Bilgisayarı Televizyona Bağlamak - Oppo Forum
e
sv

Bilgisayarı Televizyona Bağlamak

791 okunma — 04 Eylül 2021 18:33
Bilgisayarı Televizyona Bağlamak

Bilgisayarı Televizyona Bağlamak; Eğer bilgisayarınızı televizyonunuza bağlamak istiyorsanız bunun iki yöntemi var. Bunlardan ilki, bilgisayarı televizyona kablosuz bağlamak bir diğeri ise kablolu bağlamaktır. Bu sayede büyük ekranda internet kullanımı keyfini yaşayabilir veya online olarak dizi veya film seyretmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bilgisayarı Televizyona Bağlamak (KABLOSUZ)

Bunun için televizyonunuzun DLNA özelliğinin olması gerekiyor veya harici bir aparat kullanmanız gerekiyor. Fakat genelde bu özellik bir çok televizyonda, televizyonun ekran olarak kullanılmasından ziyade bilgisayardaki resim, müzik ve video gibi medya dosyalarının televizyon ekranında oynatılmasına yarıyor.

Fakat yurt dışında bu iş için tasarlanmış kullanımı yaygın ürünler var. Mesela Airtime diye bir aparat var bilgisayarınızı televizyonunuza kablosuz olarak bağlamanıza yarıyor, son olarak Amerika fiyatı 99 dolar civarlarındaydı. Ayrıca şimdi Google’ın ürünü Chromecast piyasada, ama bize ne zaman gelir bilemiyorum tabi. Bu iki apart haricinde ise Intel’in Widi isimli cihazı ile Plair2 HDMI diye bir aparat var. Bunları Türkiye’de bulmanız zor ama eBay üzerinde satın alabilirsiniz.

Yani kısaca bilgisayarı televizyona kablosuz bağlamak biraz çetrefilli, siz en iyisi kablo ile bağlantı seçeneklerini bir düşünün. En güzeli kablolu bağlanıp kablosuz mouse ve klavye kullanmak.

İlginizi Çekebilir!  08504842923 Kimin Numarası?

Bilgisayarı Televizyona Bağlamak (KABLOLU)

Şimdilik eski yöntemlerden şaşmayın bence ve kablolu bağlantı yollarından birini tercih edin. Bilgisayarı televizyona bağlamak için öncelikle her iki cihazınızın da giriş ve çıkış portlarına bir göz atmanız lazım. Normal şartlar altında bir laptopda ve televizyonda bulunabilecek bağlantı portları aşağıdaki gibidir.

Bilgisayarı Televizyona Bağlamak - Laptop Portları

Bilgisayarı Televizyona Bağlamak – Laptop Portları

 

HDMI Kablo ile PC ve TV Bağlantısı

Eğer hem bilgisayarınızda hemde televizyonunuzda HDMI portları mevcut ise çok şanslısınız. Çünkü HDMI kablo hem görüntüyü hem de sesi dijital olarak neredeyse kayıpsız aktarır. Üstelik yeni televizyonların çoğunda HDMI ile bağlanınca görüntü otomatik olarak bilgisayardan aktarılır ama olurda manuel ayarlamak gerekirse bilgisayarınız açık ve televizyonunuza bağlı iken televizyonunuzun kumandasından muhtemelen üzerinde “source” yazan tuştan HDMI seçeneğini seçin (bazen çok HDMI girişi olabilir, dolayısıyla seçenekler HDMI 1, HDMI 2 gibi seçenekler olabilir).

Farklı Kablo Türleriyle Bağlantı

Eğer cihazlardan ikisinden birinde HDMI bağlantı portu yok ise VGA to HDMI, DVI to HDMI ve hatta DVI to VGA gibi iki ucu farklı kabloları kullanarak cihazları birbirine bağlayabilirsiniz. Fakat unutmayın ki ses aktarım özelliği sadece HDMI kablolarda bulunuyor. Yani farklı bir kablo ile bilgisayar ve televizyonunuzu bağlamak durumundaysanız ses aktarımı için ayrıca bir kablo daha lazım. Bu durumdan en basitinden bir ucu jack (bildiğimiz kulaklıkların ucundaki giriş) diğer ucu RCA olan kablo işinizi görecektir. Jack’ı bilgisayarınızın kulaklık çıkışına RCA uçları ise televizyonunuzun sağ ve sol ses girişlerine (right / left audio) bağlamanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir!  iCloud Dolu Uyarısı Nasıl Çözülür?

Bilgisayar ve Televizyonu Bağladıktan Sonra Görüntü Ayarları

Eğer görüntüyü aktardıktan sonra ekrana tam oturmaz ise bilgisayarınızdan görüntü ve çözünürlük ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Bunun için adım adım yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir;

  1. Önce Başlat (Start) sonrada Kontrol Panel (Control Panel)‘e tıklayın
  2. Görünüm ve Kişiselleştirme (Appearance and Personalization) ayarlarına gidin
  3. Ekran çözünürlüğünü ayarla (Adjust screen resolution) seçeneğinden çözünürlüğü indirip yükselterek uygun ayarı bulun.


Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli