USB Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir? - Oppo Forum
e
sv

USB Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

825 okunma — 01 Mayıs 2021 15:51
USB Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir? OppoTr.com

USB Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir? Bu ve geçen yıllarda insanları en çok illet eden bir konuya değinmek istiyorum, Kısayol Virüsü çıktığı günden beri can sıkan bir virüs türü, bu yazıda bu virüsü nasıl temizleyeceğimizi öğreneceğiz.

Kısayol virüsü diye adlandırılan bu virüs, USB sürücünüzdeki tüm dosya ve klasörlerinizi gizleyen bir Truva Solucan türü bir kötü yazılım.

Kısayol Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Sahte kısayollarından birini tıkladığınızda, virüs bilgisayarınıza kopyalanıyor ve bundan sonra kişisel verilerinizi çalmaktan tutun, sistem performansınızı kötüleştirmeye kadar bir çok şeye neden oluyor.

İlginizi Çekebilir!  USB Bellek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu virüs USB sürücülerinizi, harici sabit disklerinizi veya SD belleklerinizi hedef alıyor. Böylece daha fazla bilgisayara bulaşması mümkün oluyor. Bir çok kısayol virüsü, virüs yazılımı tarafından algılanmıyor. Bu yüzden virüs tarayıcısı ile sisteminizi taratmak pek bir işe yaramıyor ama Kısayol Virüsünü Manuel (Elle) bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Önemli Not: Bu işlemlere başlamadan önce eğer bilgisayar hakkında çok bir bilginiz yoksa ve ne yaptığınızı anlamamışsanız, bu adımları bir bilenle birlikte yapın. Eğer yanlış bir şey yaparsanız, geri dönülemez sorunlara yol açabilirsiniz. Bu yazının yazarı ve bu site burada anlatılanlar yüzünden oluşabilecek hiç bir maddi veya manevi sorun ve sıkıntıdan sorumlu değildir.

USB Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

İlk önce Virüsün Harici Bir Cihazdan nasıl temizleneceğini adım adım öğrenelim;

İlginizi Çekebilir!  USB Bellek İle Windows 10 Yükleme
 • Kısayol Virüsü içeren USB, Harici HDD veya SD kartınızı bilgisayarınıza takın.
 • Bilgisayarım a girerek taktığınız cihazın sürücü ismini bir yere yazın veya unutmayın. (Örneğin sürücü ismi E:/ gibi olacaktır)
 • Başlat Menüsüne tıklayın ve komut satırına CMD yazın.CMD (Komut Satırının) üstüne gelerek sağ tuşa tıklayın ve Yönetici olarak Çalıştır ın
 • Şimdi demin bir yere yazdığımız sürücü ismine ihtiyacımız var. CMD içindeyken sürücü ismini (Örneğin E:) yazın ve Enter a basın.
 • Sürücümüzün içindeyiz. Şimdi del *.lnk yazıp Enter a basın. Böylece cihazdaki tüm kısayollar silinecektir.
 • Ardından şu komutları yazın ve Enter‘a basın. attrib -s -r -h /s /d *.*
 • Attrib komutu, belirli bir dosya veya klasörün niteliğini değiştiren bir Windows uygulamasıdır. Diğer komutlarsa klasörlerin nasıl değiştirileceğini belirtir.

-s Eşleşen tüm dosya ve klasörlerden sistem dosyası durumunu kaldır.
-r Eşleşen tüm dosya ve klasörlerden salt okunur durumunu kaldır.
-h Eşleşen tüm dosya ve klasörlerden gizli durumunu kaldır.
/s Geçerli dizindeki ve alt dizinindeki tüm dosyalar ve klasörler için öz yinelemeli olarak uygulanır.
/d Bu komutları klasörler için de uygula (normalde yalnızca dosyalar üzerinde işler).
*.* tüm dosya adlarının ve klasör adlarının eşleşme olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtir.

Bu adımları yaptıktan sonra USB‘nizdeki dosyalarınızı yeniden görebileceksiniz. Dosyalarınızı bilgisayarınıza kopyalayıp, USB nizi biçimlendirip kullanmanızı tavsiye ederim. Ardından dosyalarınızı yeniden USB‘nize kopyalayabilirsiniz.

USB Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir? OppoTr.com

USB Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir? OppoTr.com

Kısayol Virüsünün USB belleğime Bulaşmasını Nasıl Engellerim?

Kısayol virüsünün en çok kapıldığı yerler birden çok kişinin kullandığı bilgisayarların olduğu yerlerdir. Virüs koruması olmayan ve umumi bilgisayarlara USB’nizi taktığınızda bu virüs o bilgisayarda varsa bulaşmasını engelleyemezsiniz.

En azından kendi bilgisayarınıza güzel bir antivirüs programı kurun ve kendi bilgisayarınızın bu tür ve daha tehlikeli virüslere açık olmasını engelleyin.

Bilgisayarınızdan Kısayol Virüsünü Kalıcı Olarak Kaldırma

Bilgisayara bulaşmış bir Kısayol Virüsüne sahipseniz, bunu bilgisayarınızdan da silmelisiniz. Şimdi aşağıdaki işlemleri adım adım yapmaya başlayalım;

İlginizi Çekebilir!  Bilgisayar Ekranı Ters Döndü, Çözümü
 • Windows Görev Yöneticisi Açın (Klavye Kısayolu: Ctrl + Shift + Esc)
 • Buradan işlemler sekmesine geçin.  wscript.exe veya wscript.vbs dosyalarını bulun ve sağ tıklayarak tek tek Görevi Sonlandır’a basın. Dosyalardan ikisi de sisteminizde görünüyorsa ikisinin de görevini sonlandırın.
 • Eğer bu dosyalar yoksa problem yoktur Görev Yöneticisi ni kapatın ve işlemlere devam edin.
 • Çalıştır a regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘ni başlatın. (Regedit önemli bir uygulamadır. Yanlış bir işlem bilgisayarınızı bozabilir. Dikkatli olun.)
 • Kayıt Defterinde sol tarafta aşağıda verdiğim alana gidin.
 • HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Run
 • Buradaki sağdaki panelde WXCKYz, OUzzckky gibi garip görünen anahtar isimleri arayın. Eğer şüphelendiğiniz bir isim varsa önce Google da aramasını yaparak bunun virüs anahtar ismi olabileceğinden emin olun. Ardından bu anahtar ismin üzerinde sağ tıklayıp Sil‘i seçin. (Burada yanlış bir şeyi silmeyin. Bu bilgisayarınızı bozabilir)
 • Kayıt Defterini kapatın.
 • Çalıştır a msconfig yazın ve Enter a basın. Burada Başlatma kısmını açın. Burada ismi garip görünen .exe veya .vbs uzantılı dosyayı arayın, her birin seçip Devre Dışı Bırak a tıklayın ve bu pencereyi kapatın.
 • Bu sefer Çalıştır a %TEMP% yazın ve Enter a basın. Temp klasörünün içindeki herşeyi Silin
 • Şimdi de Dosya Gezginini kullanarak aşağıdaki yola gidin.
 • C:\Kullanıcılar\[username]\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup
 • Burada [username] yazan bölüme kendi kullanıcınızın ismini yazın. (Mesela benimki Degre) Burada gördüğünüz herhangi garip bir .exe veya .vbs uzantılı dosyayı silin.

USB File Resc ile Kısayol Virüsü Temizleme

USB File Resc, kısayol virüsleri gibi kötü amaçlı yazılımları silebilen freeware bir programdır. Sadece USB Flash diskleri değil bilgisayarınızı da bu kötü amaçlı yazılımlardan temizler.

İlginizi Çekebilir!  Oppo A5s Ekran Videosu Alma

Aşağıda indirilebilir linkini verdiğim yerden yazılımı indirin ve Yönetici olarak çalıştır ın Taranacak olan sürücünün harfini seçin ve Yazılım yapması gerekeni yapsın. Bende işe yaradı. Umarım sizde de işe yarar.

USB File Resc İndir

Umarım bu işlemleri yaptıktan sonra Kısayol Virüsünden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli