Kurumsal Kimlik Tasarım Türleri - Oppo Forum
CIA Uygulamasından Numara Nasıl Silinir?

Sıradaki içerik:

CIA Uygulamasından Numara Nasıl Silinir?

e
sv

Kurumsal Kimlik Tasarım Türleri

668 okunma — 07 Mart 2021 10:17
Kurumsal Kimlik Tasarım Türleri Nelerdir? OppoTr.Com

Kurumsal Kimlik Tasarım Türleri; Kurumsal kimliğin ilk izlenimleri 1700’lü yıllarda Avrupa’da faaliyet gösteren loncalarda görülmüştür. Lonca işletmelerin kullandığı mühürler, sloganlar ve renkler kurumsal kimliğin ilk adımlarını oluşturmuştur.

Kapitalizmin kendi dinamiklerini oluşturması ve işletme yönetimini belirli ortak standartlara oturtması ile kurumsal kimlik tasarımı iyice önem kazanmıştır. Kurumsal kimlikler bir firmanın görünen yüzünü oluşturduğu için Dünya’nın her ülkesinde önem kazanarak ivmeli bir yükseliş göstermektedir. İster kişi olarak faaliyet gösterin ister büyük bir şirket olarak faaliyet gösterin bir kimlik ortaya koymak gerekmektedir. Bu nedenle yapılan çalışmalar sonrasında kurumsal kimlik 3 başlık altında türlerine ayrılmaktadır. Bunlar bireysel kimlik, kolektif kimlik ve kurum kimliğidir.

Bireysel kimlik ben kimim sorusunu cevaplandırırken, kolektif kimlik belirli amaçlar etrafında toplanmış birtakım kişilerin görünen yüzünü oluşturmaktadır. Günümüzde ise kurumsal kimliği en çok kullanan ve en yaygın kullanıldığı alan kurum kimliğidir.

Kurumsal Kimlik Tasarım Türleri Nelerdir? OppoTr.Com

Kurumsal Kimlik Tasarım Türleri Nelerdir? OppoTr.Com

Kurum kimliğinin kolektif kimlikten farkı

Bünyesinde barındıran kişileri kendine duygusal anlamda bağlama amacı gütmemektedir. Kurum kimliğini incelemek gerekirse;

İlginizi Çekebilir!  Amazon Sahipsiz Paketler Gerçek Mi?

Kurum Kimlik Unsurları

Kurumsal kimliği oluştururken üç unsur bulunmaktadır. Bu üç unsur bir işletmenin, şirketin, şahısın ya da vakfın görünen yüzünü oluşturmada en önemli adımlardır. Kurumsal davranış, kurumsal iletişim, kurum felsefesi unsurları temel alınarak oluşturulan kurumsal kimlik tasarımı sürecin basamaklarını oluşturur.

Kurumsal davranış

Şirketin son kullanıcıya yani müşterilerine yönelik oluşturduğu kimlik çalışmasının ürünleridir. Örneğin şirketin logosu, sloganı, renkleri, tipografisi gibi konular kurumsal davranış unsurunu oluşturmaktadır.

Kurumsal iletişim

Şirketin son kullanıcıya yönelik hazırladığı görsel ve sözlü iletişimin örneklerini içerir. Örneğin ürünlerin tanıtımı esnasında yapılan çalışmalar, halkla ilişkiler biriminin kurulması, teknik destek ekibinin hızlı ve güler yüzlü çalışması, son kullanıcının isteklerinin göz önünde bulundurularak ürün çeşitliliğinin arttırılması veya mevcut ürünlerde geliştirilme yapılması gibi konular kurumsal iletişimin en önemli adımlarıdır.

Kurum felsefesi

Şirketin hangi dinamikler üzerine kurulduğu, ne gibi bir iskelet üzerinde yükseldiği, yönetim kurulu bilgileri, şirketin tarihçesi gibi konuların ele alındığı kurumsal kimlik tasarım süreci konulardır. Kurumun misyonu, vizyonu, hedefleri, sosyal sorumluluk projeleri son kullanıcılar üzerinde oldukça etkilidir.

İlginizi Çekebilir!  Efendimizin izinde.com Giriş

Kurumsal Kimlik Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal kimlik tasarım süreci şirketin var oluşundan bitişe kadar devam eden bir süreçtir. Bu nedenle kurumsal kimlik tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bütünlüktür. Kurumsal kimlik oluştururken süreç boyunca belirli standartlar üzerinden işlem yürütülmelidir. Firmayı anlatacak logo, logo renkleri ve tipografi seçilmelidir. Çünkü bu üç madde sizin insanların zihninde oluşturacakları kimlik ile doğru orantılıdır ve oldukça önemlidir.

Firmanın vizyonu, misyonu ve hedefleri müşterinin anlayacağı ve hedef kitleye hitap edecek biçimde hazırlanmalıdır. Bu adımlar unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken adımları oluşturur. Dikkat edilmesinde fayda vardır.Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli