Virüsten Korunma Yolları Nedir? - Oppo Forum
Sürücü Nedir? Ne işe Yarar?

Sıradaki içerik:

Sürücü Nedir? Ne işe Yarar?

e
sv

Virüsten Korunma Yolları Nedir?

674 okunma — 12 Aralık 2020 11:35
Virüsten Korunma Yolları Nedir? OppoTr.Com

Virüsten Korunma Yolları Nedir? Size bu yazımızda virüslerden nasıl korunabiliriz veya ne gibi önlemler alabiliriz ondan bahsedeceğiz. 

Arkadaşlar bildiğimiz üzere günümüz zamanı içerisinde teknoloji her gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Günümüzde bir çok çıkarılan teknolojik alet insanların işlerini daha kolay bir şekilde yapmasını sağlamaktadır yani kısacası insanların işlerini kolaylaştırmak amacıyla yapılıyor. Fakat bu yapılan onca teknolojik alet yararları ile birlikte zararlarını’da kendisiyle beraber getiriyor. Günümüzde tabletsiz,bilgisayarsız ve telefonsuz bir yaşamı düşünmek oldukça zordur. Bir o kadar yararlı uygulama olmasıyla beraber bir o kadarda zararlı uygulama olmaktadır. Bunların en başında ise virüsler gelmektedir.

Bilgisayar Virüsü Nedir?

Bilgisayar yüklediğimiz bir çok uygulamayı yardımcı araç niteliğinde kullanmaktayız. Virüs dediğimiz şeylerde birer ufak yazılım olarak nitelendirebiliriz , fakat virüsler oldukça tehlikeli ve zarar veren yazılımlardır. Virüsler bilgisayarına herhangi bir şeyi indirdiğiniz takdirde veya izinsiz bir şekilde bulaşabilir size ve bilgisiyarınıza milyonlarca lira zarar verebilir. Kısacası kötü amaçlı yazılımlar olarak diyebiliriz.

Virüs Çeşitleri 

Virüs çeşitleri oldukça fazladır. Teknoloji ilerdikçe her gün yeni virüsler ortaya çıkmaya devam ediyor. Başlıca virüslerden bahsetmek gerekirse Malicious software, Worms (Solucan),Trojen Horses (Truva Atı),Macro (Makro),Logic Bomb (Mantık Bombası),Spyware (Casus),Adware (Reklam),Rootkit (Kök kullanıcı takımı),Boot sektör virüsü gibi bir çok virüs bulunmaktadır. Bu virüsler bizleri ciddi manada sıkıntıya sokabilirler. Peki bu virüsler nasıl bulaşır gelelim o konuya.

Virüsten Korunma Yolları Nedir? OppoTr.Com

Virüsten Korunma Yolları Nedir? OppoTr.Com

Virüs Nasıl Bulaşır?

Bilgisayarlarımıza virüsler birden fazla farklı yollar ile bulaşmaktadır. Virüsler e-posta, programların içine kodlanarak,linklerden ve  indirdiğiniz dosyalar gibi birden fazla yolla bulaşabilirler. Şimdi peki bilgisayarıma virüs bulaştığını nasıl anlarım sorusuna  gelelim.

İlginizi Çekebilir!  Xtb Forex Güvenilir mi?

Bilgisayarda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım?

 • Bilgisayarda hissedilecek derecede kasmalar yaşandığı zaman
 • Sabit diskin kendiliğinden dolması ve kendi kendine bilgisayarın bazı reklamları açması uygulama indirmesi
 • Bilgisayarınızda durduk yere sistem dosyaları silinir ise ve sık sık uygulamalarda hata aldığınızda
 • Bilgisayarınız çok aşırı ısınıyorsa Cpu %100 oranlarında ise.
 • Windows görev yöneticisi devre dışı yanı açılmaz bir hale gelirse.

Yukarıda anlatığımdan hariç bir sürü virüs bulaştığını anlamak için birden fazla neden bulunmaktadır. Bunlara başlıca yöntemler diyebiliriz.

Bilgisayarımızı Virüslerden Nasıl Koruruz?

Asıl soruya geldik arkadaşlar peki biz bu virüslerden nasıl korunuruz ne yapmamız gerekiyor şimdi gelelim sorunun cevabına.

 1. Kesinlikle bilgisayarınız lisanslı bir antivirüs bulunsun.
 2. Bilgisayara indirdiğiniz dosya ve benzeri bir çoğu şeyi indirdikten sonra veya indirmeden önce taratın.
 3. Güvenilir olmayan web sitelerini ziyaret etmeyin ve o sitelerden herhangi bir şey indirmeyin.
 4. Son zamanlarda sürekli bir biçimde kendini Avukat, güvenlik vb olarak tanıtıp e-posta atan kişilerin mesajlarını sakın açmayınız.
 5. Orjinal bir windows sistemini kullanın.
 6. Bilgisayarınızı ayda bir kez olmak üzere güzelce taratın.


Oppo Forum Google News
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli