İnternete Bağlı Ev Aletlerinin Karanlık Yüzü - Oppo Forum
Esosyal üyeleri trendleri yeni baştan belirliyor

Sıradaki içerik:

Esosyal üyeleri trendleri yeni baştan belirliyor

e
sv

İnternete Bağlı Ev Aletlerinin Karanlık Yüzü

710 okunma — 13 Ocak 2020 22:31

İnternete Bağlı Ev Aletlerinin Karanlık Yüzü

Ev otomasyonu için kullanılan internet bağlantılı cihazlar ve sistemlerin getirdiği güvenlik riskleri

Dijital yaşam güvenliğinin dünya çapında lideri Trend Micro, ev otomasyonu için kullanılan internet bağlantılı cihazlar ve sistemlerin getirdiği güvenlik riskleri konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Günümüz Teknoloji leri sayesinde evde bulunan neredeyse tüm cihazları internet üzerinden yönetmek mümkün hale geldi. Bu büyük kolaylık, siber suçluları da peşinden sürükledi. En değerli varlıklarımızı barındırdığımız, tüm yaşamımızın merkezi haline gelen evlerin bu internete bağlı donanımlarla güvende kalması için dijital yaşam güvenliğinin dünya lideri Trend Micro önerilerini açıkladı.

2013 yılı öngörülerinde de dijital teknoloji nin yaşamları bir araya getirdiğine dikkat çektiklerini hatırlatan Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, beklenmedik yerlerde kullanıcıların tehditlerle karşılaşabileceğinin altını çizerek, kullanıcıların bilgilerini ve doğrudan paralarını çalmak isteyen saldırganlar için yepyeni saldırı alanının ev uygulamaları olduğunu belirtiyor.

Evlerde bulunan internet bağlantılı birçok cihazın kısıtlı güvenlik seçenekleriyle basit IP kurulumları bulunuyor. Ancak kullanıcılar bu açıkların farkında değiller. Japonya merkezli siber güvenlik şirketi Trend Micro, olası saldırılar hakkında kullanıcıları uyarıyor ve şu hususlara dikkat çekiyor:

İlginizi Çekebilir!  Hdfilmcehennemi Açılmıyor

* Ev otomasyonu için kullanılan elektronik cihazların birbiriyle iletişimi için yer alan X10 standardı saldırılara karşı oldukça savunmasız. 4 bit ID numaraları kullanan X10 cihazları, sadece bir komutla tamamen kapatılabilir. Eğer evdeki alarm sistemi X10 tabanlıysa saldırganlar tarafından kapatılarak eve sızılabilir.

* Ev otomasyonu için tasarlanan kablosuz iletişim protokolü Z-dalgası, eve giriş, eğlence ve güvenlik sistemlerinde tercih ediliyor. Trend Micro’nun araştırmalarına göre, çok basit araçlarla saldırganlar, WPAN üzerindeki trafiği ölçerek kullanıcının davranışlarını öğrenebilir. Hatta veri elde etmenin dışında, birçok komutu da evdeki sistemlere iletmek mümkün.

* Kişisel alanlardaki ağlarda kullanılan yüksek seviye iletişim protokollerinin kullanıldığı ZigBee, diğer protokollere göre daha güvenli iletişim sağlıyor. Yine de bir saldırgan, hatalı bir düzenleme ya da zayıf bir kullanıcı şifresiyle sisteme sızarak, güvenlik kameraları gibi kritik cihazların kontrolünü ele geçirebilir. Ayrıca bir saldırgan kullanıcının günlük aktivitelerini görmekle birlikte veri hırsızlığını da gerçekleştirebilir.

Trend Micro, dijitalleşen dünyada, ev otomasyonu sağlayan sistemlerin güvenliğinden emin olunması için kullanıcıları uyarıyor. Kullanıcılar herhangi bir cihaz ya da otomasyon sistemini satın alırken güvenlik seçeneklerini ve cihaz özelliklerini mutlaka sorgulamalı.

İlginizi Çekebilir!  GoldMaster Çocuklar İçin "Doğru İnternet" Diyor

Kaynak: TeknolojideOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli