Oyun Nasıl Yapılır? - Oppo Forum
e
sv

Oyun Nasıl Yapılır?

894 okunma — 22 Mayıs 2021 21:44
Oyun Nasıl Yapılır? OppoTr.Com

Oyun Nasıl Yapılır? sorusuna bir cevap mı arıyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Niye mi doğru yerdesiniz çünkü aradığınız tüm soruların cevabı bende. Bu yazımda sizlere şimdi hemen nasıl oyun yapılır onu göstermeyeceğim çünkü öyle bir yazı yazmaya kalkışsam en az 1 yıl sürer bitirmem.

Oyun Nasıl Yapılır?

Ben size Oyun yapmak gibi bir fikriniz, hayaliniz varsa bunu gerçeğe dönüştürmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatacağım.

1.Amacınız nedir?

Her işte olduğu gibi Oyun yapma işinde de soracağımız ilk soru oyun yapmak için amacınız nedir? En baştan bu işe ana amacınız para ise başlamayın! çünkü günün sonunda istediğiniz şeyi elde edemediğinizde büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Ama iyi düşünürseniz belki de bu işi sevebilirsiniz para odaklı değil başarı odaklı olun bu sayede her gün yatmadan önce mutlu bir şekilde uyuyabilirsiniz.

2.Sermaye

Her işte olduğu gibi oyun yapma işinde de belirli bir sermayeye ihtiyacınız var ama para olarak değil. Bir bilgisayara ve internet bağlantısına ihtiyacınız var. Eğer yoksa bunun için para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Gülşah Yanaş İnstagram Hesabı

3.Ekip arkadaşları

Tek başınıza da oyun yapmak mümkündür internette binlerce örneğini görebilirsiniz. Ama ekip arkadaşları edinerek işinizi parçalara bölebilirsiniz. Ne demek istiyorum? Oyun yapmak için 3 temel beceriye ihtiyacınız var bunlar:

 1. Kod yazmak
 2. Tasarım yapmak
 3. Ses efektleri ve müzik yapmak.

Bu üç beceriyide kendi başınıza geliştirebilirsiniz. Ama ekip arkadaşlarınızdan her biri başka bir konuda uzmanlaşırsa o zaman güçlü bir ekip olabilirsiniz.

4. Oyun motoru

Oyun yapmak denilince temelde herkesin bildiği 3 adet oyun motoru vardır. Bunlar: Unity, Unreal Engine ve Godot. Genellikle yeni başlayanlar Unity ve Godot motorlarını seçerler çünkü ikisinide öğrenmesi çok kolaydır.

İkisinin arasında bir seçim yapmanızı isteseydim Unity’i seçmenizi tavsiye ederdim çünkü Godot’a göre internet üzerinden Unity ile alakalı bulabileceğiniz onbinlerce kaynak varken Godot ise bunun 10’da 1’ini karşılıyor.

Unreal Engine’i ise yeni başlayanlara tavsiye etmem çünkü en azından bu iki oyun motorundan birinde kendinizi geliştirip Unreal’a geçmenizi tavsiye ederim. Ama bunu zorunlu bir şey olarak görmeyin sadece unity öğrenmeye başlayıp hayatınız boyunca onu kullanmaya devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Coğrafyanın Kodları PDF indir 2023

Unreal’da yaptığınız oyunu hem Unity’de hem de Godot’ta yapabilirsiniz. Bu sadece sizin hayal gücünüze ve planınıza bağlıdır.

Oyun Nasıl Yapılır? OppoTr.Com

Oyun Nasıl Yapılır? OppoTr.Com

5.Kaynak Videoları

Oyun yapma konusunda herhangi bir bilginiz yoksa sıkıntı değil aşağıya bir Oynatma Listesi bırakıyorum. Bu videoda Brakeys abimiz(abone olmanızı şiddetle tavsiye ederim) size ilk oyununuzu yapmanıza yardım edecek üstelik siz daha hiçbir şey bilmiyorken. Tek yapmanız gereken yaptığı şeyleri taklit etmeniz. Anlamak için kendinizi zorlamanıza gerek yok sadece keyfini çıkarın

Bu oynatma lisetesini bitirdikten sonra C# temellerini öğrenmeniz gerekecek. Bunun için 1 saatte bitirebileceğiniz bir video serisi hazırladım.

Şimdi size oyun yapmak istiyorsanız kesinlikle takip etmeniz gereken kanalların listesini bırakıcam.

 • Brackeys
 • Blackthornprod
 • Code Monkey
 • GameDevHQ
 • SpeedTutor
 • Sykoo
 • Thomas Brush
 • Unity
 • Dani
 • Game Dev Unlocked
 • Sam Hogan
 • OmDev


Oppo Forum Google News
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli