Webinar Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Katılırız? - Oppo Forum
e
sv

Webinar Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Katılırız?

1026 okunma — 16 Mart 2021 06:41
Webinar Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Katılınır? OppoTr.Com

Webinar Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Katılırız? Online ortamda yapılan seminerlere gerekli ekipman ve altyapıya sahip olunabilmesi durumunda internet üzerinden rahatça katılım sağlanan bu sisteme webinar denir. Başka bir deyişle webinar; katılımcıların online olarak seminer, kurs ve atölyelere katılım sağlayabileceği bir web konferansı kavramıdır, diyebiliriz.

Webinar Nedir?

Bilindiği üzere tüm dünyanın yaşadığı salgın süreciyle birlikte toplantılar, eğitimler ve konferanslar gibi yüz yüze yapılan pek çok etkinlik internet ortamına taşınmak zorunda kaldı. İnternet ortamında gerçekleştirilen bu gibi etkinlikler yeni türetilmiş olan webinar kelimesiyle anılmaya başlandı.

Webinar kelimesi ingilizcede “internet ağı” anlamına gelen “web” kelimesi ile “seminer” anlamına gelen “seminar” kelimesinin bir birleşimi olarak karşımıza çıkmakta. Bu durumda en basit haliyle webinar; internet ağı üzerinden gerçekleştirilen seminer olarak tanımlayabiliriz.

Webinar Ne İşe Yarar?

Web semineri olarak da adlandırabileceğimiz webinar, katılımcılara zaman ve mekandan bağımsız olarak diledikleri kurs, eğitim, konferans ve toplantılara katılabilme şansı verir. Online olarak gerçekleştirilen ve bir daha izleme şansı bulunmayan web seminerlerinin yanı sıra, yine online olarak gerçekleştirilen ama kayıt altına alındığı için sonradan izleme şansı veren web seminerleri de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Before Sunrise Altyazılı izle

Katılımcılara katılım sertifikası veren web seminerleri olduğu gibi sertifika vermeyerek yalnızca eğitimi gerçekleştiren web seminerleri de vardır. İlgili kişilerin, internet üzerinde her alandan ücretsiz web seminerlerine ulaşabilme şansı vardır. Tabi ki ücretsiz web seminerlerinin yanı sıra ücretli olanlar da bulunmaktadır.

Sertifika veren web seminerlerine katılarak dilediğiniz alanda kendinizi geliştirip bunu verilen sertifika ile kanıtlayabilirsiniz. CV’nizde kullanabileceğiniz bu sertifikalar işe alım sürecinde pek çok kişinin önüne geçmenizi sağlayabiliriz. Dilediğiniz alan ile ilgili webinar araştırması yaparak bu webinarlara katılım sağlayabilirsiniz.

Örneğin, teknoloji alanında kendini geliştirmek isteyen bir kişi “teknoloji webinarları” ya da “teknoloji web seminerleri” şeklinde aramalar yapabilir. Böylece yakın zamanda yapılacak olan web seminerlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca “lingua franca” yani dünya üzerindeki ortak dil olarak İngilizce kabul edilmiştir. İngilizce diline hakimseniz bu araştırmalarınızı ingilizce olarak yapıp çok daha fazla web seminerine ulaşabilirsiniz.

Webinara Nasıl Katılırız?

Web seminerleri pek çok farklı platform üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. En yaygın kullanılan platformlar arasında Zoom, Adobe Connect, Skype, Livestream gibi platformlar bulunmaktadır. Katılacağınız web semineri ile ilgili bilgiler arasında web seminerinin hangi platform üzerinden gerçekleştirileceği yer alacaktır. Web seminerine katılım sağlayabilmeniz için kullanılacak olan platformun katılım sağlayacağınız cihaz(lar) üzerinde bulunması gereklidir.

  • Bilgisayar
  • Tablet
  • Telefon vb.
İlginizi Çekebilir!  Hissederinlik com Giriş 2023

"Webinar

Pek çok web semineri, öncesinden kayıt alınarak gerçekleştirilmektedir. Kaydınızı yaptırdıktan sonra mail adresinize web seminerinin gün ve saati gelecektir. Mail adresinize katılım linki ya da ID numarası ile parola gönderilecektir. Web seminerinin gün ve saati geldiğinde ID numarası ve parola üzerinden web seminerine giriş yapabilirsiniz.Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli