Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır? - Unutulan Şifre | Oppo Forum
e
sv

Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır?

704 okunma — 09 Aralık 2020 14:29
Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır? OppoTr.Com

Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır? Windows 10 oturum açma şifresinin unutunuz mu veya bulamıyor musunuz ? Bu yazımızda Windows 10 parolası nasıl sıfırlanır ondan bahsedeğiz.

Bilgisayarınızın güvenli olmasını istiyor iseniz Windows 10‘u bir parola ile kullanmanız güvenliğiniz için oldukça önem arz etmektedir. Fakat eğer ki parolayı kaybettiyseniz, sistem ayarlarınıza göre bazı sıkıntılar ile baş başa kalabilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda hesap türünüze göre nasıl parola sıfırlama yapabilirsiniz onlar hakkında bilgi verdik. Sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz.

1. Parolanızı çevrimiçi sıfırlayın

Windows 10 işletim sisteminde profilinizi yerel hesap veya Microsoft hesabı olmak üzere 2 hesap çeşidine ayarlama şansına sahipsiniz. Microsoft hesabı zaten varsayılan seçenek olarak karşımıza çıkıyor ve bu hesap ise parolanızı Microsoft‘un sitesine girerek sıfırlama şansına sahipsiniz.  Fakat hesabınız yerel hesap ise boşuna bu yöntemi deneyip zamanınızı harcamayın işe yaramaz.  İlk başta yapmanız gereken Microsoft’un parola sıfırlama kısmına girerek parolamı unuttum butonuna tıklıyoruz. Bu adımdan sonra sizden e – posta adresi isteyecektir gerekli bilgileri doldurduktan sonra  doğrulama kodunu girerek şifrenizi yenileyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Tebilon Güvenilir mi?

2. Parola sıfırlama diskini kullanın

Bu yöntemi kullanabilmeniz için ilk baş önceden hazırlamış olduğunuz parola sıfırlama diski olması gerekmektedir. Eğer ki böyle bir diske sahip iseniz, oturum açma ekranında bilerek yanlış şifre girin ve parolayı hatalı girdiğinizi söyleyecek siz buna tamam diyin. Dedikten hemen sonra parolayı sıfırlama seçeneği karşınıza çıkacak bu seçeneğe tıklayarak devam ediyoruz. Tıkladıktan sonra ekrana parola sıfırlama kısmı gelecek bu ekran geldik’den sonra diskinizi takarak gerekli sürücüleri seçip yeni şifrenizi girin.

Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır? OppoTr.Com

Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır? OppoTr.Com

3. Yeni bir hesap oluşturun

Bu bahsedeceğim yol size biraz uzun veya karışık gelebilir. Fakat dediklerimi uygularsanız eğer yeni bir hesap oluşturup bilgisayarınıza kavuşabilirsiniz. İlk öncelikle bir tane Windows 10 kurulum diskine ihtiyacınız olacak. Sisteminizi açarak Windows 10 için kurulum işlemini diskten başlatın. Şimdiki adımda ise Windows 10 oturum açma ekranın yer alan  “Erişim kolaylığı” düğmesine yeni bir görev vereceğiz diyebilirim.  Bunu yapabilmeniz için aşağıda vermiş olduğum kodları girmeniz yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir!  PS Plus Extra Haziran Oyunları 2023

move c:\windows\system32\utilman.exe c:\windows\system32\utilman.exe.bak
copy c:\windows\system32\cmd.exe c:\windows\system32\utilman.exe

Bu yukarıda vermiş olduğum kodu girdikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayarımız açıldıktan sonra sağ alt tarafta bulunan erişim kolaylığı seçeneğine tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra herhangi bir komut satırı açılacaktır. Bu dediğimiz kod satırına aşağıda vermiş olduğumuz kodları sıralı bir biçimde girmeniz gerekiyor.

net user KullanıcıAdı /add
net localgroup administrators KullanıcıAdı /add

Bilgisayarınızı tekrar başlatıp yeni kullanıcı hesabı ile bilgisayarınıza ulaşabilirsiniz. Sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz.Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli