NFC özellikli telefonlar Nasıl Kullanılır?

0
72
NFC özellikli telefonlar Nasıl Kullanılır?
NFC özellikli telefonlar Nasıl Kullanılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için Takip edin!

Oppo Google News

NFC özellikli telefonlar Nasıl Kullanılır? Amiral gemisi mobil cihazların açıklamalarında, yerleşik NFC modülünden giderek daha fazla bahsediliyor. Yardımı ile hangi görevler çözülür ve herkes için gerekli midir? Bir akıllı telefonda NFC nedir, bu teknolojinin özellikleri nelerdir ve kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlar – bunu makalede öğreneceksiniz.

NFC Teknolojisinin Özü Nedir?

NFC özellikli telefonlar Nasıl Kullanılır?
NFC özellikli telefonlar Nasıl Kullanılır?

Yakın Alan İletişimi (NFC), kısa mesafeden kablosuz veri iletimi için kullanılan bir teknolojidir: iletişim yarıçapı 10 cm’yi geçmez. Nesnelerden gelen bilgiler bir radyo sinyali ile okunur.

NFC özellikli telefonlar Nasıl Kullanılır?

 • nesneler arasındaki hızlı bağlantı (işlem saniyenin bir kısmını alır);
 • cihazın küçük boyutu;
 • düşük enerji tüketimi.

Bu özellikler sayesinde, NFC sensörleri küçük cihazlara entegre edilebilir. Bu iletişim protokolü üzerinden bilgi aktarım hızının oldukça düşük olduğu ve veri miktarının küçük olduğu belirtilmelidir. Buna rağmen, bir akıllı telefondaki NFC işlevi kullanışlı ve çok işlevli bir şeydir. Basit teknolojiye hakim olursanız ve ZodiacCasino gibi doğru uygulamaları yüklerseniz, NFC özellikli bir akıllı telefon, dosya aktarımından satın alımlar için ödeme yapmaya kadar birçok günlük işlemi basitleştirecektir.

İlginizi Çekebilir!  Siber saldırganlar eski yöntemleri kullanmaya başladı

Etiketlerin Taranması ve Programlanması

Modülü kullanmanın bu yaygın yolu, çeşitli ev faaliyetlerini otomatikleştirmenize ve böylece bunları gerçekleştirirken zamandan tasarruf etmenize olanak tanır. Etiketler, programlanabilen NFC yongalarına sahip bilgi bölgeleridir. Ödeme terminallerine, metro turnikelerine ve akıllı kartlara ve özel aksesuarlara (anahtarlıklar, bilezikler vb.) Entegre edilirler. Çalışma prensibi basittir: etikete bir NFC modülüne sahip bir akıllı telefon getirirsiniz ve cihaz istenen komutu yürütür (etiketin programlandığı komut).

Bu özellik evde kullanışlıdır. NFC etiketlerini kullanarak akıllı telefonunuza otomatik olarak herhangi bir komut verebilirsiniz, örneğin:

 • mesaj gönder;
 • sessiz moda geç;
 • alarmı aç;
 • wi-fi’yi bul;
 • GPS’i etkinleştir;
 • bir ses çalar vb. Başlatın.

Bu teknoloji sayesinde, içinde belirli bir işlevi bulmak için akıllı telefon menüsünü her seferinde incelemenize gerek yoktur.

Kart Yerine Akıllı Telefon

NFC işlevini destekleyen telefonlar banka kartı veya akıllı kart olarak kullanılabilir. Mobil cihaz her zaman elinizin altında, cüzdan hakkında söylenemez. Nfc’li bir akıllı telefon aşağıdakilere alternatif olabilir:

 • sanal cüzdan (mal ve hizmetler için ödeme);
 • bir kulübe, yüzme havuzuna veya başka bir kapalı kuruma geçiş;
 • elektronik anahtar;
 • bonus kartı.
İlginizi Çekebilir!  Redme Note 11 Pro 5G Özellikleri ve Fiyatı

NFC Adaptörü vs Bluetooth

Soru ortaya çıkabilir: Bluetooth zaten tüm cihazlarda uygulanmışsa, akıllı telefonları neden başka bir kısa menzilli kablosuz standartla donatmalısınız? Cevap basit: ilke benzer olsa da, bu teknolojilerin sırasıyla farklı özellikleri vardır ve uygulama alanları farklıdır.

İki modül arasındaki temel farklar şunlardır:

 • Bağlantı hızı. Bluetooth bağlantısı birkaç dakika sürebilir. NFC durumunda, işlem saniyenin bir kısmını alır.
 • Hareket yarıçapı. Bluetooth’un en son sürümlerinde, 100 m’ye ulaşırken, NFC 10 cm’den fazla olmayan bir mesafede alır. NFC modülünün kapsamı göz önüne alındığında, küçük bir alıcı yarıçapın bilgi gönderirken daha yüksek koruma sağladığı açıktır.
 • Veri alışverişi hacmi. NFC, Bluetooth’tan çok daha düşüktür. Bu nedenle, bu teknoloji büyük dosyaları değiştirmek için uygun değildir.

NFC modülü birçok modern akıllı telefonda bulunur, ancak herkesin neden gerekli olduğu ve nasıl kullanılacağı hakkında bir fikri yoktur. Bu arada, bu işlev çok kullanışlıdır ve her şeyden önce satın alımlar için temassız ödeme için.Oppo Forum Google News

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz