Oppo Ekran Görüntüsü ve Ekran Kaydı Alma - Oppo Forum
e
sv

Oppo Ekran Görüntüsü ve Ekran Kaydı Alma

606 okunma — 23 Ekim 2022 23:43
Oppo Ekran Görüntüsü ve Ekran Kaydı Alma

Oppo Ekran Görüntüsü ve Ekran Kaydı Alma, Bazen kullanıcının, örneğin bir oyunun videosunu çekmek veya önemli bir belgenin ekran görüntüsünü almak için ekranda olanları kaydetmesi gerekir. Bu prosedürü gerçekleştirmek için hem sistem işlevi hem de üçüncü taraf uygulamaların kullanımı uygundur. Bu yazımızda OPPO üzerinde ekran görüntüsü oluşturma ve ekran kaydı oluşturma konusunu detaylı olarak ele alacağız.

Oppo telefonunuzda ekran görüntüsü nasıl alınır

Oppo’nuzda birkaç yöntem kullanarak bir ekran görüntüsü oluşturabilirsiniz. Akıllı telefon zaten bir stok aracına sahip olduğundan özel programlar yüklemek gerekli değildir.

Tuşları kullanma

En kolay yollardan biri. Kaydetmek istediğiniz görüntüyü açın ve güç ve ses kısma düğmesini birkaç saniye basılı tutun. Ekran görüntüsünün görüntülenen önizleme simgesinden oluşturulduğunu anlayabilirsiniz.

Bildirim perdesi sayesinde

Bildirim perdesinde ekranın ekran görüntüsünü oluşturan ayrı bir sekme vardır. “Ekran görüntüsü” simgesine tıklamanız yeterlidir. Bulamazsanız, sağ köşedeki üstü çizili kareye tıklayın ve simgeyi çalışma alanına sürükleyin.

Ekranı kaydırın

Şimdi hareketleri kullanarak OPPO’da nasıl ekran görüntüsü alacağınızı görelim. Ekranda üç parmağınızı kaydırın ve hemen ekranda neler olup bittiğinin bir fotoğrafını çekin. Her şey çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılır.

Oppo telefonunuzda ekran kaydı nasıl yapılır

ColorOS belleniminde ekran kaydını etkinleştirebilirsiniz. Telefondaki eylemlerinizin tam teşekküllü bir video kaydını alacaksınız. Bu, bazı talimatları veya bir oyunu kaydettiğinizde geçerlidir. Bu şekilde sosyal ağlardan da ilginç hikayeler kaydedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  SphereX, Blast’ta Yenilikçi Bir DEX Olarak Boy Gösteriyor!

Bildirim gölgesini açın ve “Ekran Kaydı“na tıklayın. Kırmızı daireye tıklamanız gereken küçük bir widget belirir. Bu, Oppo’da ekran kaydını başlatacaktır.

Ekran kaydını ayarlama

oppo-ekran-goruntusu-ve-ekran-kaydi-alma

oppo-ekran-goruntusu-ve-ekran-kaydi-alma

Sistem işlevi yapılandırılabilir. Bunu yapmak için simgeye uzun dokunun. Gelişmiş ayarlara sahip bir sayfa açılır:

Sesin sistemden mi (dahili) yoksa bir mikrofondan mı (harici) kaydedileceğini seçin.
Video çözünürlüğünü ayarlayın – yüksek (1080P, 16Mbps), orta (720P, 8Mbps) veya düşük (480P, 4Mbps). Çözünürlüğü ve bit hızlarını kendiniz seçebileceğiniz özel bir ayar mevcuttur. 5 dakikalık klibin video kalitesi ve yaklaşık boyutu altta belirtilecektir.

İstenirse ön kamera kaydı ve dokunmatik ekran gibi ek seçenekleri aktif hale getiriyoruz.

Uzun bir ekran görüntüsü oluşturma

Uzun bir ekran görüntüsü, büyük bir yakalama içeren bir ekran görüntüsüdür. Kaydırma, yalnızca görünen alanın değil, aynı zamanda aşağıdaki görüntülerin de fotoğrafını çekmenize olanak tanır. Ne yazık ki, görüntüleri yukarı kaydıramazsınız. Uzun bir ekran oluşturmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

  • Herhangi bir yöntemi kullanarak ekranın fotoğrafını çekin – bir tuş vuruşu, üç parmakla kaydırma veya bildirim perdesindeki bir simge.
  • Görüntü önizlemede göründüğünde, iki çubuklu kareye tıklayın.
  • İstediğiniz alanı tutarak görüntüyü aşağı kaydırın. Resmin boyutları hemen görüntülenecektir.
İlginizi Çekebilir!  Oppo En Çok Satışı Türkiye'de Yaptı!

Oluşturulan ekran görüntülerini nerede bulabilirim?

Çekilen resimler Galeri’de saklanır. Uygulamayı açın ve “Albümler” sekmesine gidin. Bir “Ekran görüntüleri” klasörü olacak. Ekran görüntülerinizin eklendiği yer burasıdır. Fotoğrafı sıralamak mümkün değil. Fotoğrafı tıklayın ve silmek, bir parola ile korumak, başka bir klasöre eklemek veya sosyal ağlarda paylaşmak için seçin.

Ekran görüntüleri ve ekran kaydı için uygulamalar

Google Play‘de OPPO’nuzda ekran görüntüsü almak için birçok harika uygulama var. İşlevleri, sistem işlevlerinden daha gelişmiştir.

Screenshot Lightweight

Birçok kullanışlı seçeneğe sahip iyi bir uygulama. Standart ve uzun kaydırılabilir ekran görüntülerinin oluşturulmasını destekler. Tüm ekranı veya seçili bir alanı yakalayabilirsiniz. Program, fotoğrafı çevirmenize, en boy oranını ve şekli değiştirmenize izin veren yerleşik bir düzenleyiciye sahiptir.

Dilerseniz görüntülere katmanlar, gülen yüzler, metin, geometrik şekiller veya basit el çizimleri uygulayabilirsiniz. Ekran görüntüleri, mesajlaşma programlarında ve sosyal ağlarda paylaşılabileceği gibi, telefonunuza kaydedilebilir veya uygulama içindeki klasörlere dağıtılabilir.

Bir resim oluşturmak için yalnızca istenen izinleri sağlamanız ve beliren kamera widget’ına tıklamanız yeterlidir. Ardından resmi kırpın, ek bilgileri uygulayın ve kaydedin.

VRecorder

OPPO ekranından video kaydetmek istiyorsanız bu yazılım kullanışlıdır. Uygulama aynı zamanda anlık görüntüler oluşturmanıza da olanak tanır, ancak çoğunlukla akıllı telefonunuzdan video kaydetmek için kullanılır. Fırça aracı sayesinde, görüntü üzerinde hemen bazı işaretler yapabilir, önemli bir parçayı vurgulayabilir vb.

İlginizi Çekebilir!  Oppo Watch Free Özellikleri

Klipler 240P, 360P, 480P ve 720P olarak kaydedilir. Ücretli sürümü satın alan kullanıcılar şu avantajları elde eder: 1080P veya HD 2K’da kayıt, yazılım filigranı yok veya kişiselleştirilmiş bir logo ekleme. VRecorder ayrıca altyazılar, çıkartmalar, efektler, filtreler, seslendirmeler, temalar ve müzik ekleyen yerleşik bir video düzenleyiciye sahiptir.

Programı açtıktan sonra, sağ köşede turuncu bir kayan widget belirir. Üzerine tıklayın, ardından kırmızı daireye tıklayın ve video kaydı otomatik olarak başlar. Zaman geri sayımını manuel olarak ayarlayabilirsiniz: 3 ila 10 saniye.

Lightshot

Bu, Windows ve MacOS için de mevcut olan popüler uzantının mobil uyarlamasıdır. Uygulama basitleştirilmiştir ve yalnızca bir dizi temel işleve sahiptir. Ekran görüntüsü almak için güç ve ses kısma düğmelerine basmanız yeterlidir. Ardından resim otomatik olarak düzenleme modunda görünecektir. Ekran görüntüsü almanın başka bir yolu da bir widget kullanmaktır. Kayan bir simgenin görünmesi için “Pencereler üzerinde düğme” işlevini etkinleştirin.

Oppo akıllı telefonlarda ekran görüntüsü alma ve ekrandan video kaydetme konusunu ele aldık. Gördüğünüz gibi, birçok etkili ve basit yöntem var. Ve hangi ekran görüntüsü alma yöntemini tercih edersiniz?Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli