3 Adımda Bireysel Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır? - Oppo Forum
e
sv

3 Adımda Bireysel Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

942 okunma — 19 Mayıs 2020 00:42
3 Adımda Bireysel Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

3 Adımda Bireysel Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?; Corona virüsü sebebiyle artan internet kullanımına paralel olarak siber saldırılarda da bir artış mevcut. Güvenilir bir altyapıya sahip olmayan World Wide Web (WWW) ve uçtan uca şifreleme sağlamayan iletişim platformları, sadece kişisel veri ve bilgileri değil kurumsal veri ve bilgileri de tehlikeye atıyor.

Özellikle home-office çalışan ve uzaktan eğitim alan birey sayısındaki küresel artış siber tehditler konusunda bilinçsiz olan kişilerin siber saldırılara maruz kalmasına sebep oluyor. Basit siber güvenlik önlemleri ile birçok siber saldırıya karşı korunma sağlanabilir.

VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN (Sanal Özel Ağ), home-office çalışan bireylerin şirket ağına güvenli bir şekilde bağlanmalarını sağlayan bir teknoloji. Bunun yanında, bireysel olarak VPN kullanımı Netflix ABD izleyebilmekten çok daha fazlasını sunuyor.

VPN programları ağ içindeki internet trafiğini şifreler, mevcut cihaz internet protokol (IP) adresini maskeler ve kimlik doğrulama gerçekleştirerek tünele yetkisi olmayan üçüncü partilerin erişimini engeller.

VPN kullanılan bilgisayar ve VPN sunucusu arasında Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP), İkinci Katman Tünelleme Protokolü (L2TP), İnternet Protokol Güvenliği (IPSec), İnternet Anahtar Değişim Protokolü (IKEv2) ve OpenVPN gibi protokoller ile sanal bir tünel oluşturulur. Bu tünele giren ve çıkan her veri paketi Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) 256 bit anahtar gibi kriptografi algoritmaları ile şifrelenir.

İlginizi Çekebilir!  Nays Borç Alma Hatası Çözümü Nedir?

VPN sunucusundan varış noktasına giden her veri paketinin gerçek IP adresi maskelenir ve sunucu konumuna göre yeni bir IP adresi verilir.

VPN sayesinde, öncelikle internet servis sağlayıcısı cihazın çevrimiçi trafiğini göremez. İletişim kurulan web siteler gerçek IP adresi yerine VPN sunucusunun IP adresini görürler. Bağlanılan ağa karşı ortadaki adam (Mitm) saldırısı düzenlense bile AES-256 bit ile şifrelenen bir tünelin bir kaba kuvvet saldırısı ile çözümlenmesine imkansız gözüyle bakılmaktadır.

3 Adımda Bireysel Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

3 Adımda Bireysel Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Tarayıcı Güvenliği

WWW üzerinde iletişim kurmayı sağlayan protokol olan Hipermetin Transfer Protokolü (HTTP) şifreleme sağlamaz.

Örneğin, online alışveriş yapılan bir web site sadece HTTP protokolü kullanıyorsa bu web site ile paylaşılan her veri ve bilgi şifresizdir.

Tarayıcıda HTTPS Everywhere eklentisi kullanılarak web sitelerin Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü (HTTPS) kullanan versiyonuna giriş yapmak mümkün.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, 2020’nin gizlilik ve güvenlik açısından en iyi tarayıcılarını şu şekilde sıralıyor: Tor, Firefox, Brave, Chrome, Safari, Opera ve Edge.

İlginizi Çekebilir!  Stylelili Güvenilir mi?

Tarayıcınızda üçüncü parti ve takip çerezlerine karşı kullanabileceğiniz eklentiler arasında ise Electronic Frontier Foundation tarafından sunulan Privacy Badger ve uBlock Origin yer alıyor.

Tarayıcıda kullanılan diğer eklentilerin gizlilik ve güvenlik açısından ne kadar güvenilir olup olmadığı her zaman sorgulanmalıdır.

Tarayıcıda da VPN eklentisi kullanılarak web sitelerin IP adresini ele geçirmesi engellenmelidir.

Şifreli İletişim

İletişim için kullanılan her platformun güvenli olduğu düşünülmemelidir. Milyonlarca kullanıcısı olan WhatsApp uçtan uca şifreleme sağlıyor olsa da, Facebook tarafından satın alındığından beri WhatsApp üzerinden gerçekleştirilen iletişimlerin takip edildiğine dair şüpheler vardır.

Özellikle home-office çalışmaya başladıysanız Slack ve Skype gibi uçtan uca şifreleme sağlamayan platformlarda ticari veri ve bilgileri paylaşmaktan kaçınmalısınız. Facebook Messenger platformu da uçtan uca şifreleme sağlamıyor ve akıllı telefonda bütün çevrimiçi hareketleri takibe alıyor.

Güvenli iletişim için Signal, Viber, Telegram veya Jabber/OTR gibi uygulamalar tercih edilebilir. Signal, anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama sağlayan ve çok güçlü protokoller ile iletişimleri şifreleyen bir uygulamadır. Şifreleme sağlamayan platformlar üzerinden kişisel veri ve bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının.Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli