Bilgiyi Kalıcı Hale Getirmek

0
472
Bilgiyi Kalıcı Hale Getirmek! OppoTr.Com
Bilgiyi Kalıcı Hale Getirmek! OppoTr.Com

Gelişmelerden haberdar olmak için Takip edin!

Oppo Google News

Bilgiyi Kalıcı Hale Getirmek… Bugün sizlere kendi hayatımda yaşadıklarımdan ve üzerine düşündüklerimden tecrübelerimle bir içerik sunacağım. Bunu, herkesin yaşadığı bir problem olarak olduğunu düşünüyorum ve doğru strateji uygulanamadığı takdirde gerek iş hayatı gerek günlük yaşamda ciddi sorunlar doğuracağı kanısındayım.

Bilgiyi Kalıcı Hale Getirmek

İlk öncelikle bugün yeni bir bilgi öğrendiğinizi varsayalım. Sizce bu bilginin zihninizdeki ömrü ne kadardır? Tamamen kendi yaşantım ve tecrübelerime göre benim için bu süre devamlılığını sağlamadığım için bir veya iki gündür. Bugün hevesle öğrendiğim bir bilgiyi (ki bu bilgi gerek günlük gerek yaşam koşullarında hayati bir bilgi olsun) günler sonra biriyle konuşurken karşı tarafa aktaramıyorum. Aktarsam dahi arada bir sinyali gitmiş radyo akışı gibi oluyor.

Yani yüzde yüz öğrendiğim bir bilginin sadece yüzde on veya beşini aktarabiliyorum. Bunu çözebilmek için onlarca strateji uyguladım. Beslenmeme, uyku düzenime, bir bilgiyi öğrenirken odaklanma süremin fazla ve verimli olmasına dikkat ettim ancak çok az oranda işe yaradığını keşfettim. Ve sonrasında tamamen tekrarlanma oranının fazla olması gerektiğinin farkına vardım. Belki özümseme de olabilir ama olmayabilir de…

İlginizi Çekebilir!  Minecraft Vahşi Güncellemesi 7 Haziran'da Geliyor: Tüm Detaylar

Çoğumuz Türkçe konuşuyor değil mi? Düşünsenize bir gün uyandığınızda hiç Türkçe konuşamadığınızı. Bu, size de biraz filmlerde olur gibi geldi değil mi? Ancak işin bir de süreklilik kısmından bakarsak bu hiç de öyle değil. Bugün pılınızı pırtınızı toplayıp yabancı bir ülkeye yerleşin ve on yıl orada kalın oranın dilini öğrenin ve asla Türkçe konuşmayın.

On yıl sonra eminim ki Türkçe konuşmayı unutmuş veya derdinizi çok az anlatabiliyor olacaksınız. Küçüklükten beri özümsemiş olduğunuz hayatınızın bir parçası olan Türkçeniz neden böyle oldu peki? O zaman sebebi özümsemek de değilmiş.

Bilgiyi Kalıcı Hale Getirmek! OppoTr.Com
Bilgiyi Kalıcı Hale Getirmek! OppoTr.Com

Buradan tek sonuca varabiliriz o zaman, o da süreklilik… Her gün yaptığınız ve sürekli tekrarladığınız her şey sizin hayatınızın bir parçası olur. Örneğin az önce de bahsettiğim gibi Türkçeniz. Şu an ben bu yazıyı yazdım hepiniz benim yazı üslubumu gördünüz ancak şu dakikadan itibaren bir yıl yazı yazmayayım inanın üslubum bu yazıdakinden çok daha farklı olurdu.

Bilgi, tekrarlandıkça var olur zihinlerde.

Her gün bir şeyi, o bir şeyin her şeyini sürekli…

İlginizi Çekebilir!  Snapchat Arama ile Ekleme nasıl yapılır?

BilgiKuşağıOppo Forum Google News

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz