Audition Nedir? - Deneme Çekimi Nasıl Yapılır? Oppo Forum
e
sv

Audition Nedir?

4800 okunma — 11 Nisan 2021 13:59
Audition Nedir? OppoTr.Com

Audition Nedir? Oyuncuların oynayacakları dizi, reklam veya daha farklı projelerde yer almaları için gereken deneme/test çekimleridir. Her dizi veya reklam senaryosunda farklı castlar bulunmaktadır. Örneğin bir giyim markası için farklı yaşta castlar için farklı diyalog ve auditionlar mevcuttur.  Cast ve oyunculuk sektörünün can damarı olan cast ajansı bu sektörde yer almak isteyen oyuncu adayları bünyesinde barındırır.

Ses veya sahne deneyimleme sınavı diyebiliriz. Kabiliyetini değerlendirmek için yapılan deneme çekimi. George Clooney bile hollywood filmlerine girerken hala Auditionlara katılmaktadırlar.

Ses veya sahne sınavı. Kabiliyetini değerlendirmek için yapılan deneme çekimi.

Audition, genel kültürünüzü görüp seni tanıyabilmemiz, diksiyonunuzu ve tecrübelerinizi,yeteneğini görebilmemiz için yaptığımız kısa bir video çekimidir.

Hepinizi seviyoruz ve fikirlerinize değer veriyoruz. Siz de iyi bir audition verebilmek için ayna karşısında çalışabilir ,videoya kendinizi çekip dinleyip hatalarınızı görebilirsiniz:

ATÖLYENİN NEDİR?

Günümüzde, bir projede yer almak isteyen oyuncuların kalabalıklaşan sektörde tüm adaylar içinde kendini göstermesi, role seçilmesi hiç kolay değil. Carmen Ajans olarak Role seçilmenin en önemli aşaması ise audition (deneme) çekimlerinde başarılı olmaktır. Bu yüzden gelen audition için iyi bir oyun vermek, oyunu yaşamayak gerekir. Malum bir role birden fazla başvuru olmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  iCloud Dolu Uyarısı Nasıl Çözülür?

Deneyimli oyuncu Karhan Çağatay, 2 saatlik tek buluşma olarak gerçekleşecek bu atölyede katılımcıya birebir olarak metin çözümleme, rolü gerçekleştirme ve audition çekimlerinde dikkat edilmesi gereken unsurlar konusunda rehberlik edecek. Atölye süresince oyuncu adayı, hangi okul ve ekollerden eğitim almış olursa olsun, kendisine verilen 1-2 sayfalık bir metne kısa süre içinde nasıl hazırlanabileceği konusunda uygulamalı olarak bilgi sahibi olacak.

Audition Nedir? OppoTr.Com

Audition Nedir? OppoTr.Com

 • Katılımcı kendi çalışma metni ya da Senaryo Stüdyosu tarafından verilecek metin ile katılabilir. Atölyeye audition metni ezberlenmiş olarak gelinmelidir. Böylece heyecanınızı atar,daha iyi bir audition videosu verebilirsiniz.

Cast ve oyunculuk alanında sıklıkla adı geçen terimlerden biridir. Audition yani deneme çekimi her oyuncu ve oyuncu adayının hayatının bir parçasıdır. Günümüzde sektöre adını altın harflerle yazdıran oyuncularda deneme çekimlerinde yoğun stres ve gerginlik yaşamışlardır.

Deneme çekimleri ilk etaplarda korkutucu ve yorucu gelebilir. Bu önemli süreci daha az stresli geçirebilmeniz için dikkat etmeniz gerekenlere beraber göz atalım.

Deneme Çekimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Deneme çekimleri bir oyuncunun en önemli anlarından biridir. Rakiplerinden sıyrılıp işi alabilmesi için iyi bir oyun vermesi gerekir. Bizlerde deneme çekimlerine giderken dikkat etmeniz gerekenleri ve püf noktalarını sizler için hazırladık.

 • Öncelikle deneme çekimlerinde eğlenmeye çalışın. Audition çekimlerinin heyecan verici bir aktivite olduğunu hayal edin. Eğlenmeniz deneme çekiminizin daha eğlenceli, az stresli ve rahat geçmesini sağlar.
 • Deneme çekimi yapılmadan birkaç gün önce metin size verilirse çalışmanızı yapacağınız süreyi iyi değerlendirin. Metni iyi analiz ederek karakter analizinizi yapın.
 • Deneme çekimi öncesinde güvendiğiniz tanıdıklarınızın önünde hazırlık yapın.
 • Çekim günü mekana en az 20 dk. Öncesinde gidin.
 • Yapımcı veya cast direktörleri sizi ilk headshot çekimlerinizden görür. Bunun için headshot fotoğraflarınıza uygun olarak gidin.
İlginizi Çekebilir!  Elif Çelik İnstagram Hesabı

Çekimler sonrasında farklı sebeplerden dolayı “hayır” cevabı alabilirsiniz. Asla yılmayın! Her seçmeyi değerlendirmeye devam edin.

Deneme Çekimine Nasıl Gidilmelidir?

Bir deneme çekimine gittiğinizde ilk izlemin oldukça önemlidir. Deneme çekimine giderken giydiğiniz kıyafetler de oldukça önemlidir.

Gardırobunuzda deneme çekimlerinde rahat olacağınız kıyafetleri her zaman hazırda bulundurun. Ünlü aktris ve aktörler auditionlarda kendilerine şans getiren kıyafetleri giymişlerdir. Sizlerde kendinize böyle bir kıyafet belirleyebilirsiniz. Deneme çekimlerinin yapıldığı stüdyolarda genelde gri tonları hakimdir. Ajansınız size giyim noktasında ipucu vermediyse yapmanız gerekenler;

 • Beyaz ve siyah renkteki tişörtler her zaman hayat kurtarır
 • Kıyafetiniz tek renk, desensiz ve çizgisiz olmalıdır
 • Giysinizde göğüs dekoltesi olmamalıdır
 • Yazın en sıcak günlerinde bile atlet ve askılı bluz ile çekimlere gitmeyin
 • Hatlarınızı ortaya çıkarmayan sade bir pantolon giyinin (tabi çok bol pantolon tercihleri sizleri olduğunuzdan daha kilolu gösterecektir
 • Aksesuar kullanmamaya özen gösterin
 • Boğazlı kazak asla giymeyin
 • Bayan oyuncular; toplanan saçın çabuk açılabilecek bir tarzda şekillendirilmesine özen gösterin

Kıyafet seçiminde genel kurallara uygun olarak girdiğiniz bir deneme çekimi sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Deneme çekiminde kıyafetiniz veya aksesuarınız değil siz ön planda olmalısınız.Oppo Forum Google News
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli