Sürücü Nedir? Ne işe Yarar?

0
699
Sürücü Nedir? Ne İşe Yarar? OppoTr.Com
Sürücü Nedir? Ne İşe Yarar? OppoTr.Com

Gelişmelerden haberdar olmak için Takip edin!

Oppo Google News

Sürücü Nedir? Ne işe Yarar? Bu makalemizde bilgisayarda bulunan driver nedir? ve ne işe yarar sorusunun cevabını vereceğiz. Driverlar hakkında her şey makalemizde!

Arkadaşlar bildiğimiz üzere bir şeyin çalışması için o parçaları bir araya getirmek gerekiyorsa bilgisayarda’da bu böyledir. Bilgisayarlar bir çok parçadan oluşmaktadır. Bu parçalardan bahsetmek gerekirse aklımıza ilk gelecek şeyler Ram, ekran kartı, işlemci ve ses kartı gibi bir çok parça. Fakat bu parçaları birleştirdiğiniz zaman bir işletim sistemine gereksinim duyar.

Sürücü Nedir? Ne işe Yarar?

Bir çoğumuz Windows,Linux ve Ubuntu gibi sürekli biçimde karşılaştığımız işletim sistemlerini görebiliriz. Şimdi asıl gelelim konuya yavaş yavaş sürücünün ne olduğu hakkında bilgi vermeye başlayalım. Donanım sürücüleri yani örnek vermek gerekirse ekran kartı işlemini iyi bir şekilde yapabilmesi için ve verim alabilmek için kullandığınız işletim sistemine uyumlu olması oldukça önemlidir.

Yani donanım parçalarının iyi bir şekilde çalışmasını istiyorsak ve verim almak istiyorsak bunları işletim sistemine tanıtmanız şart. Windows işletim sistemi başta olmak üzere diğer işletim sistemlerine bu donanım parçalarını tanıtma işi sürü- driver yazılımlarına düşmektedir.

İlginizi Çekebilir!  Xiaomi Mi Watch akıllı saatten sevindiren güncelleme müjdesi

Yeni bir donanım aldığınız zaman bunu işletim sistemine tanıtarak driverleri yüklemeniz gerekmektedir. Bu yazılımlar donanımı satan şirket tarafından satılmaktadır. Bu yazılımları donanımcı şirketin internet sitesinden indirerek bilgisayarınıza kurmanız mümkün. Bir diğer konu ise program sürücüleri.

Program sürücüleri ise bir yazılımı işletim sistemine tanıtmak için kurulmaktadır. Programın diğer dll sürücüleri ile uyumlu bir şekilde çalışmasını istiyorsanız kesinlikle sürücülerini yüklemeniz gerekmektedir.

Sürücü Nedir? Ne İşe Yarar? OppoTr.Com
Sürücü Nedir? Ne İşe Yarar? OppoTr.Com

Sürücü Yüklerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilgisayarınıza bir sürücü yüklerken kesinlikle bit yapısını kontrol etmelisiniz. Yani 64 bit mi yok 32 bit mi. Ayrıca işletim sisteminiz nedir buna göre o işletim sistemine uygun olan sürücüleri indirip tanıtmanız gerekmektedir.

Diğer önemli bir husus ise sürücülerin en son çıkmış olan versiyonlarını indirip yükleme özen gösteriniz. Yanlış yüklediğiniz herhangi bir sürücü sonucunda mavi ekran ( blue screen ) hatası alabilir ve sürekli bilgisayarınız kendi kendine reset atıp kapanabilir. Umarım bu yazımızı beğendiğiniz sürücüler hakkında herhangi aklınıza takılan bir soru var ise yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bizi takip ediniz.Oppo Forum Google News

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz