Hangi Telefonlar’da Google Yasaklanacak - Oppo Forum
e
sv

Hangi Telefonlar’da Google Yasaklanacak

1655 okunma — 16 Aralık 2019 16:30

Hangi Telefonlar’da Google Yasaklanacak

Türkiye rekabet kurumunun cezalarından sonra Google ağır bir yaptırım uygulamaya karar verdi. Başımızda hiç bir sorun yokmuş gibi bir sürede bunlarla uğraşacağız gibi görünüyor. Türkiye’de satışa sunulacak yeni Android işletim sistemini kullanan telefonların Google lisanslarını iptal ettiğini açıkladı.

Rekabet kurulu, Google’a haksız bir rekabete sebep olduğu gerekçesiyle 7 aralık tarihinde ceza uyguladı. Buna cevap olarak Google iş ortaklarına cezanın iptal edilmemesi halinde yeni piyasaya sürülecek tüm Android cihazların Google servislerinin iptal edileceğini söyleyerek Rekabet kurulunu tehdit etti.

Rekabet Kurulunun böyle bir ceza yazmasının sebebi ülkemizde satılan Android işlemcili cep telefonlarının sisteminde tüm Google servislerinin yüklü olmasından dolayı. Yani telefonu satın alan kullanıcı kendisi istediği zaman Google servislerini yükleyip kullanması gerektiğini savunuyor.

Gerçekten’de haklı olduğumuz bir konuda güçsüz olduğumuz için geri adım atmak zorunda bırakılıyoruz.

Yeni Android Telefonlarda YouTube ve Google Servisleri Yasaklanıyor!

Rekabet kurulunun haklı olarak verdiği bu karara karşı Google artık ülkelerinde üretilen yeni Android işletim sistemli cihazların Türkiye pazarında YouTube ve Google servislerinin yasaklanacağını söyledi.

İlginizi Çekebilir!  Wolfteam istemci Yaması işlenemiyor Hatası

Android Cihazlarda Google Play Olmazsa alternatif bir çok farklı uygulama mağazası bulabiliriz fakat böyle bir kararın kendilerine olan zararı daha fazla olacağını düşünüyoruz.

Yerli İşletim Sistemine Geçmemiz Gerekiyor

Türkiye’nin acilen yerli işletim sistemi ve servisleri konusunda kendisini geliştirmesi gerekiyor. Teknolojinin hayatımızda büyük bir yer edindiği günümüzde böyle bir karar almak küçükken sinirlenip topumu verin diyen şımarık çocuklardan farksız.

Google Play ve servisleri dahil olmak üzere YouTube uygulamasının’da yasaklanacağını ekleyerek tehditler savuruyorlar. Ülkemiz yerli yazılımlar konusunda gerekli desteği verirse kısa sürede bu rekabetin bir parçası haline gelecek işlere imza atılabilir.

Hangi Telefonlarda Yasaklanacak

Google açıkladığına göre 2020 yılında üretilecek olan her Android cihazda kendi servislerini ve YouTube uygulamasının lisansını yasaklayacak. Yani modeli ve markası ne olursa olsun Android işletim sistemine sahip tüm yeni cihazlarda bu yasak geçerli olacak.

Bu telefon markalarına bir kaç örnek vermek gerekilirse:

  • Samsung
  • Huawei
  • Xiaomi
  • General Mobile
  • Realme
  • Casper
  • Onno

Bizim görüşümüze göre korkulacak hiç bir durum söz konusu değil. Bu tür tehditlere hızlı alternatifler üretileceği gibi karardan geri dönmekte söz konusu olabilir.

İlginizi Çekebilir!  Valorant Windows 11 Hatası

Kaynak: SiberStar.ComOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli