Gazeteciler, Basın Bayramını gökyüzünde kutladı - Oppo Forum
e
sv

Gazeteciler, Basın Bayramını gökyüzünde kutladı

816 okunma — 26 Temmuz 2020 02:12

Gazeteciler, Basın Bayramını gökyüzünde kutladı

MUĞLA – Muğla’nın Fethiye ilçesinde vazife yapan gazeteciler, Basın Bayramını 1700 metre yükseklikteki Babadağ‘dan yamaç paraşütüyle uçarak, gökyüzünde kutladı.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nda Fethiye’de misyon yapan ulusal ve mahallî basın mensuplarıyla, 1700 metre yükseklikteki Babadağ’da kahvaltıda buluştu. Kahvaltı sonrasında basın mensupları yamaç paraşütü pilotlarıyla birlikte Babadağ’dan tandem (ikili) uçuş yaparak, Ölüdeniz görünümü eşliğinde, gökyüzünde ’24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını’ kutladı.

Düzenlenen kahvaltılı aktifliğe Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Idare Heyeti Lideri Osman Çıralı, Fethiye Gazeteciler Derneği Lideri Osman Baykuş, Muğla İnternet Gazetecileri Derneği Lideri Hürmüz Seda Köktener, FTSO Lider Yardımcısı Kemal Hıra, FTSO Idare Konseyi Sayman Üyesi İbrahim Fazilet, FTSO Idare Konseyi Üyeleri Fatih Tufan, Ramazan Dim, Halil İbrahim Öztürk, Şevket Süreyya Gürol, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu ile Fethiye’de misyon yapan çok sayıda ulusal ve lokal basın mensubu temsilcisi katıldı.

FTSO Idare Heyeti Lideri Osman Çıralı, kahvaltıda yaptığı konuşmada iştiraklerinden ötürü basın mensuplarına teşekkür ederek, “24 Temmuz 1908 tarihinde, Meşrutiyetin duyurusuyla, Türk basınından sansürün kaldırılmasının 112’inci yıl dönümünde, Gazeteciler ve Basın Bayramı’ nda siz basın işçisi dostlarımızla bir ortada olmaktan ötürü çok mutluyuz” dedi.

Basının, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez ögelerinden biri olduğunu vurgulayan Çıralı, “Basın içinden geçtiğimiz bilgi ve teknoloji çağında çok daha değerli hale geldi. Halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlama vazifesini tarafsızlık unsuruyla kişilik haklarına hürmet çerçevesinde özveriyle yerine getiren siz basın işçilerimize Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak teşekkür ederiz. Lokal basının dinamik olması bölgemizin tanıtılması, sıkıntılarının lisana getirilmesi ve tahlile kavuşturulması noktasında bizlere önemli katkı sağlamaktadır. Bilhassa yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını sürecinde üyelerimizin ve Odamızın sesinin duyurulmasında verdiğiniz takviye münasebetiyle hepinize farklı başka teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir!  Kıyma 3. Sezon 1 Bölüm Full izle Türkçe Dublaj

Halk sıhhatini tehdit eden global salgının önlenmesi için alınan önlemler nedeniyle Fethiye ve Seydikemer bölgesinde ticari hayatın durduğunu hatırlatan Lider Çıralı, şöyle devam etti: “Bu süreçte, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz de üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği önderliğinde pandemi sürecindeki gelişmeleri, alınan önlemleri üyelerimiz ismine yakından takip ettik ve üyelerimizi sizlerin de dayanağı ile kesintisiz bilgilendirdik. Üyelerimizden bize ulaşan sorun ve teklifleri bekletmeden anında üst kuruluşumuz TOBB aracılığıyla ilgili kurum ve kuruluşlara ilettik. Pandemi süreci öncesi bölge olarak 2020 Turizm dönemi ile ilgili önemli gayelerimiz vardı. Dijital alandaki tanıtımlara tartı vermenin yanı sıra memleketler arası fuarlara iştirak sağlayarak bölgemiz için tanıtım atağı yapmayı planlamıştık. 15-19 Ocak 2020 tarihleri ortasında Hollanda’da gerçekleştirilen Utrecht Seyahat ve Turizm Fuarında ve Şubat ayındaki EMITT fuarında bölgemizi tesirli halde tanıttık. Almanya (Berlin) Rusya (Moskova) İngiltere (Londra) ve Çin fuarlarına hazırlanıyorduk ki Covid-19 salgını nedeniyle fuarlarla birlikte hepsi iptal oldu. Hiç kuşkusuz ki bölgemiz iktisadı açısından bu süreçte yarası en sıkıntı sarılacak dalımız turizm bölümü. Artık yeni bir devirdeyiz, “Yeni Normal” ismi verilen bu süreci düzgün yönetmeliyiz. Sizlerin de aracılığıyla gerçek bilgilendirme ile maske, toplumsal uzaklık ve hijyen kurallarına uyarak salgını denetim altında tutabilirsek, çok daha âlâ günlerin bölgemizi ve ülkemizi beklediğine inanıyorum. Bölgemiz, ülkemiz ve tüm dünya için hayatın en kısa vakitte olağana dönmesi en büyük temennimiz.”

“Babadağ’a 2020 yılı bitmeden teleferik ile çıkılacak”

Pandemi sürecine karşın Ölüdeniz’den sonra Türkiye’nin tanıtım yüzü olan Babadağ’ın gerdanlığı Teleferik Projesi’nin orta vermeden devam ettiğini tabir eden Çıralı, projenin inşaatında gelinen nokta hakkında bilgi vererek;

İlginizi Çekebilir!  Bim Casper Via F30 Fiyatı ve Yorumları

“2020 yılı sona ermeden başlangıç noktası 226 rakımlı seyir terasından, 10 kişilik kabinlerle Ölüdeniz, Fethiye, Adalar, havanın açık olduğu vakitlerde Rodos adasını seyrederek Babadağ’a çıkacağız. 1200 rakım orta istasyona 9 dakikada, devamında 1700 rakım varış istasyonuna 14 dakikada ulaşacağız. Saatte 1500 kişi aşağı istikamete, 1500 kişi de üst istikamete seyahat edebilecek. Sistem, talep olması halinde gece ve gündüz çalışabilecek.1200 rakımda inşaat çalışmaları devam ediyor. 1200’de restoran, kafe, anfi tiyatro, atlayış pisti üzere yerler yer alıyor. Şu an bulunduğumuz 1700 rakımda restoran- kafenin yanı sıra mescit, atlayış pisti, 1800 pistine giden telesiyej, wc, 1900 pistinde restoran kafe, atlayış pistleri, orman gözetleme kulesi, anıt olacak. Hala inşaatı devam eden teleferik çıkış istasyonu 226 rakım hariç 1200/1700/1800/1900 rakımlarda elektrik mevcut. 226 -1200 ortası taşıyıcı halat montajı işi devam ediyor. İşin yüzde 90’ı tamamlanmış durumda. Kalkış istasyonunun yerini değiştirilmesiyle tahminen Teleferik Projemizin tamamlanması biraz gecikti fakat teleferik daha rantabl ve kıymetli hale geldi. Babadağ Teleferik projesi, bölgemizde turizmin 12 aya yayılmasında çok önemli bir itici güç olacak. Global salgının akabinde bu sürecin daha da hızlanacağına inanıyorum. Bölgemiz artık deniz-kum-güneş eksenine dayalı bir turizm anlayışını aşarak bir üst noktaya çıkıyor. Artık konuklarımız bölgemize gelmişken Babadağ’dan yamaç paraşütü yapmayacak, yamaç paraşütü yapmak için özel olarak Babadağ’a gelecekler. Sizlerin aracılığıyla herkesi Babadağ’dan yamaç paraşütü ile uçma heyecanını ve keyfini yaşamaya davet ediyorum” diye konuştu.

“Basın mensupları teleferik tesislerini gezdi”

Geniş iştirakli kahvaltının akabinde Başkan Çıralı, basın mensuplarıyla 1700 ve 1800 rakımdaki sosyal tesisleri ve teleferik binası inşaatını gezerek, projede gelinen son durum hakkında bilgi verdi. Maske kuralına özen göstererek toplu fotoğraf çekilmesinin ardından basın mensupları yamaç paraşütü uçuşu için hazırlıklara başladı. Daha sonra basın emekçileri yamaç paraşütü pilotlarıyla birlikte Babadağ’dan tandem (ikili) uçuş yaparak, Ölüdeniz manzarası eşliğinde, gökyüzünde ’24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını’ kutladı.

İlginizi Çekebilir!  EBA Kamera Nasıl Açılır?

Belcekız Plajı’na inişin ardından FTSO’nun etkinliği ve uçuş hakkında konuşan basın mensuplarından Ali Rıza Akkır, “Basınımız için bu özel günde Babadağ 1700 metre pistinden Ölüdeniz’e doğru adeta kanatlandık. Çok güzel bir uçuştu. Buraya tatile gelenlerinde yapmak istediği yamaç paraşütü eşsiz bir deneyim. Çok güzel bir manzara var. Haberlerimizde bunu sık sık konu ediyoruz, ama deneyimi yaşadığımız zaman kuracağımız cümleler daha güzel oluyor. İlk kez uçan arkadaşlarda vardı. Çok heyecanlı ve güzel bir etkinlik oldu. Bizde makinelerimizle uçtuk ve eşsiz Ölüdeniz manzarasını havadan görüntüledik” dedi.

İhlas Haber Ajansı Fethiye Muhabiri Murat Yalçın ise, “Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı’nın bizlere çok büyük sürprizi oldu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Daha önce uçmuştum ancak üzerinden yıllar geçti. Biraz korku ve heyecan vardı. Ama çok güzeldi. Yamaç paraşütü firmasındaki arkadaşlarımıza da teşekkür ederiz. Muhabirler olarak biz hep aşağıdan yukarı bakıyorduk. Bu kez yukarıdan aşağıya bakma fırsatımız oldu. Manzara muhteşemdi” diye konuştu.

Tüm gazetecilerin basın bayramını kutlayan yamaç paraşütü işletmecisi Hakan Koral ise “Öncelikle pandemi dönemi çok zorlu bir 3 ay geçirdik. Tüm turizm sektörü olarak gerekli tüm önlemleri aldık. Turizm sektörü için yamaç paraşütü Fethiye’nin olmazsa olmazı. Bu yüzden çok daha titiz ve dikkatli çalışıyoruz. Tüm halkımızı Babadağ’a güven içinde yamaç paraşütü yapmaya bekliyoruz” dedi.

Kaynak: İHA

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli