Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

0
444
Sosyal Medya Yönetimi Nedir? OppoTr.Com
Sosyal Medya Yönetimi Nedir? OppoTr.Com

Gelişmelerden haberdar olmak için Takip edin!

Oppo Google News

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? İnternet’in son yıllarda kazandığı ivme ve yazılım teknolojilerinde kaydedilen ilerlemeler insanlar arası iletişimin hızlanmasına yol açtı. İletişimi hızlandıran en önemli dijital unsur ise şüphesiz sosyal ağ siteleridir. Yüksek oranlı etkileşimin, kişilerle hızlıca iletişim kurabilmenin kolay olabilmesi kurumsal firmaların da sosyal ağ sitelerine yönelmesine yol açtı.

Günümüzde firmaların kurumsal kimliklerinde en etkili unsurlardan biri de sosyal ağ sitelerinde gösterdikleri aktiflik durumudur. Firmaların ve işletmelerin sosyal ağ sitelerinde imaj yönetimi, pazarlama stratejisi, müşterilerinin geri bildirimlerine dönüş, özel günlerde şirketin profilini belirten mesajların atılması gibi konu başlıklarının birden fazla popüler olan sosyal ağ sitelerinde yapılan yönetim işlemine sosyal medya yönetimi denilmektedir.

Sosyal medya yönetimi oldukça hassas bir konudur. Sosyal ağ kullanıcılarının vereceği tepkileri gözlemlemek ve bu doğrultuda oluşturulacak paylaşımlar konusunda kesinlikle profesyonel uzmanlardan destek alınmalıdır. Aksi durumda şirketin kurumsal kimliği ve imaj yönetimi zedelenebilir.

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİNDE ANA BAŞLIKLAR NELERDİR?

Sosyal ağ sitelerine günlük 1 milyardan fazla kişi giriş yapmaktadır. İnternet dünyasında bu kadar kalabalık bir ortamda atacağınız adımlar rastgele olması istenmeyen sonuçlar doğurur. Bu konuda son yıllarda yapılan akademik çalışmalar sonucunda birçok standart belirlenmiş ve sosyal medya hesapları yönetimi konusunda bu standartlar uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  instagram Öne Çıkanlar Gözükmüyor

Sosyal medya yönetimi konusunda atılacak ilk adım yönetilecek olan hesabın hitap ettiği kitlenin belirlenmesidir. Örneğin kaykay satan bir firmanın sosyal medya hesapları yönetimi yapılacaksa hedef kitle 16 – 25 yaş arası kadın ve erkeklerden oluşan gençlerdir. Bunun dışında firmanın satış yapmayı hedeflediği şehir sınırlı sayıda ise, satış yapılmayan şehirlerdeki gençler hedef kitlesinde yer almaz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? OppoTr.Com
Sosyal Medya Yönetimi Nedir? OppoTr.Com

İkinci adım ise hedeflediğiniz kitleyi size çekecek olan paylaşımlardır. Unutmayın sosyal ağ sitelerinin mantığı paylaşımdır. Dikkatle hazırlanmış paylaşımlar kısa sürede hedef kitlenizi sosyal ağ hesaplarına çekecektir. Özenle çekilmiş yüksek kaliteli ürün fotoğrafları, merak uyandırıcı bir cümle, hedef kitlenizin sonuca ulaşmasını sağlayacak olan içeriğin linki gibi birden fazla faktörün birleştiği paylaşımlarla hedef kitlenizin dikkatini çekmelisiniz.

Üçüncü ve son adım ise yönetimi gerçekleştirilen hesabın sosyal ağlardaki rakiplerini analiz etmekten geçer. Yukarıda örnekte verdiğimiz kaykay satışı yapan bir firmanın sosyal ağ hesabının yönetiminde aynı işi yapan rakip firmaların sosyal ağ hesaplarının analiz edilmesi, paylaşımlarda nasıl yol izlediği, nasıl kampanyalar yürüttüğü incelenmeli, analiz edilmeli ve bu doğrultuda sosyal medya yönetimi konusunda planlama yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir!  instagram Hikayelerine Müzik Nasıl Eklenir?

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ FİYATLARI

Sosyal medya yönetimi konusu uzun soluklu ve emek gerektiren bir süreçtir. Sosyal medya yönetiminde birçok denge faktörü ile beraber yönetimi yapılacak işletmenin hedefleri doğrultusunda değişkenlikler olmaktadır. Be sepeble sosyal medya yönetimi fiyatları değişkenlikler göstermektedir.Oppo Forum Google News

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz