Kira Sözleşmesi E-Devlet Nasıl Yapılır? - Oppo Forum
e
sv

Kira Sözleşmesi E-Devlet Nasıl Yapılır?

337 okunma — 07 Ocak 2023 15:15
Kira Sözleşmesi E-Devlet Nasıl Yapılır?

Kira Sözleşmesi E-Devlet Nasıl Yapılır? Kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamı içerisinde 2024 yılının sonuna kadar yapılacak olan düzenlemeler ile beraber, kira sözleşmeleri artık e-devlet üzerinden çok kolay bir biçimde yapılabilecek. Bu tasarlanan plana göre, karar alma süreçlerini desteklemek adına ve aynı zamanda risk analizi çalışmalarını yürütebilmek amacı ile kira sözleşmeleri artık elektronik ortamda düzenlenecek.

Bilindiği üzere ülkemizde milyonlarca ev sahibinin kira sözleşmesi maalesef bulunmuyor. Bu bağlamda; kiracı fatura adresleri üzerinden orada yaşadığını her ne kadar kanıtlayabilsede ortada herhangi bir resmi sözleşme olmamasından dolayı kira geliri üzerinden vergilerin ödenme işlemi gerçekleşmiyor.

Kira Sözleşmesi E-Devlet Nasıl Yapılır?

Buna karşılık ise, Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı çerçevesinde kiracı ve ev sahiplerini oldukça yakından ilgilendiren düzenlemenin startı şuan itibariyle artık verilmiş durumda. Bu planlama sayesinde 2024 sonuna kadar yapılacak düzenlemeler ile birlikte kira sözleşmeleri, e-devlet üzerinden çok kolay bir biçimde düzenlenebilir hale getirilecek. Bunun akabinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan ve 2023 ile 2025 dönemlerini kapsayan Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı yürürlüğe konulmuş oldu.

İlginizi Çekebilir!  Valorant Hata Kodu 29 çözümü

Bu plan çerçevesi dahilinde; toplumsal refah seviyesinin arttırılması, adil gelir dağılımının ve bununla beraber ekonomik istikrarın doğru şekilde sağlanması ile son olarak diğer bütün makroekonomik göstergelerin iyileştirilmesi vasıtasıyla tüm haksız rekabetlerin önlenmesi amaçlanmaktadır. Kira sözleşmelerinin e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleşmesi sağlanır iken aynı zamanda Türkiye Gayrimenkul Değerleme Bilgi Sistemi de kurulacaktır.

Kira Sözleşmesi E-Devlet Nasıl Yapılır?

Kira Sözleşmesi E-Devlet Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kira Sözleşmesi Ne Zaman Gelecek?

Son günlerde E-Devlet Kira Sözleşmesi ne zaman uygulamaya konulacak ve bu düzenleme e-devlet üzerinden nasıl yapılır gibi sorular sıklıkla merak edilerek araştırılmaktadır. E-devlet kira sözleşmesinin, 2024 yılı sonlarına doğru bütün aşamalarının tamamlanarak, daha fazla beklemeden vatandaşların kullanımına sunulması beklenmekte. Ev sahibi ile kiracı arasında gerçekleşen sözleşmeyi, resmiyete dökmeye zorlayan bu uygulama sayesinde hem taraflar arasında oluşabilecek bütün çatışmaların hem de yüksek orandaki vergi kaybının önüne geçilerek bunların aşılması hedeflenmektedir.

Yapılan plana göre, karar alma süreçlerini desteklemek adına ve risk analizlerini yürütmek için kira sözleşmeleri artık e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılarak toplumsal refah düzeyi en üst düzeye çıkarılarak, çatışmalar engellenmiş olacak. Düzenlemeler ise, 2024 yılı sonlarına doğru tamamlanarak vakit kaybetmeden tüm vatandaşların kullanımına sunulacak.

İlginizi Çekebilir!  Bedava internet com tr Taktik

Genel açıdan değerlendirmek gerekir ise; Kira sözleşmelerinin e-Devlet kapısı üzerinden düzenlenmesi ile birlikte rekabet gücü daha da arttırılmış seviyeye ulaşacak. Vergilere dair kayıplar önlenerek sürdürülebilir şekilde büyüme sağlanmış olacak. Bunlara ilaveten gelir dağılımı daha adaletli şekilde sağlanıp, makroekonomik  göstergeler iyileştirilerek, haksız olan tüm rekabetlerin engellenmesi sağlanarak artık tüm bunlar son bulacak.

Kira Kontrat Belgesi Sorgulama

Bunların haricinde milyonlarca kişi tarafından merak edilen bir diğer husus ise, kira kontrat belgesi sorgulama ile alakalı olan detaylardır. Bu konuyla alakalı detaylardan da kısaca bahsedilecek olursa, kira kontrat belgesi sorgulaması yapmak isteyen  kişiler https://www.turkiye.gov.tr/gib-isyeri-kira-kontrati-damga-vergisi-beyannamesi-sorgulama-4191 bu linke tıklayarak giriş yaptıktan hemen sonra sorgulama işlemlerini başarılı şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı Programının Hedefi Nedir?

Türkiye’de birçok ev sahibi kira sözleşmesi yapmamaktır. Bu yüzden evde oturan kiracılar, fatura adresleri ile orada ikametgah ettiklerini kanıtlayabilsede, herhangi bir resmi sözleşme olmamasından ötürü kira geliri üzerinden vergi alınmaz. Bundan dolayı Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Planı oluşturularak hedeflenen amaçlar genel olarak şunlardır:

  • Rekabet gücü daha da arttırmak,
  • Vergi kaybının önlenmesini sağlayarak sürdürülebilir şekilde büyümeyi sağlamak,
  • Gelir dağılımını daha adaletli bir düzene kavuşturmak,
  • Toplumsal refah düzeyinin arttırılması,
  • Adil gelir dağılımı ile ekonomik istikrarın sürekli şekilde sağlanması,
  • Makroekonomik göstergelerin iyileştirilmesi ve aynı zamanda haksız rekabetlerin önlenmesi.


Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli