Blog Yazarlığı Nedir? - Makale Yazarı Nasıl Olunur? | Oppo Forum
e
sv

Blog Yazarlığı Nedir?

927 okunma — 05 Mart 2021 21:52
Blog Yazarlığı Nedir? Blog Nasıl Açılır? OppoTr.Com

Blog Yazarlığı Nedir? İnternet üzerinde oluşturulabilen blog (günlük) üzerinde kar amacı güderek ya da farklı amaçlar hedeflenerek görsel, video, metin tabanlı olmak üzere ilgi alanları, kişisel yazılar, sektör ile alakalı içerik paylaşımı yapan kişilere blog yazarı denir. Günümüzde bir meslek olarak kabul edilen ve dünya çapında ünlenmiş kişilerin de bulunduğu bu meslek grubuna blog yazarlığı denir.

BLOG YAZARLIĞINA NASIL BAŞLANIR?

Blog yazarı olmak günümüzde oldukça popüler bir hal almıştır. Eğer sizde blog yazarı olmak istiyorsanız öncelikle seçeneklerinizi bilmeniz gerekmektedir. Genel tabir ile yaklaştığımız zaman blog yazarlığı içerik yönetim sistemleri aracılığı ile yapılmaktadır. Lakin sosyal ağ kullanımının artması, toplum kitlesinin bu platformlarda daha çok takılması ile beraber Blogger kavramı sosyal ağ profilleri içinde geçerli olmaktadır.

İlk iş olarak blog yazarlığını web tabanlı bir sistemde mi blog yazarı olacaksınız yoksa sosyal ağ hesaplarında mı blog tutacaksınız bunu tespit etmeniz gerek. Bu yazımızda genellikle web tabanlı blog yazarlığından bahsedeceğim. Blog yazarı olmak için öncelikle bir blog sahibi olmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir!  Roblox Error Code 529 Çözümü 2023

Bu konuda en çok tercih edilen Blogger ve WordPress sistemleri kullanılmaktadır. Her iki sistemden birini de kullanacak olursanız ücretli ya da ücretsiz alan adı sahibi olabilirsiniz. İlk etapta acemilik sürecini sermaye kaybı yaşamadan atlatmak istiyorsanız ücretsiz blog açabilir ve ilk denemelerinizi yapabilirsiniz. Bu konuda önümüzdeki günlerde daha detaylı içerikler hazırlayacağım.

NE ÜZERİNE BLOG YAZMALISIN?

Hemen hemen her insan için Blog açmak bir heves, bir tutku olabilir, olacaktır. Bunların dışında kar amacı gütmekte planlar arasında yer alıyor. Lakin blog açmak isteyen birçok kişiden duyduğum sorunların başında bloğu ne üzerine yazacağını bilmemektir. Bir diğer aksi durum ise ilk başta heves ya da o an bu konuda blog tutabilirim düşüncesi ile yapılan girişimlerdir.

Açılan bloglar bir süre sonra ilgisizlik, içerik üretememe ve diğer sorunlardan kaynaklı olarak başarısız etiketi ile kapanmaktadır. Peki hiç başarılı blog yazarlarının neleri doğru yaptığını biliyor musunuz? İşte bu konuda cevabı bulduğunuz zaman ne konu üzerine blog tutmanız gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir!  Hazar Tandoğan Telegram Kanalı ve Grubu Linki

İlk olarak açacağınız blog tamamen ilgi alanınıza girmiş olması gerekmektedir. Blog içeriğini seçerken ilginiz olan ve bilgili olduğunuz konuları tercih etmeniz sizin sürekliliğiniz için onlarca anahtardan biridir. Örneğin futbol oynamayı, izlemeyi ve takip etmeyi seviyorsanız bu konu üzerine bir blog açmak sizin sürekliliğinizi sağlar.

Futbol konusu yerine ilgi duymadığınız ve bilginiz olmadığınız varsayarak yemek tarifleri sitesi açarsanız eğer bu konuda bir süreden sonra sıkılma durumu başlayacak ve ilk baştan da kaliteli içerik üretimi düşük olacaktır. Bu nedenle hangi konu üzerine blog açmalıyım sorusunu soruyorsanız öncelikle kendi ilgi alanlarınızı ve hobilerinizi gözden geçirin.

BLOG YAZARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

  • Oluşturacağınız blog, içerik ve görünümü uyumlu olması hem sizin hem ziyaretçileriniz için oldukça önemlidir. Örnek! Giyim veya hediyelik eşya üzerine blog açıyorsanız şeker pembesi, kahverengi gibi canlı renkler tercih edilmelidir.
  • Blog yazarlığınızı kurumsal kimlik ile birleştirin. Marka yönetimine önem gösterin. Bloğunuzu bir işletme olarak düşünün ve bir işletme sahibi olsaydınız nasıl ilgilenirdiniz ya da nasıl yenilikler getirirdiniz. Marka olma yolunda hangi adımları atardınız. İşte bu soruları sorup elde ettiğiniz cevapları bloğunuz üzerinde uygulamaya çalışın.
  • İçerik düzenine dikkat edin. Yazılarınızı yazarken bu yazıları başkasının da okuyacağını düşünün ve ona göre hareket edin. Yazılarınız anlaşılır mı? Paragraflara bölünmüş mü? Paragraflar ile ilgili başlıklar atılmış mı? Dil bilgisi kurallarına uygun mu gibi kontrolleri gözden geçirmeden ziyaretçiye sunmayın. Sonuç olarak ziyaretçi sizin bu konuda başarılı olmanız için en önemli basamaktır.
Blog Yazarlığı Nedir? Blog Nasıl Açılır? OppoTr.Com

Blog Yazarlığı Nedir? Blog Nasıl Açılır? OppoTr.Com

  • Etkileşimi ön planda tutun. Yorumlara cevap verin, misafir blog yazarlığı yapın. Başka blog sitelere yorum atarak ağ kurmaya çalışın.
  • İçeriklerinizi görseller ile destekleyin, videolu anlatımlar hazırlayın.
  • Üslubunuzu belirleyin. Bir yazıda devlet dairesinde resmi yazışma evrakı gibi yazarken bir diğer yazınızda kardeşim havasında yazmayın. Yazım tarzınız sizin kimliğiniz olacaktır.


Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli