Sosyal Medyada Başarılı Olmak? - Oppo Forum
e
sv

Sosyal Medyada Başarılı Olmak?

661 okunma — 09 Mart 2021 14:06
Sosyal Medyada Başarılı Olmak Nasıl Olur? OppoTr.Com

Sosyal Medyada Başarılı Olmak? Sosyal medya yönetimi yapmak zorlu bir süreçtir. Zorlu bir sürecin ardında başarıya ulaşmak ise herkesin isteğidir. Getirdiği avantajlar sunduğu imkanlar başarılı sosyal medya yönetiminin ödülleridir. Peki onlarca markanın sosyal medya yönetimi gerçekleştirilirken neden az sayıda marka bu işi başarılı bir şekilde yapabiliyor?

İşte olayın koptuğu nokta burasıdır. Doğru stratejiler uygulanmadığı zaman sosyal medya yönetiminde harcanan maddiyat, zaman ve emek kayıp olarak nitelendirilmektedir. Stratejinizi doğru hazırlar ve bu süreci iyi yönetirseniz 12 adımda başarıya kolayca gidebilirsiniz.

Sosyal Medyada Başarılı Olmak İçin Kriterler

Sosyal medya yönetimi yaparken başarılı olma yolunda giden 12 adımın ilk adımı oluşturmak istediğiniz sosyal medya hesapları için araştırmak ve konuyu iyice öğrenmektir. Bir markanın sosyal medya yönetimini yapacaksanız eğer markayı tanımıyorsanız başkalarına nasıl iletebilirsiniz ki?

Ardından onlarca sosyal ağ hesaplarına katılma planları ile başarıya ulaşacağınızı düşünmeyin. Günümüzde birçok sosyal ağ sitesi var lakin hepsinin içerisinde yer alan kitlenin farklı zevkleri var. Sizin yönetimini yapacağınız markanın hitap etmediği kitlenin var olduğu sosyal ağlarda olmanın yararı yok. Bu nedenle hedef kitlenizin yoğunluklu olarak kullandığı sosyal ağ mecralarını tercih edin.

İlginizi Çekebilir!  CapCut Fotoğraf Bulanıklaştırma Nasıl Yapılır?

Analiz Yapın

Başarı hedeflerinizi listeleyin ve ona göre bir analiz çıkartın. KPI adı verilen Performans Analiz Göstergesi metodunu uygulayarak kendinize süre ve hedeflemeler noktasında başarı basamakları hazırlayın. Bu süreç içerisinde elde ettiğiniz küçük başarılar sizi büyük başarılara götürecektir.

Stratejilerinizi belirleyin

Özel günlerde, kampanyalı günler, sezon sonu günleri, içerikler, kriz yönetimi gibi konuları belirleyin. Bu tür özel durumlarda sosyal medya hesaplarınızı hızlıca aktifleştirin ve yönetin. Böylece zor zamanlarda hızlı yükseliş ivmeleri yakalayabilirsiniz.

Eğer bir şirket olarak çalışıyorsanız sosyal ağ hesaplarında iş bölümü gerçekleştirin. Özel mesajları cevaplayacak, takip işlemlerini takip edecek, problemleri tespit edecek, içerikleri hazırlayacak ekipler gibi iş birimleri oluşturarak işinizi hızlandırın.

Sosyal Medyada Başarılı Olmak Nasıl Olur? OppoTr.Com

Sosyal Medyada Başarılı Olmak Nasıl Olur? OppoTr.Com

Haftalık veya aylık olarak 1 saat civarı bir sürelik araştırma ile markanıza yönelik eğlenceli ve bilgi dolu içerikler hazırlayarak paylaşın. Unutmayın sürekli resmi ve marka ürünleri ile ilgili paylaşımlar hem sıkıcı hem de reklam gibi olur.

Sürekli ve Güncel İçerikler Paylaşın

İçerikler sürekli ve daim olmalıdır. Bunun için bir tablo hazırlayın ve içeriklerin paylaşılacakları tarih, alakalı linkler, görselleri hazırlayıp bu tabloda depolayın. İşiniz düzenli ve simetrik bir yapıya sahip olsun. Markanın ürünleri veya sosyal medya yönetimi stratejisi ile ilgili olarak günlük çıkan haber, bilgi, alakalı konuları paylaşabilir ve etkileşim şansını arttırmayı denemelisiniz.

İlginizi Çekebilir!  Office Dosyaları Google Dokümanlar’a Nasıl Aktarılır

Her sosyal ağ sitesini kullanan kitlenin farklılıkları olduklarını söylemiştik. Bir paylaşım tüm platformlarda ortak bir şekilde paylaşılması olumsuz sonuçlanabilir. Platformun yapısı göz önüne alınarak içerik revize edilerek paylaşılması önerilir.

Müşteri ilişkileri kurumsal kimlik için oldukça önemlidir. Bu nedenle sosyal medya yönetiminde de bu konuya oldukça önem vermelisiniz. Markanızla ilgili şikayet, öneri, görüş ve problemler için müşteri destek ekibi kurun. Kısa sürede bu problemleri çözüme kavuşturmanız son kullanıcının sizden memnun kalmasını sağlayacaktır.

Raporlama bu işin olmazsa olmazlarındandır. Her ay ve 3 aylık bir dönemde grafiksel yapıya sahip raporlama hizmeti oluşturun. Böylece dönemler arasında nasıl verimli olduğunuzu ya da iyiye gidip gitmediğinizi daha kolay kontrol edebilirsiniz.

Unutmayın, kaderine terk edilmiş sosyal medya hesapları güncelliğini kaybeder. Özgün ve güncül paylaşımlar yapmaya gayret gösterin 🙂Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli