05454166035 Kimin Numarası? Avukat Yıldırım Bayraktar Mesajı Gerçek mi?
e
sv

05454166035 Kimin Numarası?

2651 okunma — 09 Mayıs 2024 16:02
05454166035 Kimin Numarası?

05454166035 Kimin Numarası? Son zamanlarda, “05454166035 Kimin Numarası? E-İmza Tebliğ başlığında Avukat Yıldırım Bayraktar ismini kullanarak tutuklama kararı çıktı diye vatandaşlara dolandırıcılık mesajı atıldığı” bildirimleri artıyor. Bu dolandırıcılık yönteminde, sahte bir isim ve numara kullanılarak vatandaşlara korku ve panik salarak kişisel bilgilerini ve banka hesap bilgilerini ele geçirmeye çalışılıyor.

05454166035 Kimin Numarası?

05454166035 numaralı telefondan bir çok kullanıcıya atılan mesaj şöyle;

“E-İmza Tebliğ. Tarafınıza açılan soruşturma dosyasında adli para cezası uzlaşma ödemesi işlemleri yapılmadığı için gerekli tutuklama kararı icra takip işlemleri ev adresinize yapılacaktır itiraz talebiniz var ise acil olarak bugün son gün WhatsApp üzerinden iletişime geçin evraklarınızı isteyin dosyanızı kapatalım. Avukatlık Hukuk Bürosu – Avukat Yıldırım Bayraktar”

Dolandırıcılık Nasıl İşliyor?

Dolandırıcılar, rastgele seçtikleri telefon numaralarına “05454166035 Kimin Numarası? E-İmza Tebliğ başlığında Avukat Yıldırım Bayraktar ismini kullanarak tutuklama kararı çıktı diye” mesajı atıyorlar. Mesajda, sahte bir e-imza tebliği linki de yer alıyor. Bu linke tıklayan kişiler, gerçekçi görünen bir web sitesine yönlendiriliyor. Bu web sitesinde, vatandaşlardan kimlik numaraları, banka hesap bilgileri ve diğer kişisel bilgiler isteniyor. Bilgilerini paylaşan kişilerin hesapları boşaltılıyor ve kimlik bilgileri kara amaçlar için kullanılabiliyor.

İlginizi Çekebilir!  Mangoai .co Fake WhatsApp

Avukat Yıldırım Bayraktar Kimdir?

Aslına bakarsanız Türkiye’de bu isimde bir avukat bulunmuyor. Türkiye Barolar Birliği’nde kayıtlı avukat Arama yapmak isterseniz TIKLAYIN.

Dolandırıcılıktan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

  • Bilinmeyen numaralardan gelen mesajlara ve e-postalara tıklamaktan kaçının.
  • Kişisel bilgilerinizi asla internet üzerinden paylaşmayın.
  • E-imza tebligatları resmi kurumlar tarafından e-posta yoluyla gönderilir. Telefon mesajı ile tebligat yapılmaz.
  • Şüpheli durumlarda, ilgili kurumla doğrudan iletişime geçerek teyit alın.
  • Dolandırıcılık ihbarında bulunmak için 156 Jandarma veya 112 Acil Yardım hatlarını arayın.

Sosyal Medyada Bilinçlendirme Çalışmaları

Bu dolandırıcılık yöntemine karşı toplumda farkındalık oluşturmak için sosyal medyada da çalışmalar yapılıyor. “#AvukatYıldırımBayraktarDolandırıcılığı” etiketiyle paylaşımlar yapılarak vatandaşlar bilgilendiriliyor.

Sonuç

05454166035 Kimin Numarası?

05454166035 Kimin Numarası?

Vatandaşların bu tür dolandırıcılık yöntemlerine karşı dikkatli olması ve bilinçli bir şekilde hareket etmesi önemlidir. Kişisel bilgilerinizi asla internet üzerinden paylaşmamaya ve şüpheli durumlarda ilgili kurumlarla doğrudan iletişime geçmeye özen gösterin.

Dolandırıcılık Girişimlerine Karşı Alınan Önlemler

Tüm bu dolandırıcılık girişimlerine karşı yetkililer de harekete geçti. Siber Suçlar Bürosu, bu tür dolandırıcılık yöntemlerini izliyor ve vatandaşları uyarmak için çalışmalar yürütüyor. Ayrıca, dolandırıcılık ihbarlarını değerlendiriyor ve failleri yakalamak için operasyonlar düzenliyor.

İlginizi Çekebilir!  instagram Videolar Oynamıyor

Vatandaşlara Tavsiyeler

  • Bilinçli olun: İnternette ve telefon mesajlarında gelen bilgilere karşı dikkatli olun. Her şeye inanmayın ve her şeye tıklamayın.
  • Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın: Kimlik numaranız, banka hesap bilgileriniz ve diğer kişisel bilgilerinizi asla internet üzerinden paylaşmayın.
  • Güvenlik programlarını kullanın: Bilgisayarınızda ve mobil cihazınızda güncel bir antivirüs programı ve güvenlik duvarı kullanın.
  • Şüpheli durumlarda yetkililere bildirin: Dolandırıcılık olduğunu düşündüğünüz bir durumla karşılaşırsanız, 156 Jandarma veya 112 Acil Yardım hatlarını arayarak durumu bildirin.

Bu tür dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçmek için hepimizin bilinçli olması ve dikkatli davranması gerekiyor. Kişisel bilgilerimizi korumak ve internette güvenli bir şekilde gezinmek için gerekli adımları atalım.Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli