“Garip” Tesla Cybertruck tasarımının arkasındaki sürpriz neden - Oppo Forum
e
sv

“Garip” Tesla Cybertruck tasarımının arkasındaki sürpriz neden

838 okunma — 25 Kasım 2019 18:42

Tüm dünyanın hazırlanan meme’ler sayesinde gündeminden düşmeyen elektrikli pickup Tesla Cybertruck neden “garip” görünüyor? İşte cevabı;

Elon Musk’ın paylaşımına göre şimdiye kadar 200 bin “rezervasyon” almayı başaran Tesla Cybertruck, tasarımıyla genel olarak hiç beğenilmedi. Aşırı köşeli yapının kullanıldığı araç, bu açıdan bekleyenlerinin büyük bölümünü hayal kırıklığına uğrattı. Ancak bu tasarımı şirketin baş tasarımcısı Franz von Holzhausen‘dan çok “mevcut teknolojiler” ve “sağlamlık” odağında ortaya çıkmış gibi görünüyor. Cybertruck, açıklandığı kadarıyla ultra sert 30x çelik bir gövdeye sahip. Biliyorsunuz standart otomobillerdeki dış gövde daha çok görsellik ve aerodinamik hesaplamalara göre hava akışını yönlendirmek için kullanılıyor. Çıkan birçok araçta dış gövdenin genel sağlamlığa etkisi bulunmuyor. Cybertruck ise bütün gövdeyi sağlamlığa odaklıyor. Bu yüzden dışı da çelik olan ve balyoz darbelerine dahi dayanabilen elektrikli pickup, bu yapıyı sağlamak adına bu şekilde “düzlemsel” tasarlanmış.

Musk’a göre ultra sert 30x çelik mevcut baskı / pres makineleri ile şekillendirilemiyor. Bu malzemenin makineleri “kırdığını” belirten Musk, bu yüzden böyle bir tasarımın tercih edildiğini aktarıyor. Kurşun geçirmez (9 mm) olduğu da aktarılan gövdenin, ultra sert 30x çelik ile yuvarlak hatlı tasarlanabilmesi için yeni üretim makinelerine ihtiyaç duyulduğu aktarılıyor. Tesla da bunun yerine “tasarımı makinelere uyumlu hale getirmiş” gibi görünüyor. Bu tasarımın aracı bükülmeye karşı çok dayanıklı kıldığı söylenirken, Tesla Cybertruck adeta “tank gibi” gövdesiyle yıllarca görev yapabilecek izlenimi oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir!  Canon EOS R10 incelemesi: Yeni başlayanlar için süper güçlü bir aynasız kamera
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Cybertruck için kısa bir teknik özellik özeti yaparsak

Aracın tek motor arkadan itiş, çift motor dört çeker ve üç motor dört çeker olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor. Elektrikli pickup en güçlü versiyonu ile 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyede çıkabiliyor ve 6,3 ton gibi oldukça yüksek bir çekme gücü sunuyor. Araçta pil konusunda da üç farklı paket sunuluyor. Bu pil paketleri 400 km, 480 km ve en üstte tam 800 km menzil getiriyor. Cybertruck, 39.900 dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip. Diğer versiyonlar ise 49.900 dolar ve 69.900 dolarlık fiyatlara sahip.

İlgili Video

Kaynak: LogOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli