Web Kameramın Hacklendiğini Nasıl Anlarım? - Oppo Forum
e
sv

Web Kameramın Hacklendiğini Nasıl Anlarım?

1062 okunma — 21 Mart 2022 17:00
Web Kameramın Hacklendiğini Nasıl Anlarım?

Web Kameramın Hacklendiğini Nasıl Anlarım? Bu kadar çok insanın bilgisayar web kameralarının üzerine bant koymasının veya onları kapatmak için özel bir web kamerası kapağı kullanmasının iyi bir nedeni var: Web kameraları hacklenebilir, bu da bilgisayar korsanlarının onları açıp istedikleri zaman, genellikle bir “RAT” veya gizlice yüklenen uzaktan yönetim aracıyla kontrol etmesiyle gerçekleşir.

Bu tür bir saldırı herkesi hedef alabilir. Fidye yazılımı girişimleri, genellikle para kazanmak için kullanılabilecek her şeyin kontrolünü ele geçirmeye çalışır. Sonuç olarak, birçok kötü amaçlı yazılım, bilgisayar korsanlarının (potansiyel olarak) şantaj için uygun içeriği alabilmesi için web kameralarına bulaşmaya çalışır. Web kameranızın gizliliğini korumak için iyi bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımına sahip olmak önemlidir- ancak birisinin kameranızın kontrolünü ele geçirmesi durumunda da belirtileri bilmeniz gerekir. İşte izlemeniz gerekenler.

Web Kameranızdaki Işık Garip Zamanlarda Yanıyor

Web Kameramın Hacklendiğini Nasıl Anlarım

Web Kameramın Hacklendiğini Nasıl Anlarım

Bu, aranması en kolay sorunlardan biridir: Bilgisayarınızın web kamerasının yanında küçük bir gösterge ışığı olmalıdır. Web kamerası video konferans gibi bir şey için etkinleştirildiğinde açıldığını görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir =>> Firefox Virüs Temizleme

Ancak, özellikle kullanmadığınız zamanlarda bu gösterge ışığının garip zamanlarda yandığını fark ederseniz, bu, birisinin web kameranızın kontrolünü uzaktan alıp bakmak için kullandığına dair bir ipucudur.

Bunun olduğunu fark ederseniz, arka planda aktif olan uygulamalar da dahil olmak üzere aktif uygulamalarınızı hızlıca kontrol etmelisiniz. Çalışan herhangi bir uygulamanın web kameranızı kendi kendine açıp açmadığına bakın. Çoğu durumda, hiçbir uygulama web kameranızı açık izniniz olmadan açmamalıdır, bu nedenle bu, sorumlu bulduğunuz uygulamaları silmek için zaten iyi bir nedendir- veya en azından ayarlarında ve erişimlerinde bazı ciddi değişiklikler yapın. Ancak bazı durumlarda, uygulama açıldığında web kamerasını etkinleştiren uygulama ayarlarıyla ilgili bir sorun olabilir ve saldırıya uğrayıp uğramadığınızı görürken bunu göz ardı etmemek önemlidir.

İlginizi Çekebilir!  Redmi Note 8 Pro için önemli güncelleme müjdesi

Tarayıcı Uzantılarınız Web Kameranızı Açıyor

Tarayıcı uzantıları, web kameranızın bilginiz dışında açılmasının başka bir olası nedenidir. İnternet tarayıcınızı (Chrome, Firefox vb.) her açtığınızda web kameranızın gösterge ışığının yanıp yanmadığını kontrol edin. Bu, kameranızı kullanarak tarayıcınızda bir uzantı veya eklenti olduğuna dair bir ipucu.

Tüm uzantılarınızı devre dışı bırakabilir ve ardından bunları birer birer etkinleştirebilir, ardından soruna hangi uzantının neden olabileceğini daraltmak için tarayıcınızı her seferinde yeniden başlatabilirsiniz. Bu uzantı aktif olarak sizi hacklemeye mi çalışıyor? Belki değil- sadece kötü tasarlanmış bir uzantı olabilir. Her iki durumda da onsuz daha iyisin. Suçluyu silin ve farklı bir çözüm arayın.

Bilgisayarınızda Depolanan Beklenmeyen Web Kamerası Video Dosyaları Var

Bir bilgisayar korsanının web kameranızın uzaktan kontrolünü ele geçirmeyi başardığını, açtığını ve onunla kayıt yapmayı denediğini varsayalım. O zaman ne olacak? Bunun cevabından önce bu bilgisayar korsanlarından korunmanın yollarından bir de VPN kullanmak olacaktır. Bu nedenle Wizcase uzmanlarının ücretsiz VPN listesine göz atın. VPN, sizin için IP’nizi gizleyerek daha güvenilir bir internet ortamı yaratıyor. Kötü amaçlı yazılım bazı yönlerden çok gelişmiş olabilir, ancak diğerlerinde çok sınırlıdır ve bu, bir bilgisayar korsanı onları toplamaya çalışsa bile, kaydedilen videoların sabit diskinize kaydedildiği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir!  Epic Games Fifa 24 Açılmıyor

Bu, saldırıya uğrayıp uğramadığınızı kontrol etmenin en kolay yollarından birinin sabit sürücü klasörlerinizi açıp kaydetmediğiniz garip web kamerası video dosyalarını kontrol etmek olduğu anlamına gelir. Kaç kişinin bu dosyaların var olduğunu fark etmemesine veya karmaşık dosya sistemlerinde ne kadar kolay kaybolabileceklerine şaşıracaksınız. Video dosyaları rastgele adlara veya etiketlere sahip olabilir, bu nedenle garip video dosyalarına bakın ve bazılarının kötü niyetle oluşturulmuş gibi görünüp görünmediğine bakın.

Bunları bulmak için, özel bir web kamerası klasörü aramayı deneyin, çünkü çoğu web kamerası, kayıt için kullanıldıklarında videoları otomatik olarak kendi dosyalarına kaydeder. Bu genellikle belgeleriniz bölümünde bulunur. Aksi takdirde, bilgisayarınızın bu alanda oluşturduğu diğer video klasörlerini kontrol edin.

Güvenlik Ayarlarınız Garip Şekillerde Değiştirildi

Kötü amaçlı yazılım, web kamerasını kontrol etmeyi ve video dosyalarını (diğer yaramazlıkların yanı sıra) göndermeyi veya almayı kolaylaştırmak için güvenlik ayarlarını da değiştirebilir. Web kamerası uygulamanızı açın ve herhangi bir şeyin yerinde görünmediğini veya şüpheli bir şekilde devre dışı bırakılıp bırakılmadığını görmek için güvenlik ve erişilebilirlik ayarlarını kontrol edin. Özellikle değiştirilen veya kaldırılan web kamerası şifrelerini ve kameranıza erişimi olan garip uygulamaları izleyin. Windows 10’da uygulamaların kameranıza erişme özelliğini de devre dışı bırakabilirsiniz; bu harika bir seçim olabilir.

İlginizi Çekebilir!  Begin Again 1.bölüm Türkçe Altyazılı izle 2023

Virüsten koruma yazılımınız varsa, web kamerası korumalarının devre dışı bırakılıp bırakılmadığını veya değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edin- devre dışı bırakılmış sınırlı erişim özelliklerine ve devre dışı bırakılmış web kamerası bildirimlerine (web kamerasının ne zaman kullanıldığını bildiren uyarılar) bakın, bunlar gibi genellikle yazılım etkinleştirildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir. Tüm virüsten koruma yazılımlarının web kamerası özellikleri yoktur, ancak bunlar kesinlikle kontrol edilmeye değerdir.

Yakın zamanda herhangi bir güvenlik duvarının veya diğer güvenlik önlemlerinin devre dışı bırakılıp bırakılmadığını görmek için işletim sistemi güvenliğinizi kontrol edin. Zamanla bu ayarlara bir göz atın, böylece aniden değişmiş gibi görünüp görünmediklerini anlayacaksınız.

Virüs Taramanız Şüpheli Uygulamaları Ortaya Çıkarıyor

İyi bir virüsten koruma yazılımı, bilgisayarınızı şüpheli dosyalar veya etkinlikler için tarama konusunda yeteneklidir. Bir virüsten koruma uygulamanız varsa, manuel bir tarama yapın ve bilgisayarınızda herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya şüpheli etkinlik bildirip bildirmediğine bakın. Web kameranızın güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini görmek için ayrıntılara bakın ve virüsten koruma yazılımınızın şüpheli uygulamaları veya içeriği kaldırmasını sağlayın.

Kötü amaçlı yazılım, web kameranıza erişmek için sisteminize bir RAT yüklemeyi deneyebilir; bazen “camfecting” olarak adlandırılan bir uygulama. Bu taktiği kullanan yaygın kötü amaçlı yazılım saldırıları arasında Blackshades, Rbot-GR, Mirai ve InvisiMole bulunur. Virüsten koruma yazılımınız bunun gibi bir şey tarafından olası bir enfeksiyondan bahsediyorsa, kameranıza ne olduğunu bilirsiniz.

Oppo Facebook Grubumuza katılmak için tıklayın =>> https://www.facebook.com/groups/oppotrOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli