Yeni Başlayanlar İçin Drone Çekimi - Oppo Forum
Ortam Dinleme Cihazları Heryerde Bulunabilir Mi?

Sıradaki içerik:

Ortam Dinleme Cihazları Heryerde Bulunabilir Mi?

e
sv

Yeni Başlayanlar İçin Drone Çekimi

697 okunma — 30 Ağustos 2020 22:41
Yeni Başlayanlar İçin Drone Çekimi Dersleri

Yeni Başlayanlar İçin Drone Çekimi; Toby Pocock, drone ile video çekimi yapar iken nelere ilgi etmemiz gerekliliğini en küçük detayına kadar anlatıyor. Stuff’un haberine göre, ilgi edilmesi gerekli olanlar şöyle:

1. Başlangıç

Mesafeyi ayarlayın

Seçtiğiniz drone size göre mi? Mesela DJI Phantom alırsanız kullanıma hazır gelecektir. Ancak DJI F550 gibi set alırsanız, iş size düşüyor. Eğer kendinize güveniyorsanız ve kullanıma hazır setler size ideal değilse bu tarzdaki kitlerden alıp ihtiyaçlarınıza cevap verebilirsiniz.

Öncelik pilotta, yönetmende değil

Görüntüleri çekmeden evvelce uçuş tecrübesi yaşamanız gerekli. Çünkü drone’u dilediğiniz gibi yönetemezseniz kafanızda tasarladığınız sahneler dilediğiniz gibi çıkmayacaktır. Çekime başlamadan evvelce bol kolay yapabilirsiniz.

Kamera ne olmalı?

Seçtiğiniz kamera hafif olmasının yanı sıra süratli lense sahip olması gerekli. GoPro modelleri bu anlamda başlangıç seviyesindeki kullananlara yeterli gelecektir. Çekimleri yapar iken ani hareketlerden kaçınmanız gerekli. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Gimball mühim anahtar

Seçtiğiniz gimball kaliteli görüntü amacıyla en mühim anahtar. Eğer gimball kameranızı sarsmayı engellerse kaliteli görüntü alabillirsiniz. DJI’ın Zenmuse gimball’ları bu hususta en iyilerinden biri. Üstelik GoPro modelleriyle de uyumlu.

İlginizi Çekebilir!  Poco x3 Pro Pubg Kaç fps

Kurallara ilgi

Ülkemizde şimdilik meşru anlamda çok çok sınırlama olmasa bile uçuş güvenliğini tehlikeye sokmamanız gerekli. Merkezi yerlerde yaptığınız çekimlerde emniyet evvelceliğiniz olmalı.

2. Ayarlar

Yeni Başlayanlar İçin Drone Çekimi Dersleri

Yeni Başlayanlar İçin Drone Çekimi Dersleri

Havayı takip edin

Çekime başlamadan evvelce çekim gerçekleştireceğiniz yerin havasını denetim etmeyi unutmamalısınız. Çekim yapar iken güneşi arkanıza almayı unutmamalısınız.

Test uçuşu

Yaptığınız ayarların, farklılıkların nasıl netice verdiğini görmeniz adına test uçuşu yapın. Ortaya çıkan netice sizi memnun etmeyebilir. Tedbirli olmakta fayda var.

Tek başınıza uçurmayın

Çekim yapar iken yanınıza arkadaşınızı almanızı tavsiye ederiz. Drone denetimden çıkarsa arkadaşınız bulabilir.

3. Çekim Taktikleri

Yavaş olun

Drone ile çekim yaptığınızı unutmamalısınız ve çekim esnasında yavaş hareket etmeye çalışın. Bu sayede görüntüde bozulmanın önüne geçebilirsiniz.

Güneşe ilgi

Güneş birtakım hallerde en büyük düşmanınız olabilir. Bunu engellemek amacıyla kullanacağınız iyi bir filtre görüntülerin bozulmasını engelleyebilir.

Sabit tutun

Eğer kameranızı manuel ayarla tüketiyorsanız pozlama süratini yüksek tutmanız mühim.

4. Hileler

Geçişler

Sabit bir nesneye odaklanarak etrafından geçişler yapabilirsiniz. Bunu yapar iken yavaş hareket etmeniz mühim.

İlginizi Çekebilir!  Telegram Son Görülme Yakınlarda Ne Demek?

Panoramik çekim

Kameranızı manzaranın üstünde yavaşta hareket ettirin ve evvelceki görselin yarısına kadar çekim yapın. Daha sonra PTGUI Pro (100 dolar, ptgui.com) kullanın ve görselleri birleştirin.

Selfie

Drone sizden aşağı yukarı bir metre uzaktayken en iyi selfie’leri çekebilirsiniz.

5. Düzeltin, Ayarlayın

Gölgeleri silin

Güneş, drone’un pervanelerini kadraj içerisine gölge durumunda yerleştirebilir. Bu sebeple, güneşe doğru kullanmamakta fayda var.

Lensi ayarlayın

Adobe Premiere Pro CC (30 dolar/ayda, adobe.com) lensteki problemleri filtreleyen bir sistem sunuyor. Titremeleri ortadan kaldırıp, fotoğrafları yumuşatıyor.

Ufuk

Çekim esnasında ufka ilgi edin. Eğer yapamazsanız Adobe’nin animasyon sistemini kullanabilirsiniz.Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli