Windows 11 Dosyaları Toplu Olarak Yeniden Adlandırma - Oppo Forum
e
sv

Windows 11 Dosyaları Toplu Olarak Yeniden Adlandırma

566 okunma — 19 Mayıs 2022 22:00
Windows 11 Dosyaları Toplu Olarak Yeniden Adlandırma

Windows 11 Dosyaları Toplu Olarak Yeniden Adlandırma nasıl yapılır? Geniş bir dosya koleksiyonuyla uğraşırken, hepsini daha iyi bir şekilde yönetmek için aynı anda yeniden adlandırmak isteyeceğiniz zamanlar vardır. Tüm dosyaları el ile yeniden adlandırmak sinir bozucu bir deneyim olabilir, ancak Windows 11 dosyalarınızı toplu olarak yeniden adlandırmanın birkaç yolunu sunar.

Windows 11 Toplu Yeniden Adlandırma Dosyaları (2022)

Bu makalede, Windows 11’deki dosyaları toplu olarak nasıl yeniden adlandırabileceğinize ilişkin adımları inceleyeceğiz.

Windows 11 Dosya Gezgini ile Dosyaları Toplu Olarak Yeniden Adlandırma

Dosyaları toplu olarak yeniden adlandırmak için Windows 11’in varsayılan dosya gezgini’ni kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? PowerToys veya diğer üçüncü taraf toplu iş dosyası yeniden adlandırma yazılımı kadar çok yönlü olmasa da, çoğu kullanıcı için işi halleder. İşte nasıl çalışıyor:

1. Windows 11 ‘Win + E’ klavye kısayolunu kullanarak Dosya Gezgini’ni açın ve yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaları seçin. Seçilen dosyalara sağ tıklayın ve içerik menüsünden “Yeniden Adlandır” simgesine tıklayın. Alternatif olarak, dosyaları yeniden adlandırmak için ‘F2’ klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  WhatsApp Mesaj Düzeltme Nasıl Yapılır?

2. Dosyaların yeni adını girin ve Enter tuşuna basın. Seçilen resimlerden birinde metin kutusunu görseniz de, Windows’un seçilen tüm dosyalara farklı numaralarla aynı adı atayacağını belirtmek gerekir.

3. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, Windows seçilen tüm dosyaları aynı adı kullanarak toplu olarak yeniden adlandırmıştır. Dosya adının sonunda bir numaraya sahip olmanın sakıncası yoksa, Windows 11’de birden çok dosyayı kolayca yeniden adlandırmak için ihtiyacınız olan tek şey budur.

Windows 11’deki Dosyaları Toplu Olarak Yeniden Adlandırmak için PowerToys kullanın

1. PowerToys yükleyicisinin en son sürümünü Github’dan indirin ve kurulum dosyasını çalıştırın. Kurulumu tamamlamak ve Powertoys’u açmak için ekrandaki talimatları izleyin.

2. PowerToys açıldığında, sol kenar çubuğundan “PowerRename” sekmesine geçin ve PowerRename ayarlarınızı gözden geçirmek için “Ayarları Aç” ı tıklayın.

3. Varsayılan olarak, “Powerrename’i Etkinleştir” geçişinin etkin olduğunu fark edeceksiniz. Durum böyle değilse, Powerrename’i kullanmasını sağlayın.

4. Yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaları seçin ve üzerlerine sağ tıklayın. İçerik menüsünü genişletmek ve “PowerRename” i seçmek için “Daha fazla seçenek göster” i tıklayın.

İlginizi Çekebilir!  Joom Güvenilir mi?

5. Powerrename’in arabirimi görüntülendiğinde, üst kutuya değiştirmek istediğiniz sözcüğü ve “Birlikte değiştir” metin kutusuna değiştirme sözcüğünü yazın.

6. Powerrename’i kullanarak Windows 11’deki dosyaları toplu olarak yeniden adlandırmak için uygulamanın sol alt köşesindeki “Uygula” düğmesine tıklayın.

Windows 11 Dosyalarını Toplu Olarak Yeniden Adlandırmak için Üçüncü Taraf Uygulaması

Dosyaları toplu olarak yeniden adlandırmak için özel bir toplu yeniden adlandırma yazılımı kullanmayı da düşünebilirsiniz. Orada birçok seçenek olsa da, önereceğimiz bir yazılım Faststone’un Fotoğraf Yeniden Boyutlandırıcısıdır. Uygulama biraz modası geçmiş görünse de, hızlıdır ve ihmal edilebilir bir öğrenme eğrisine sahiptir.

1. FastStone Photo Resizer’ı yükleyin (indirin) ve yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaları içeren klasöre gidin. Dosyaları seçin ve yeniden adlandırma sırasına eklemek için “Ekle” düğmesine tıklayın.

2. Artık dosya adı şablonunu kullanarak ortak adı ayarlayabilir veya dosya adındaki belirli sözcükleri arayabilir ve değiştirebilirsiniz. Ayrıca daha üst klasörün adı, yıl, tarih, kullanmak ve app ipuçları bölümünde detaylı sembolleri kullanarak seçeneği var. İstediğiniz adı ve formatı ayarladıktan sonra, dosyaları toplu olarak yeniden adlandırmak için “Yeniden Adlandır” düğmesine tıklayın.

İlginizi Çekebilir!  Apple Store Para iadesi Nasıl Yapılır?

3. Uygulama size bir onay istemi gösterecektir. Değişiklikleri onaylamak için “Evet” e tıklayın.

4. FastStone şimdi seçtiğiniz dosyaları yeniden adlandırır ve sonuçları bir sonraki sayfada görüntüleyebilirsiniz.

Windows 11’de Dosyaları Kolayca Toplu Olarak Yeniden Adlandırın

Yani, bunlar Windows 11’deki dosyaları toplu olarak yeniden adlandırmanın üç yoludur. Bu arada, uygulamaları her zaman Windows 11’de yönetici olarak çalıştırmak ve Windows 11’de konuk hesabının nasıl ekleneceği ile ilgili diğer kılavuzlarımıza da göz atmayı unutmayın. Ayrıca, daha fazla özellik keşfetmek için en iyi Windows 11 gizli özellikleri hakkındaki makalemize de göz atabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli