Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 İpucu - Oppo Forum
Webinar Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Katılırız?

Sıradaki içerik:

Webinar Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Katılırız?

e
sv

Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 İpucu

934 okunma — 17 Mart 2021 20:21
Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 İpucu - OppoTr.Com

Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 İpucu! Windows 10 Microsoft’un önceki işletim sistemlerinden daha hızlıdır. Ancak bazı ipuçları ile daha da hızlı kullanılabilir. Windows 10 hızlandırma yollarını bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar donanımları daha da hızlanmaya ve gelişmeye devam ederken yazılımlar da bu hızı yakalamaya çabalıyorlar. Windows 10 da donanımların hızına yetişmeye çalışan önemli yazılımların başında geliyor. Özellikle başlangıç ​​zamanı için büyük çaba sarfediliyor. Windows 7 veya daha önceki bir sürümden yükselttiyseniz bilgisayarınızın ne kadar hızlı hazır hale geldiğine şaşıracaksınız. Ancak çalıştırdıktan sonra düşünülmesi gereken diğer performans faktörleri de vardır.

Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 İpucu

Pek çok Windows hızlandırma taktiğinde ana sorun olarak işletim sistemindeki gereksiz görsel animasyonlar olduğu söylenmektedir. Bu ipuçlarının birçoğu görünümünüzü ve sistemin işlevselliğini tehlikeye atmadan Windows 10 sisteminizi hızlandıracak yolları gösterir. Çoğu ücretsiz olan bu taktiklerden bazıları için yazılım veya donanım üzerinde biraz para harcamak gerekebilir. Hız artırmak isteyen ancak ekstra görselliği umursamayan daha eski ve daha düşük bütçeli olan makineler sistem performansını artırabilir.

1- Gereksiz Programları (Crapware) Kaldırın

Bilgisayar üreticileri tarafından yüklenen bu ekstra programlar önceden kurulmuş yazılımlar ile gelen ek yazılımlardır. Yeni bilgisayarlar için büyük bir sorun olmaya devam ediyorlar.

Başlat düğmesine ve ardından en alttaki Tüm Uygulamalar’a tıklayın. Daha sonra gereksiz gördüğünüz programa sağ tıklayın ve ardından Kaldır’ı seçin. Hemen kaldırılacaktır çünkü bu tip programlar çok küçük boyutludurlar.

Şunun farkında olun ki Windows 10’da iki tür uygulama tipi vardır. İlki geleneksel masaüstünde bulunanlardır. İkincisi ise Windows Mağaza uygulamalarıdır. Bunları kaldırmak için Ayarlar’dan Uygulamalar ve Özellikler sayfasına gidin. Oradan da aynı şekilde gereksiz ve kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak bilgisayarınızı hafifletebilirsiniz.

Bunun Windows 10 hızlandırma ya yardımcı olmasının ana sebebi birçok programın bilgisayar açılışı sırasında bu gereksiz ek programları da çalıştırıp RAM ve CPU harcamasıdır. Windows 10 açılış hızlandırması yapabilmek için gereksiz programları kaldırın.

İlginizi Çekebilir!  En İyi Link Building Servisleri İçin Drbacklinks.com

Ayrıca Kontrol yani Denetim Masası’nın Programlar ve Özellikler bölümündeyken, Windows Özelliklerini Aç veya Kapat bölümünden de bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Gereksiz olduğunu düşündüğünüz hizmetleri buradan kapatın.

Program yardımıyla bunları yapmak isterseniz PCDecrapifier ve Revo Uninstaller gibi yazılımları deneyebilirsiniz.

2- Başlangıçta Daha Az Program

Birçok program bilgisayarınızı her başlattığınızda çalıştırılan birkaç yan işlem yükler. Bazıları daima sisteminizde çalıştırmanız gereken şeyler değillerdir. Windows 7 ile karşılaştırıldığında Windows 10 güncellenmiş olan Görev Yöneticisi’nden sınırlama işlemlerinin yeni ve kolay bir yolunu sunar.

Görev Yöneticisi’ni açmanın en kolay yolu Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basmaktır. Başlangıç ​​sekmesine geçtiğinizde Windows başlangıçta yüklenen tüm programları görürsünüz. Diyalog kutusunda ise her biri için başlangıçtaki etkisini gösteren bir sütun bulunur. Durum sütunu o programın başlangıçta çalışıp çalışmayacağını gösterir. Bu durumu değiştirmek için herhangi bir girdiye sağ tıklayabilirsiniz. Örneğin, iTunes’i hiç kullanmadıysanız muhtemelen her zaman çalışacak şekilde iTunesHelper’a da ihtiyacınız yoktur.

3- Disk Temizleme

Başlat menüsüne Disk Temizleme yazın ve Windows ile gelen bu programı açın. Windows’un birkaç nesildir adeta bir parçası olan güvenilir Disk Temizleme yardımcı programı gerçekten çok yararlıdır. Disk Temizleme; PC’nizdeki geçici dosyaları, çevrimdışı Web sayfalarını ve yükleyici dosyaları gibi istenmeyen önemsiz dosyaları bulur ve hepsini siler. Geri Dönüşüm Kutusu’nun ne kadar dolu olduğunu pek bilmezsiniz. Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki öğelerin dahi bilgisayarınızı ağırlaştırdığını söylesek? Evet bu Disk Temizleme ile onlardan da kurtulacaksınız.

Bununla birlikte düzenli olarak disk birleştirme planlamadıysanız, Başlat düğmesinin yanındaki arama kutusuna Diskleri Eniyileştir yazarak bu araca da ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 İpucu - OppoTr.Com

Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 İpucu – OppoTr.Com

4- Daha Fazla RAM Ekleyin

Bir atasözü der ki: Atı yem koşturur, bilgisayarı ram coşturur. Windows 10 OS’un önceki sürümleri kadar yavaş değildir demiştik. Ancak daha fazla bellek her zaman PC işlemlerini hızlandırmanın en iyi yoludur. Tabi tabletler gibi bugünün aygıtlarının birçoğu için RAM ekleme seçeneği mümkün değildir. Siz hâlâ bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bu makale RAM ekleme şansına en kolay sahip olanlardansınız demektir. Büyük RAM üreticilerinin (Crucial, Kingston, Corsair) web sitelerinin hepsinde bilgisayarınızın hangi RAM türünü desteklediğini gösteren filtreler bulunmaktadır. Daha fazla RAM eklemek Windows 10 hızlandırma ipuçlarından biridir.

İlginizi Çekebilir!  08505910428 Kimin Numarası?

5- Windows’u SSD Sürücüye Kurun

Geçen yıl evdeki masaüstü bilgisayarıma bir SSD sürücü satın aldık ve kurduk. Windows sürümünü de bu sürücü içine yükledik. Bunların sonucunda olağanüstü bir hızlanma ile karşılaştık. Sadece Windows başlangıç ​​için değil, Adobe Photoshop gibi zorlu uygulamaları yüklemek ve kullanmak da çok hızlı bir hal aldı. Sistem hızlandırması için Windows kurulu olan ​​sabit diskinizi değiştirmeniz mantıklıdır. Ancak bunun yerine bir USB 3.0 bağlantısına sahip harici bir SSD de yüksek miktarda depolama alanı kullanan uygulamalarda hızlı bir artış sağlayabilir. Dahili veya harici seçim sizin. Bizim tavsiyemiz dahili bir SSD üzerinde Windows sürümünüzü kullanmanız. Kesinlikle hızı farkedeceksiniz.

6- Virüsler ve Casus Yazılımları Denetleyin

Bunu yapmak için Windows 10 ile gelen Windows Defender’ı kullanmanız yeterlidir. Yok ben buna güvenmem diyorsanız 3. parti bir program kullanabilirsiniz. Birçok program olsa da bizim tavsiyemiz en iyisi olacak. PCMag güvenlik uzmanı Neil Rubenking’in yapımında rol aldığı Malwarebytes Anti-Malware programı oldukça iyi bir koruma sağlar. Üstelik tamamen bedavadır.

Ancak bu tip 3. parti programların anlık koruma sağlayayım derken bilgisayarınızı virüslerden daha da fazla yavaşlatabileceğini unutmayın. En başta dediğimiz gibi sisteminizde varolan Windows Defender size yeter de artar.

7- Güç Ayarlarını Maksimum Performans’a Ayarla

Elbette elektrikten tasarruf etmek istiyorsanız bu iyi bir seçim değildir. Ancak bilgisayarınızı gözle görülür derecede hızlandırabilir.

Sırasıyla;

Kontrol Paneli / Sistem ve Güvenlik / Güç Seçeneklerine gidin. Sırasıyla sağ taraftaki açılır oku tıklayın ve Yüksek Performans’ı seçin. Windows 10 hızlandırma ayarlarının en önemli olanlarından biridir.

İlginizi Çekebilir!  Wayfair Hesabı Nasıl Silinir?

8- Performans Sorun Gidericisini Kullan

Başlat düğmesinin yanındaki arama kutusuna Sorun Giderme yazın ve uygulamayı açın. Sistem ve Güvenlik sekmesinin altında Performans sorunlarını kontrol et seçimini göreceksiniz. Bu sorun gidericiyi çalıştırın ve bilgisayarınızın yavaşlamasının temel sebebini bulmasını sağlayın.

9- Daha İyi Performans İçin Görsellerden Fedakarlık Yapın

Başlat menüsüne “görünüm performansı” yazın ve bu uygulamayı çalıştırın. Gelen penceredeki seçeneklerden en iyi performans için ayarla yazan düğmeyi seçerek bilgisayarınızı gayet iyi hızlandırabilirsiniz. Ancak bu seçeneği seçtiğinizde bilgisayarınızda görsel anlamda hiç hoş bir görüntü elde etmezsiniz. Tüm pencere animasyonları ve geçiş efektleri yok olurlar. Sizin için görsellik önemli değil ise sorun yok. Bazı efektler dursun derseniz de sevdiğiniz efektlerin diyalog kutusunu seçili bırakabilirsiniz.

10- Arama Dizini Oluşturma Özelliğini Kapatma

Özellikle düşük seviyedeki bilgisayarlar için arama indekslemesi geçici olarak sistem kaynaklarını tüketecektir. Yaptığınız aramalar eğer çok fazla olmuşsa bilgisayarınızı çok yavaşlatacağından dolayı bu özellik sizin için pek cazip olmayacaktır.

Bunu nasıl kapatabilirim? sorusunu duyar gibiyiz. Gelin basitçe anlatalım;

Sırasıyla Başlat > Denetim Masası > Dizin Oluşturma Seçenekleri yolunu takip ederek ayarları yapacağımız kısma geliyoruz.

Daha sonra “Değiştir” tuşuna basarak arama yaptığınız zaman hızlı sonuçlara ulaşmak istediğiniz klasörleri özel olarak seçiyoruz. Bilgisayarınız gerçekten düşük seviyedeyse tüm kutuları kaldırmanız sizin yararınıza olacaktır. Gereksiz yere diskinizi kullanmasın. Arama sonuçları birkaç saniye kadar geç gelsin çok da eksiklik hissetmezsiniz.

Ayrıca Windows 10’un RAMDisk özelliğini kullanarakta uygulamalarınızı hızlandırabilirsiniz. RAM’inizin bir kısmını uygulamalarınıza ayırarak, uygulamanın bu bölümü sabit disk gibi kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yüksek oranda okuma-yazma hızına sahip olan uygulamanın performansında artış olacaktır.

Ardından Google Chrome’un masaüstündeki kısayoluna sağ tıklayıp özelliklerine giriyoruz. Daha sonra, kısayol sekmesine geçiş yaparak Uygulamanın hedef yolunun sonuna oluşturduğumuz RAMDiskin yolunu girmemiz gerekiyor. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi. Hepsi bu kadar.
“C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe” –disk-cache-dir=R:\Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli