Algoritma Nedir?

0
746
Algoritma Nedir? OppoTr.Com
Algoritma Nedir? OppoTr.Com

Gelişmelerden haberdar olmak için Takip edin!

Oppo Google News

Algoritma Nedir? Hayatın her alanında bir iş yapabilmek için belirli bir düzene ve plana ihtiyaç duyarız. Algoritma Nedir sorusu; Bir problemin çözümü konusunda ya da amaçladığımız noktaya ulaşmak için planını oluşturduğumuz yol bütününe algoritma denir.

Örneğin bir binanın en üst katına çıkacaksınız. Bunun için merdiven, yangın merdiveni ve asansör seçeneği bulunduğunu varsayalım. Burada en doğru seçeneği seçmek için kafanızda tasarladığınız yol bir algoritma işlemine en basit örnektir.

Eğer amacınız merdivenleri kullanarak çıkmak ve çıkarken egzersiz amacını düşünürseniz bu yüzden asansörü tercih etmezseniz bu bir algoritma seçeneğini oluşturur. Eğer işiniz acele ve yorgunsanız ya da yorulmak istemiyorsanız asansörü tercih etmeniz bu da algoritmanın bir seçeneğini oluşturmaktadır.

Algoritma ve Programlama

Günümüzde kodlama ve programlama öğrenmek isteyen kişiler tavsiye aldıklarında genel olarak dil tavsiye edilmektedir. Lakin programlama dillerinde kurallar metotlar aşağı yukarı aynıdır. Önemli olan algoritmadır. Projenin büyüklüğüne göre oluşturacağınız algoritma ileriki zamanlarda sizi büyük iş yükünden kurtarır.

Örneğin PHP dili ile bir blog yazılımı yani içerik yönetim sistemi kodlamanız gerekmektedir. Gidip en son olarak yapacağınız ilk işi yapmanız iş yükünüzü arttırır. Bu yazılımın algoritmasına baktığımız zaman öncelikle bir veri tabanı oluşturmalısınız. Ardından tasarımı ayarlamalısınız. Tasarımın ise öncelikli olarak yönetici panelini kodlamaya başlamanız gerekir. Bunun için giriş- çıkış işlemi ve ardından ekleme, silme, düzenleme, okuma işlemleri ile yönetim paneli tamamlanır.

İlginizi Çekebilir!  CIA Uygulamasından Numara Nasıl Silinir?
Algoritma Nedir? OppoTr.Com
Algoritma Nedir? OppoTr.Com

Son olarak son kullanıcıya gösterilen ön yüz tasarımını kodlandırmaya başlarsınız ve böylece projeyi tamamlamış olursunuz. Eğer ilk başta ön yüzü kodlamaya çalışmış olsaydınız veri tabanı ve yönetici paneli olmadığı için bu mümkün olmayacaktı. İşte bu işlem bütününde uyguladığınız tüm süreç algoritma sürecini oluşturmaktadır.

Algoritma Nasıl Öğrenebilirim?

Birçok kişinin sorduğu sorulardan biri de algoritma nasıl öğrenebilirim sorusudur. Eğer programlama alanında algoritma işlemlerini öğrenmek istiyorsanız, üniversitelerde ders kaynağı olarak okutulan kitapları alıp okuyabilirsiniz. Youtube ve Udemy gibi video platformlarında algoritma derslerini izleyebilirsiniz. Lakin tüm bu okuduklarınızı ve izlediklerinizi bol bol pratiğe dökerek ancak öğrenebilirsiniz.Oppo Forum Google News

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz