Google Chrome Öneriler Nasıl Silinir? - Oppo Forum
e
sv

Google Chrome Öneriler Nasıl Silinir?

415 okunma — 25 Mayıs 2022 01:46
Google Chrome Öneriler Nasıl Silinir?

Google Chrome Öneriler Nasıl Silinir? Google Chrome’da bir şey aradığınızda, arama çubuğunuzda önceki sorgularınıza dayalı öneriler görürsünüz. Bu öneriler bazı kullanıcılar için yararlı olsa da, diğerleri bunlardan bazılarını kaldırmak veya tamamen kapatmak isteyebilir. Bugün size önerilerin Chrome’dan nasıl kaldırılacağını göstereceğim.

Önerilerden nasıl kurtulacağınız ve hem PC’niz hem de telefonunuz için Chrome’da Otomatik Doldurma özelliğini tamamen devre dışı bırakabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bilgisayarda Google Chrome’da Otomatik Doldurma Önerilerini Silme

Aşağıdaki adımlar, Windows PC’nizde, Mac’inizde veya Linux’unuzda çalışan Chrome için geçerlidir.

 1. Silmek istediğiniz web adresini veya terimi yazmaya başlayın.
 2. Önerilen sonuçlar, adres çubuğunun hemen altındaki Chrome’un otomatik tamamlama önerisi alanında görünmeye başlayacaktır.
 3. Farenizi vurgulanana kadar önerinin üzerine getirin ve vurgulanan arama önerisinin en sağındaki X işaretini tıklayın.

Bu kadar. Yanlış öneri, arama çubuğuna bir sonraki yazışınızda artık önerilerde görünmez.

Akıllı Telefonlar için Google Chrome’da Otomatik Doldurma Önerilerini Silme

Adımlar, bazı küçük değişikliklerle chrome’un masaüstü sürümüyle büyük ölçüde aynı kalır. Akıllı telefonlar için Chrome’daki önerileri silme adımları şunlardır:

 1. Google Chrome’un ana ekranındaki adres çubuğuna silmek istediğiniz web adresini veya arama terimini yazmaya başlayın.
 2. Önerilen sonuçlar, adres çubuğunun hemen altındaki Chrome’un otomatik tamamlama önerisi alanında görünmeye başlayacaktır.
 3. Yanlış öneriye dokunup basılı tutun.
 4. Ekranınızdaki istemde Tamam‘ı tıklatın.
İlginizi Çekebilir!  Zula Güncelleme Listesi İndiriliyor Hatası

Google Arama Önerilerini Tamamen Nasıl Kapatabilirim?

Arama çubuğuna her şey yazdığınızda görünen açılır pencereden kurtulmak için arama önerilerini tamamen kapatmak isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki gibi bunu yapmak için adımlar.

 1. Chrome’daki arama çubuğunun en sağ köşesindeki 3 noktalı düğmeye basın ve menüden Ayarlar’ı tıklayın.
 2. Ayarlar’ın Siz ve Google bölümünde Eşitleme ve Google Hizmetleri‘ni tıklayın
 3. Off ‘otomatik tamamlama arama ve URL’ sonraki geçiş düğmesi.

Google Mobile’da ’Keşfet’ Sayfası

Chrome’da veya Google uygulamasında oturum açtıktan sonra ilgi alanlarınıza ve ilgi alanlarınıza göre makale önerileri alabilirsiniz.

Discover, Google’ın ilgi alanlarına göre kullanıcılara makale önermek için kullandığı derinlemesine bir araçtır.

Google’ın yapay zekası, Chrome veya Google Arama’daki kullanıcı etkinliğine göre otomatik olarak ilgi listeleri oluşturur ve ardından kullanıcı için web’den yeni içerik seçer. Google buna keşif akışı diyor.

Chrome’un “Makaleleri Öner” özelliği, Chrome’un yeni sekme sayfasındaki makaleleri önermek için Discover feed’inizi de kullanıyor. Artık Chrome’da Keşfet ile tarayıcınızın keşif özet akışında hangi konuları göreceğiniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz.

İlginizi Çekebilir!  500 Doların Altındaki En İyi 3D Yazıcılar

Bir tema veya düzenleyiciyle ilgilenmediğinizi belirtirseniz, artık bu tema veya düzenleyiciden öneriler almayacaksınız. Öneriler ayrıca önerilen öğelerle etkileşimlerinize de dayanır (örneğin, dokunma veya kaydırma). Tercihleriniz Google hesabınızda saklanır, böylece gelecekte size daha iyi öneriler sunulur.

Google Hesabınızda depolanan etkileşimleri Etkinliğim bölümünde yönetebilirsiniz.

Discover önerilerinizi kişiselleştirmek için kullanılan etkinliği yönetebilirsiniz:

 1. Yeni aktivite düşündüren tabanlı Stop: bir Sonraki ‘Keşfetmek’, sonra da Etkinliğini Yönetmek dokunun Ayarları dokunun. “Web ve Uygulama Etkinliği” ni kapatın.
 2. Discover için tüm etkinlik bilgilerini silin.

En son makaleleri alın: Yeni Sekme sayfanızda, ekranın üst kısmından aşağı kaydırın. Yeniden yükle simgesi Chrome logosuna geçtiğinde yeni hikayeleriniz yüklenir.

Google Chrome’un masaüstü sürümünde Google Haberler‘in web sitesine giderek Keşfet sayfanıza erişebilirsiniz.

Google Önerileri Nasıl Çalışır?

Google Chrome Öneriler Nasıl Silinir?

Google Chrome Öneriler Nasıl Silinir?

Otomatik Tamamlama, kullanıcıların gerçekleştirmeye çalıştıkları aramayı tamamlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve gerçekleştirilecek yeni bir arama türü önermez.

Bunlar muhtemelen yazmaya devam ettiğiniz sorgular için en iyi tahminlerdir. Bu tahminleri nasıl belirlersiniz? Google’da yapılan gerçek aramalara bakar ve yazdığınız karakterlerle ilgili genel eğilim aramalarının yanı sıra geçerli konumunuzla ve önceki aramalarınızla ilgili aramaları gösterir.

İlginizi Çekebilir!  Buharkeyf Güvenilir mi? 2023

Arama alanına yeni bir karakter girdiğinizde, tahmin değişir. Örneğin, “aynı” dan “sams” e geçerseniz, yukarıdaki aynı tahmin kaybolur ve Samsung tahmini listenin en üstünde görünür.

Önerilen arama sonuçlarını kapatarak istenmeyen öneriler olmadan ihtiyacınız olanı arayabilirsiniz. Dikkatinizi dağıtmadan sadece ne yazdığınızı göreceksiniz. İster bilgisayar ister telefon kullanıyor olun, bu özelliği kolayca kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızda ve telefonunuzda otomatik tamamlamayı kapattınız ve yardımcı oldu mu? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın ve makaleyi sosyal medyada başkalarıyla paylaşmayı unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli