Instagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır? - Oppo Forum
e
sv

Instagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

707 okunma — 19 Ocak 2022 09:37
İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

Instagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır? Kullanıcı sayısı bir milyarı aşan (evet, milyar) Instagram’ı sizin de kullanıyor olma ihtimaliniz bir epey yüksek. Artık hayatımızın her alanına nüfuz etmiş olan toplumsal medya platformlarının elbet en güçlüsü olan Instagram, anlık olarak pozisyonumuz dahil özel hayatımıza dair çok detaylı bilgilere sahip. Bu türlü bir durumda da kendi güvenliğimize sorumluluk hissiyle yaklaşmak olmazsa olmaz bir koşul.

Instagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

İşte tam da bu yüzden sağlamlığından kuşku duyduğunuz Instagram şifrenizi yenileme sürecinin nasıl yapıldığını merak etmiş olabilirsiniz. Buna ek olarak Instagram şifrenizi unuttuğunuz için hesabınıza erişemiyor olabilirsiniz. İki ihtimali de ele alıyor, birkaç dakikanızı alacak adımlarla size Instagram şifresi nasıl değiştirilir onu anlatıyoruz.

 

İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

Instagram şifre yenileme prosedürleri:

 • Usul #1: Şifrenizi biliyorsanız uygulama içinden şifre değiştirme,
 • Yol #2: Şifrenizi bilmiyorsanız Instragram’ın “şifremi unuttum” seçeneğiyle şifre yenileme

Formül #1: Instagram hesabı içinden şifre değiştirme:

 

İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

 • Adım #1: Telefonunuzdan Instagram uygulamasını açın,
 • Adım #2: Profil sayfanıza girin,
 • Adım #3: Sağ üstte bulunan üç çizgiye tıklayın,
 • Adım #4: Sırayla “Ayarlar>Güvenlik>Şifre” seçeneklerine tıklayın,
 • Adım #5: Mevcut şifrenizi ve yeni şifrenizi girin,
 • Adım #6: Sağ üstte yer alan mavi tik simgesine tıklayın.

Şifrenizi unutmadıysanız bile Instagram ve gibisi platformların şifresini tertipli aralıklarla değiştirmenizde yarar var. Bilhassa de her platformda tıpkı şifreyi kullananların birinci olarak her platformda farklı bir şifre kullanmaya geçiş yapmasını, sonrasında ise bu platformlardaki şifreleri her ne kadar inançlı durursa dursun sistemli aralıklarla değiştirmesini öneriyoruz. Kendimizle ilgili en hassas bilgileri depoladığımız bu platformlarda en büyük değeri güvenliğe vermeliyiz.

İlginizi Çekebilir:

İnstagram Keşfete Düşme 2022

Yeni bir şifre belirlerken Instagram’ın siyasetleri gereği en az altı karakter kullanmalısınız. Webtekno olarak sizlere mümkünse daha uzun bir şifre kullanmanızı ve birebir vakitte şifrenizde en azından bir büyük harf, bir küçük harf, bir sayı ve bir sembol (ünlem işareti yahut soru işareti gibi) kullanmanızı öneriyoruz. Böylece şifrenizi kırmaya çalışanların çok sıkıntı anlar yaşamasına sebep olacaksınız.

İlginizi Çekebilir!  Zindandan Mehmete Mektup PDF indir 2023

Dileyenler Instagram şifresini değiştirme sürecini bir bilgisayar üzerinden de gerçekleştirebilir. Instagram’ın resmî internet sitesi de üstteki adımlara çok benzeri bir formda şifre değiştirmeye müsaade veriyor. O adımları da kısaca aktaralım.

Bilgisayar üzerinden Instagram şifre değiştirme süreçleri:

 

İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

 • Adım #1: Instagram internet sitesine girin,
 • Adım #2: Sağ üstte bulunan profil fotoğrafınıza tıklayarak profilinize girin,
 • Adım #3: Ayarlar simgesine tıklayın,
 • Adım #4: Şifreyi Değiştir seçeneğine tıklayın,
 • Adım #5: Mevcut şifrenizi ve yeni şifrenizi girin,
 • Adım #6: Şifreyi Değiştir butonuna tıklayın.

Gördüğünüz üzere birebir süreçleri bilgisayar üzerinden de kolaylıkla yapmak mümkün. Burada bir hatırlatma yapmak gerek. Şayet Instagram şifrenizi değiştirmenizin sebebi akıllı telefonunuza ya da bilgisayarınıza yapılan taarruz sonucu yaşadığınız bir sızıntıysa tıpkı aygıtı kullanarak şifrenizi değiştirmeyin. Zira bu türlü bir durumda aygıtınıza sızan kişi çok kolay bir biçimde yeni şifrenizi de görebilecek.

Prosedür #2: Instagram “şifremi unuttum” seçeneğini kullanma:

İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

Adım #1: Telefonunuzdan Instagram uygulamasına girin,

 • Adım #2: Giriş yapma ekranında “giriş yapmak için yardım al” seçeneğine tıklayın,
 • Adım #3: Hesabınıza bağladığınız telefon numarasını girin,
  • Şayet telefon numarası ilişkilendirmediyseniz kullanıcı isminizi da girebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir!  Lefkoşa KYK Yurdu Var Mı?

Telefon numaranızı girdiğiniz takdirde telefonunuza tek seferlik bir parola gönderilecek. Daha sonra bu parolayı kullanarak giriş yapacak ve yeni Instagram şifrenizi oluşturabileceksiniz. Şayet kullanıcı isminizi girerseniz de Instagram hesabınızı oluştururken kullandığınız e-posta adresinize bir Instagram şifre sıfırlama linki gönderilecek. Bu linke tıkladığınız takdirde Instagram’ın şifre değiştirme sayfasına yönlendirileceksiniz.

Şayet kullanıcı isminizi girmenize karşın bir e-posta almadıysanız birinci olarak e-postanızdaki “Gereksiz” klasörünü denetim edin. Daha sonra bu e-postanın gereksiz olmadığını belirtirseniz e-postanız ana klasöre taşınacak. Buradan linke tıklayabilirsiniz. Şayet linki Gereksiz klasöründe de bulamazsanız Instagram’a verdiğiniz e-posta adresinin gerçek olup olmadığını denetim edin.

Birinci yolu okumayıp direkt buraya atlayanlar için hatırlatalım. Şifrenizde en az bir büyük harf, bir küçük harf, bir sayı ve bir sembol olduğundan emin olun. Birebir vakitte şifreniz ne kadar uzun olursa o kadar düzgün. Şayet yeni ve inançlı olduğundan emin olduğunuz bir şifre yaratmakta sorun yaşıyorsanız sizi bir sonraki başlığa alalım.

İnançlı bir şifre oluşturmak ve bu şifreleri unutmamak düşündüğünüzden daha kolay:

İlginizi Çekebilir!  Kabasakal Güvenilir mi?

 

İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

İnstagram Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

Facebook, Twitter ve Instagram üzere çok kullandığımız ve her kullanacağımızda şifre girmemizi gerektirmeyen platformlarda şifreleri unutmak hayli yaygın bir sorun. Bu yüzden de şifre idaresini bizim yerimize yapan bir çok uygulama mevcut. Daha evvel bu biçim uygulamaları derlediğimiz şifre yönetici uygulamaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Kısaca bahsetmek gerekirse bu uygulamalar telefon ve internet tarayıcısıyla tümleşik bir biçimde çalışarak o anda girdiğiniz uygulamayı yahut internet sitesini tanıyor ve ilgili kullanıcı ismini ve şifreyi direkt olarak önünüze çıkarıyor. Size de sırf tuşlara tıklamak kalıyor. Daha da hoşu, yeni bir şifre oluşturacağınız vakit yeniden bu uygulamalar devreye girerek rastgele ve inançlı bir parola oluşturuyor.

Şayet harici bir uygulama kullanmak istemiyorsanız birçok akıllı telefonda yer alan şifre deposu özelliğini de kullanabilirsiniz. Fakat bu türlü bir durumda bilgisayar ve telefonunuz ortasında senkronize olarak birebir uygulama üzerinden şifrelerinizi yönetme talihinden feragat etmiş oluyorsunuz. Bilgisayar üzerinden bir şifre girmeniz gerektiği vakit akıllı telefonunuzdan bakarak elinizle yazmanız gerekiyor.Oppo Forum Google News
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli