Canon EOS R10 incelemesi: Yeni başlayanlar için süper güçlü bir aynasız kamera - Oppo Forum
e
sv

Canon EOS R10 incelemesi: Yeni başlayanlar için süper güçlü bir aynasız kamera

503 okunma — 29 Eylül 2022 02:21
Canon EOS R10 incelemesi: Yeni başlayanlar için süper güçlü bir aynasız kamera

Canon EOS R10 incelemesi, vlog çekme konusunda ciddi olmak isteyen ya da sadece ciddi bir şekilde fotoğraf çekmeye başlamak isteyenler için harika bir fotoğraf makinesi. Ancak asıl rekabeti diğer kameralardan değil, akıllı telefonlardan geliyor.

Artıları:

  • Hızlı otomatik odaklama ve konu tanıma ile doğru odak takibi
  • HDR’DE 4K 60fps video
  • Hızlı sürekli çekim: 15 fps mekanik ve 23 fps elektronik
  • Parlak ve eklemli dokunmatik ekran
  • İyi dinamik aralık

Eksiler:

  • Vücut içi stabilizasyon yok
  • Sadece bir SD kart yuvası
  • Kırpılmış 4K 60 fps video
  • Videolar için düz bir renk profilinden yoksun

Fiyatı: EOS R10 Gövde için Rs 90,995 ve RF S18-45mm IS STM Lens / sadece gövde için Rs 18.000 il 25.000 TL arasında değişmektedir (yazı tarihi itibari  ile)

Değerlendirme: 4.0/5

Canon EOS R10

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 gibi giriş seviyesi aynasız fotoğraf makineleri, teknoloji meraklıları ve içerik oluşturucular için bir bilmeceyi temsil ediyor. Bir yandan, EOS 550D veya Nikon D3500 gibi giriş seviyesi DSLR’LERE yakışır bir halefi ve bugün fotoğrafçılığa ve film yapımcılığına girmek için harika bir geçit. Özellikle EOS R10, başlamak için harika bir yoldur. Bugün birçok insan için mükemmel bir ilk kamera olur.

Öte yandan, sadece Sony A6400 ve Fuji X-T30 II gibi takipçilere karşı değil, aynı zamanda akıllı telefon kameralarına karşı da çıkıyor. Son birkaç yılda, akıllı telefonlardaki kameralar, özellikle içerik oluşturucular yalnızca çevrimiçi yayın yapıyorsa, inanılmaz derecede yetenekli hale geldi.

Peki EOS R10, akıllı telefon kameralarının sunduğu en iyilere karşı nasıl bir tutum sergiliyor?

Canon EOS R10 Sensör, Görüntü ve Video Kalitesi

Her şeyden önce sensör. Bu nedenle EOS R10’u bu fiyat noktasında rekabet ettiği diğer kameraların üzerine çıkarmanız gerekiyor. EOS R10, 1.6X kırpma faktörüne sahip 24.2MP APS-C sensör ve olağanüstü sonuçlar veren DIGIC X görüntü işlemcisi kullanıyor.

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

EOS R10 oldukça iyi bir dinamik aralığa sahiptir ve gölgelerdeki verileri korumada ustadır. Bununla birlikte, özellikle orijinal çekimde onları kötü bir şekilde havaya uçurursanız, vurguları geri getirmede bazı çok küçük sorunları vardı. Yine de, ne yaptığınızı biliyorsanız, fotoğraflarınızı düzenlemek ve oynatmak için yeterli alana sahip olursunuz.

Düşük ışık performansı harika değil, ama yeterince iyi. ISO 6400’ün ötesine geçin ve özellikle az pozlanmış çekimlerde siyahları artırmaya çalışırsanız kayda değer bir gürültü görmeye başlayacaksınız.

Fotoğraf makinesi olarak EOS R10, mekanik obtüratör modunda saniyede 15 kareye kadar çekim yapabiliyor ve bu da etkileyici bir rakam. Daha da etkileyici olan şey, elektronik modda saniyede 23 kareye ulaşabilmesidir. Bununla birlikte, özellikle hızlı hareket eden bir nesneniz varsa, burada ve orada birkaç çekimi çarpıtabilen panjurlara dikkat etmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir!  Doom Patrol Türkçe Dublaj Full İzle

Bir video kamera olarak EOS R10 kendi liginde. Son derece keskin, saniyede 30 kare veya daha az 4K altörneklenmiş ve saniyede 60 kare hızında kırpılmış video elde edersiniz; bu, saniyede 30 kare çıkışı kadar keskin olmayabilir, ancak kesinlikle hala kullanılabilir. Yavaş çekim için, 1080p’de 120 fps’de çekim yapabilir. Video yine biraz daha yumuşak oluyor, ancak sinematik görünüyor.

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Düz bir C-Log profili elde edemezsiniz, böylece videolarınızı renk derecelendirmesi için bu kadar özgürlüğe sahip olmazsınız. EOS R10 ile 8 bit 4:2:0 SDR veya 10 bit 4:2:2 HDR çekimler için yerleşik resim profillerinden herhangi birini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bunun esas olarak vloggerlara ve amatör film yapımcılarına yönelik bir kamera olduğu göz önüne alındığında, bu kamerayı kullanan herkesin videolarını ilk etapta renklendirmeyi amaçladığından şüpheliyiz. Bu, kayıt düğmesine basmadan önce pozlama ve beyaz dengesi ayarlarınızı açık konuma getirmeniz gerektiği anlamına gelir. Yine, bu fiyat noktasında bir kamera için tamamen kabul edilebilir bir şey.

EOS R10 ile ilgili en büyük sıkıntımız vücut içi stabilizasyonun olmaması. Bu durum, bir miktar görüntü sabitleme özelliğine sahip Canon’un IS işaretli lensleri kullanılarak veya alternatif olarak elektronik sabitleme kullanılarak bir dereceye kadar düzeltilebilir. Electronic Is’nin 1.6X APS-C ürününün üstüne önemli bir ürün eklediğini unutmayın.

Canon EOS R10’un işlenmemiş ve sıkıştırılmamış görüntüleri için buraya tıklayın.

Canon EOS R10 çok kompakt bir boyuta sahip, bu da küçük veya normal boyutlu elleriniz varsa, kameranın kullanımı oldukça kolay olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, büyük bir el setiniz varsa, düğmeler, joystick ve ekran çalışmak biraz zor olabilir. Bununla birlikte, EOS R10 her türlü ele uyan iyi bir tutuşa sahip ve bu sayede kameranın kullanımı çok daha kolay hale geliyor. Kamerayı çok dokunsal hale getirir.

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Pil yerinde iken EOS R10’un gövdesi 420 gm’den biraz daha ağır. Ürünle birlikte verilen kit lensi de çok hafiftir. Sonuç olarak, normalde daha ağır bir vücutla elde edeceğiniz doğal stabiliteyi elde edemezsiniz. Kameranın tüylü ağırlığı, vücudun kendisinin yapı kalitesine de güven vermiyor. Bununla birlikte, bunun için sonuç, vloglama ve tek elle kullanım için harika olması ve ellerinizin bu kadar çabuk yorulmamasıdır, bu da kamerayı bir seferde daha uzun süre kullanabileceğiniz anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir!  Yaoiflix Neden Açılmıyor

Canon fotoğraf makinelerinde olduğu gibi güzel eğimli bir deklanşör düğmesi, birkaç farklı pozlama yöntemini kontrol etmek için bir ön ve arka kadran, odak noktalarını hızlı bir şekilde hareket ettirmek için çoklu denetleyici joystick kontrolü ve kullanıcı tarafından programlanabilir dört yönlü bir D-pad elde edersiniz. Ön tarafta programlanabilir başka bir düğme bulunan özel bir AF / MF anahtarı da var. Tüm düğmelere ulaşmak çok kolay ve düzgün bir şekilde dokunulabilir.

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Kameranın alt kısmında piliniz için tek bir açıklık ve tek bir UHS-II SD hafıza kartı yuvası bulunur. EOS R10’un çift kart yuvasına sahip olmasını dileriz çünkü veri yedekliliği önemlidir. Ayrıca, akü kapısında bir yay ve bir çeşit hava yalıtımı görmeyi çok isterdik. Bununla birlikte, EOS R10’un fiyatı göz önüne alındığında, batarya kapısında bir yay olmaması ve hava koşullarına dayanıklılık kabul edilebilir eksikliklerdir.

Otomatik Odaklama Sistemi

EOS R10’un gerçekten parladığı yer burası. Canon, M serisini ilk piyasaya sürdüklerinde AF sistemleriyle biraz mücadele etmişti. EOS R10, ne kadar ileri gittiklerinin bir kanıtıdır. Canon’un 651 faz algılama noktasına sahip AI destekli Çift Piksel CMOS II AF sistemine sahiptir.

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Bunun anlamı, optimal olmaktan uzak koşullar altında bile, odağı hızlı bir şekilde kilitler ve daha da önemlisi, odağı parlak bir şekilde izler. Ayrıca, konuları daha iyi bir şekilde odaklamasına ve izlemesine yardımcı olan konu tanıma özelliğine de sahiptir. Bu sistemdeki otomatik odaklama sistemi duyarlı, güvenilir ve kullanımı çok kolay, bir kez takıldığınızda.

LCD Panel ve OLED Vizör

EOS R10, dokunmatik işlevlere sahip değişken açılı mafsallı, 3 inç LCD ekran ile birlikte gelir. 1.04 milyon noktada oldukça keskindir ve mükemmel parlaklık, renk ve görüş açılarına sahiptir. Açık havada, doğrudan güneş ışığı altında çok kullanılabilir. Kullanıcılar odak noktasını ayarlamak veya fotoğraf çekmek için ekrana dokunabilir.

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Ekrandaki Q menüsü veya Hızlı menü, odaklama ve ölçüm modları, dosya formatları, video çözünürlüğü, yaratıcı stiller vb. Gibi kullanışlı ayarlara tek dokunuşla erişim sunar.

İnsanlar çoğunlukla dokunmatik ekranı kullanacak olsa da, Canon bir EVF de ekledi. Bu fiyat noktasında bir kamerada göreceğiniz en büyük veya en keskin EVF değil, ama oldukça iyi. 2,4 milyon nokta çözünürlüğe ve 60 fps yenileme hızına sahiptir, bu da çözünürlükte gözle görülür bir düşüş olmadan 120 fps’ye yükseltilebilir. Canon ayrıca EOS R10’un 0,95x büyütme oranına sahip olduğunu iddia ediyor.

İlginizi Çekebilir!  Hp Pazarlama Güvenilir Mi?

Bağlantı Noktaları ve Bağlantı

EOS R10, pili bir güç bankasıyla şarj etmek için kullanılabilen bir USB-C ile birlikte gelir. Ayrıca harici bir video kaydediciye, 2,5 mm kablolu uzak bağlantı noktasına ve 3,5 mm mikrofon girişine bağlanmak için bir mikro HDMI bağlantı noktasına sahiptir. Kullanıcılar ayrıca aksesuarları monte etmek için sıcak bir ayakkabı ve Canon’un Canon Speedlite adı verilen özel flaş serisine sahip oluyorlar.

Ayrıca dosyaları paylaşmak için Bluetooth ve WiFi bağlantısının yanı sıra Android ve iOS aygıtlarına bağlanmak için Canon Camera Connect uygulamasına da sahip olursunuz. Söylemeye gerek yok, tüm bağlantı ihtiyaçlarınız, özellikle ses kaydı ve izleme söz konusu olduğunda iyi sıralanmıştır.

Pil Ömrü

EOS R10, LP-E17 pilini kullanır. Küçültülmüş boyutuna rağmen, batarya bir yumruk atıyor. Pili değiştirmeniz gerekmeden önce saatlerce sürebilen veya neredeyse bir saat boyunca 4K 30fps video çekebilen birkaç fotoğraf çekimi oturumuna kolayca sahip olabilirsiniz. Her durumda, kamerayı vlog işiniz için kullanmayı planlıyorsanız, ek bir bataryaya yatırım yapıyor olmalısınız.

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Fotoğraf çekmek için vizör yerine ekranı kullanmanın ve kablosuz bağlantı seçeneklerini çok kullanmanın, bu seçeneklere sahip tüm aynasız fotoğraf makinelerinde olduğu gibi pili daha hızlı tükettiğini unutmayın.

Hüküm

Basitçe söylemek gerekirse, EOS R10 harika bir fotoğraf makinesi ve daha da iyi bir APS-C video kamera. Aslında, diğer birçok kamera üreticisinin bu fiyat noktasında sunduklarından daha iyi, çeşitli şekillerde. Bu otomatik odaklama sistemi, bu noktada başka bir büyük üreticiden eşleşmiyor.

Elbette, birkaç isabet ve ıska var. Canon’un EOS R10’a ıbıs’i eklemesi gerektiğine ve iki SD kart yuvasıyla gelmesi gerektiğine gerçekten inanıyoruz.

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Ancak, bu fiyat noktasında, sadece diğer kameralara karşı değil, aynı zamanda akıllı telefonlara karşı da rekabet ediyor. Neye karşı koyduğunuza bakılmaksızın, akıllı telefon kameralarından kesinlikle daha iyidir. EOS R10’dan bir akıllı telefondan çok daha iyi videolar ve görüntüler elde edersiniz. Fotoğraflar ve videolar söz konusu olduğunda, yazılım hilesi düz eski fizikle uyuşmuyor. Yüksek kaliteli cam ve çok daha büyük bir sensör kullanmanın avantajları, yazılım hilesiyle asla aşılamaz.

Sorun, bir akıllı telefon kullanmanın kolaylığının aksine, bir kamera kullanarak gelen öğrenme eğrisidir. Canon ve diğer birçok kamera üreticisi, yeni çağ içerik oluşturucularını ve vlogger’ları eğitmek için çalışmalarını kendileri için kesti. Kameralara ve lenslere lakhs rupi yatırmış olan ve daha sonra sağladığı kolaylık nedeniyle öncelikle iphone’larında çekim yapan vlogger’ları tanıyorum.

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Canon EOS R10 incelemesi ve Fiyatı

Çoğu yeni çağ içerik oluşturucusunun yapmayı seçtiği şey ne olursa olsun, vlogging veya içerik oluşturmayı uygun bir meslek olarak ele alacak olsaydım, paramı EOS R10’a ve Canon’un birkaç hızlı asal lensine kesinlikle bahse girerim.Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli