Windows 11 Hızlı Başlatma Kapatma - Oppo Forum
e
sv

Windows 11 Hızlı Başlatma Kapatma

350 okunma — 25 Eylül 2022 02:48
Windows 11 Hızlı Başlatma Kapatma

Windows 11 Hızlı Başlatma Kapatma Nasıl Yapılır? 8. sürümden bu yana Windows’un bir parçası olan “Hızlı Başlangıç” adı verilen bir özellik sayesinde bilgisayarınız kapatıldıktan sonra daha hızlı başlayacaktır. Bilgisayarınızın aygıt sürücülerini ve çekirdek oturumunu yeniden yüklemek zorunda kalmamak için hızlı başlatma, bir kısmını sabit sürücünüzdeki belirli bir dosyaya kaydederek çalışır.

Kritik işletim sistemi dosyaları hazırda bekleme diskine kaydedilir ve bu şekilde Hızlı Başlatma çalışır. Bunu yaparak, bilgisayarınızın daha önce çalıştırılan işlemleri yeniden yüklemek zorunda kalmasını önleyerek hatalardan hızlı bir şekilde kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Windows’un hazırda bekletme ve soğuk kapatma aşamalarını etkili bir şekilde birleştirir.

Windows 11 Hızlı Başlatma Kapatma

Windows 11 Hızlı Başlatma Kapatma

Windows 11 Hızlı Başlatma Kapatma

Bu özellik açıkken, sistem kapandığında, tüm kullanıcıları kapatır ve geçerli sistem durumunu hazırda bekletme dosyasına kaydeder. Veriler, bilgisayarı bir sonraki açışınızda sıfırdan değil, önyükleme süresini kısaltan hazırda bekleme durumundan yüklenecektir.

Ancak, Denetim Masası’ndaki Güç ayarlarına giderek sorun çıkartıyorsa, Windows 11’in Hızlı Başlatma işlevini kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  08504841034 Kimin Numarası?

Denetim Masası’nı kullanarak Hızlı Başlatmayı devre dışı Bırakma Adımları:

  • ‘Ara’ menüsünü başlatmak için Windows tuşuna ve S tuşlarına birlikte basın.
  • Üstteki metin kutusuna ‘Denetim Masası’ girin ve ardından gelen uygun arama sonucunu tıklayın. Bu Denetim Masası uygulamasını başlatır.
  • Aşağıdaki pencerede ‘Sistem ve Güvenlik’ seçeneğini seçin.
  • Ardından ‘Güç Seçenekleri’ni seçin.
  • Soldaki seçenekler listesinden güç düğmelerinin ne yapacağını seçin.
  • Şu anda çalışmayan ayarları değiştirmek için ‘Değiştir’i tıklayın.’
  • ‘Hızlı başlatmayı aç’ seçeneğinin işaretini kaldırın ve ardından ‘Değişiklikleri kaydet’i tıklayın.’
  • Hızlı Başlatma işlevi devre dışı bırakılacaktır.
  • Hızlı Başlatmanın, önyükleme süresini kısaltarak performansı hızlandırmasına rağmen sorunları olduğu bilinmektedir. Windows Update tam yükleme için tam bir kapatma gerektirdiğinden, asıl sorun budur. Ayrıca, bilgisayarda Windows yüklüyse ve başka bir işletim sistemi kullanılırken Hızlı Başlatma işlevi açıksa, sabit diskte değişiklik yaparken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Windows 11 Hızlı Başlatma Kapatma

Windows 11 Hızlı Başlatma Kapatma

Bunun nedeni, Windows’un sürücüyü kilitlemesi ve alternatif bir işletim sistemi tarafından gerçekleştirilen değişikliklerin bozulmasına neden olabilmesidir. Sistem tamamen kapanmadığı için Blue Screen of Death (BSOD) hatalarıyla karşılaşma olasılığı da vardır. Bu, kritik sürücülerin gerektiği zaman yüklenmemesinin bir sonucu olarak gerçekleşir ve bu da bsod‘ye (Ölümün Mavi Ekranı) neden olur.

Hızlı Başlatmanın, önyükleme süresini kısaltarak performansı hızlandırmasına rağmen sorunları olduğu bilinmektedir.Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli