Abonelik İptali E-Devletten Yapılmaya Başlandı! - Oppo Forum
e
sv

Abonelik İptali E-Devletten Yapılmaya Başlandı!

694 okunma — 27 Ekim 2020 14:26
Abonelik İptali E-Devletten Yapılmaya Başlandı! Oppotr.Com

Abonelik iptal işlemleri bundan sonra e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Yeni çıkan kanuna göre Vatandaşlar E-Devlet abonelik iptal etme nasıl yapılır merak ediyordu. E-Devlet abonelik sözleşme feshi müracaatı ile ilgili detaylar açıklandı.

Abonelik iptali işlemleri derhal derhal herkes amacıyla büyük bir problemdu. Yeni planlama ile beraber abonelik iptali işlemleri amacıyla kurumlara gitmeye lüzum kalmayacak. Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 23. Maddesine “Aboneler abonelik sözleşmelerini her vakit bedava olarak sona erdirebilir” ifadesi eklendi.

Yapılan yeni planlama ardından abonelik iptal işlemleri çevrimiçi olarak e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilecek.
E-Devlet abonelik iptali kararı

Abonelik iptali işlemleri kapsamında alınan karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 30224 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin ‘Fesihte takip edilecek konu ve feshin sonuçları” başlığının 23. Maddesinde farklılığa gidilerek abonelerin sözleşmelerini istedikleri vakit sona erdirebileceğine yer verildi. Söz konuu maddede abonelerin iptal işlemlerini nasıl yapacaklarına da yer verildi. Buna göre;

  • Aboneler yetki sahibi kişi kuruma yazılı olarak müracaat yapabiliyor.
  • Teyit edilmiş olan faks numarası üzerinden iptal müracaatı yapılabiliyor.
  • Elektronik imza ile gönderilen metinlerle iptal prosedürü yapılabiliyor.
İlginizi Çekebilir!  WhatsApp Duruma Müzik Ekleme Programı

Bu maddelerin dışında e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak müracaatlar amacıyla şu ifadelere yer verildi;

Abonelik İptali E-Devletten Yapılmaya Başlandı! Oppotr.Com

Abonelik İptali E-Devletten Yapılmaya Başlandı! Oppotr.Com

“Kurum doğrulusunda belirlenebilecek başka teknikleri kullanmak, amacıyla işletmecilerine iletirler. Fesih taleplerinde abonenin kimlik belgesi denetim edilerek fesih taleplerinin her şartta alınması sağlanır’ şeklindeki birinci fıkrasında, fesih müracaat teknikleri sayılmış olup, kurumumuz bunların dışında da teknik tayin yetkisine haizdir. Bu kapsamda teknolojik imkânlardan da faydalanarak tüketicilere daha basit ve süratli bir şekilde fesih müracaatı yapabilme imkânının sağlanmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup, söz konuu çalışmaların tamamlanması ile fesih müracaatlarının e-Devlet Kapısı üzerinden uygulanabilmesi olası olacaktır.”

Taahhütler ne olacak?

Yapılan planlama ardından iptal prosedürüyle beraber taahhütlerin ne olacağı merak konuu olmuştu. Taahhütleri devam eden ve iptal prosedürü yapanlar cayma bedeli ödeyecek.

Söz konuu cayma bedeli kapsamına Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz bildirimde bulundu. Deniz, iptal prosedürü ve cayma bedeli kapsamında şu ifadeleri kullandı;

“İptal amacıyla bayiye gitmek ya da faks çekmek lüzumiyor. Faks ulaşmıyordu, teyidi alınamıyordu, süreçler çok uzuyordu. Binlerce tüketici problem yaşıyordu. Böyle bir programın olması uzun vakittir konuşuluyordu. Artık- e-Devlet üzerinden uygulanabilmesi çok büyük avantaj. Sözleşmenin bu şekilde iptal edilebiliyor olması çok yerinde bir karar oldu.”

İlginizi Çekebilir!  Binance Hesabınızdaki Şüpheli İşlemler Nedeniyle Kısıtlanmıştır

E-Devlet sistemi üzerinden abonelik iptali nasıl yapılacak?

İntenet, telefon ve buna benzer şekilde abonelikleri olan şahıslar aboneliklerini iptal etmek amacıyla e-Devlet sistemi üzerinden müracaat yapabilecek. E-Devlet sistemine girdikten sonra arama seksiyonuna abonelik iptali aratarak karşınıza çıkan verileri doldurun ve iptal prosedürünizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kaynak: gürses gazetesiOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli