Bilgisayar Monütöründen TV Yapımı - Oppo Forum
e
sv

Bilgisayar Monütöründen TV Yapımı

892 okunma — 07 Aralık 2019 08:51

Bilgisayar Monütöründen TV Yapımı

Bilgisayar monitörünü dilerseniz TV olarak kullanabilirsiniz. LCD ve atıl durumda olan tüm monitörler için geçerli olan bu yolu siz değerli okurlarımıza göstermek istiyoruz. Herkesin yapabileceği basit birkaç aksesuar takma işi dışında hiçbir şey yapmanız gerekmiyor. Haydi şimdi bilgisayar monitörünü TV olarak kullanmak nasıl oluyor hep beraber görelim.

Ucuz bir Uydu Alıcı ve HDMI to VGA aparat Edinin

Öncelikle ucuz bir HDMI girişi olan bir uydu alıcı satın alın. Bu uydu alıcıları 50-75 TL arasındadır. Daha sonra da HDMI to VGA ve ses çıkışı olan bir aparat alın. TV olarak kullanacağınız monitöre ses vermek için USB ile beslenen bir bilgisayar hoparlörü işinizi görür. Son olarak çanak antenden gelen ve yayın alabileceğiniz bir uydu anten kablonuz da olmalı. Bu malzemeleri hazırlarsanız hemen 5 dakika içinde bilgisayar monitörünü TV olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bağlantıyı Yazdığımı Gibi Yapın

Önce uydu alıcınızı LCD monitörün arkasına çift taraflı bant ile bantlayın. Uydu alıcısına antenden gelen kablonuzu de takın. Şimdi monitör ile uydu cihazı arasındaki bağlantıyı sağlamak için, HDMI to VGA kablosuna, LCD monitörden gelen VGA kablosunu bağlayın. HDMI ucunu da uydu alıcısına bağlayın. 2 adet mini hoparlör ses kablosunu da bu aparata ( HDMI to VGA) takın.  Hoparlörlerin elektrik fişi USB li ise  USB kablosunu uydu alıcına takın. 220 volt ile çalışan bir fiş ise direk elektrik prizine takın.

İlginizi Çekebilir!  Ma Eğitim Uzlaştırma Mesajı Nedir?

Yayın Alabilmek İçin Uydu Anten Kablonuz Takılı Olmalıdır

Son olarak LCD monitörünüzün uydu yayını alabilmesi için, uydu alıcı cihazın ekran ayarını 760p görüntüye ayarlayın. Bunu da menüden AV ayarlarına girerek yapabilirsiniz. Uydu alıcısından çıkan IR gözü monitörün bir köşesine bantlayın ki, kumanda edebilesiniz.  Bağlantıları yaptıktan sonra yeni bir TV almaya gerek kalmadan eski LCD monitörünüzü TV olarak kullanabilirsiniz.  Toplamda 80-100 TL masraf yaparak mutfağa ya da başka bir odaya bir TV bağlamış olacaksınız.

Çıkabilecek Sorunlar ve Çözümler

Ben bunları uyguladım ve uydu alıcı çok ısınıyor ne yapmalıyım? Diye soranlar olabilir. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok tüm elektronik aletler belli bir dereceye kadar ısınırlar. Bunun için özel bir soğutma sistemi kullanmanıza gerek yoktur.

HDMI to VGA aparatını nereden temin ederim diyenler, tüm bilgisayar parçaları satan dükkanlardan ya da gitti gidiyor sitesinden kolayca temin edebilirsiniz. Hatta HDMI çıkışlı mini uydu alıcınızı da 50-70 TL aralığında internetten sipariş edebilirsiniz. Ancak bir adet HDMI çıkışı olmasına dikkat edin, bir de USB çıkışı olmalı ki mini hoparlörünüzün enerjisini bu makineden alabilesiniz.

İlginizi Çekebilir!  WhatsApp Gold APK Son Sürüm 2023

Kaynak: SiberStar.ComOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli