Microsoft'tan Korkutan Açıklama: Korsan Kullananları Biliyoruz! - Oppo Forum
e
sv

Microsoft’tan Korkutan Açıklama: Korsan Kullananları Biliyoruz!

292 okunma — 24 Eylül 2022 01:18
Microsoft'tan Korkutan Açıklama: Korsan Kullananları Biliyoruz!

Microsoft’tan Korkutan Açıklama: Korsan Kullananları Biliyoruz! Bir 2018 araştırması, Hindistan‘daki PC kullanıcılarının en az yüzde 91’inin korsan bir Windows kopyası kullandığını bildirdi. Aslında, önceden yüklenmiş Windows’lu yeni bir PC veya dizüstü bilgisayar satın alsa bile, zamanın yüzde 80-85’i, kullanıcı işletim sisteminin korsan bir kopyasını alır. Buradaki ilginç şey, Microsoft’un bu gerçeğin yanı sıra arkasındaki sayıların da farkında olmasıdır.

Microsoft İşletim Sistemi

Microsoft'tan Korkutan Açıklama: Korsan Kullananları Biliyoruz!

Microsoft’tan Korkutan Açıklama: Korsan Kullananları Biliyoruz!

Çoğu teknoloji şirketinin ürünlerinin uygun bir lisans olmadan kullanılmasıyla ilgili ne kadar katı ve dava konusu olduğu göz önüne alındığında, Microsoft gibi şirketlerin bu tür kullanıcılara durdurma ve vazgeçme bildirimleri göndereceğini veya düpedüz korsanlıktan yargılanmalarını sağlayacağını hayal edebilirsiniz. Aslında Microsoft, bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın kullanımını masaüstüne önyükleme yapmayacak şekilde anında engelleyebilir.

Ama gerçek çok farklı. Aslında Microsoft, bir PC kullanıcısının Windows’un korsan bir kopyasını kullanıp kullanmadığını gerçekten umursamıyor. Ama neden öyle?

Microsoft’tan Korkutan Açıklama: Korsan Kullananları Biliyoruz!

Microsoft aslında korsan Windows‘un bir kopyasını kullandığınız gerçeğine güveniyor, aslında başka bir alternatifin aksine, tercih ettiğiniz bir Windows işletim sistemi olduğu sürece.

İlginizi Çekebilir!  Kira Sözleşmesi E-Devlet Nasıl Yapılır?

Yani, söz konusu bilgisayar ve kullanıcı, işletim sistemini kişisel kullanımları için kullandıkları sürece. Aslında, bir röportajda, Bill Gates, Microsoft’un CEO‘su, başkanı ve baş yazılım mimarıyken, bir keresinde, insanlar yazılım çaldıkları ve korsan işletim sistemleri kullandıkları sürece, bizimkileri çalmalarını istediğimizi belirtmişti.

Bu düşüncenin ardındaki fikir, Microsoft‘un özel bireysel kullanıcıların Windows’un korsan bir kopyasını kullanmasına izin vermesi durumunda, çocukların yanı sıra bilgisayarları öğrenen kişilerin bilgisayar becerilerini bir Windows sistemi etrafında geliştirmeleridir.

Microsoft'tan Korkutan Açıklama: Korsan Kullananları Biliyoruz!

Microsoft’tan Korkutan Açıklama: Korsan Kullananları Biliyoruz!

Benzer şekilde, korsan windows kullanan okullara ve eğitim kurumlarına gözlerini kapatırlarsa, tercih ettikleri işletim sistemi Windows olan bir nesil bilgisayar kullanıcısı olacaktır.

Şimdi, böyle bir birey işgücüne katıldığında ve bir bilgisayar kullanmak zorunda kaldığında, orada tonlarca ücretsiz, açık kaynaklı işletim sistemi olmasına rağmen, çalışanlarına üzerinde Windows bulunan bir makine sağlamak zorunda kalacaklar.

Microsoft, bir işletme veya şirket tarafından işleniyorsa, Windows korsanlığını gerçekten çok ciddiye alır. İşletmede kullanılan bilgisayarların korsan Pencereler kullandığını öğrendiklerinde, kar amacı gütmeyen kuruluşlara bile bildirim gönderirler. Böyle bir durumda, işletme veya şirket, Microsoft’un hem ihtiyaç duyulan hizmetler açısından hem de işletim sisteminin kurulu olduğu her makine için ücret olarak özelleştirmekten çok mutlu olduğu meşru bir Windows lisansı için ödeme yapmak zorundadır. Microsoft’un parasının büyük kısmını yazılım satışlarından kazandığı yer burasıdır.Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli