TÜBİTAK'ın 57. kuruluş yıl dönümü - Oppo Forum
e
sv

TÜBİTAK’ın 57. kuruluş yıl dönümü

721 okunma — 26 Temmuz 2020 00:48

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK’ın 57’nci kuruluş yıl dönümünde Türkiye ve dünya için değerli başarılara imza attığını belirterek, “Türkiye’nin gelecekte hem bölgesel hem dünya başkanı olma savı kuvvetleniyor. Bunun olmazsa olmaz boyutu bilim ve teknoloji. Bilim ve teknoloji denilince de birinci akla gelen kurum TÜBİTAK.” tabirini kullandı.

TÜBİTAK’tan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, kurumun 57’nci kuruluş yıl dönümü, Ankara ve Gebze yerleşkelerinde düzenlenen etkinliklerle eş vakitli kutlandı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Prof. Dr. Mandal, TÜBİTAK’ın daima marka kıymeti olan bir kurum olduğunu belirterek, burada başkanlık yapmanın ve kurumu temsil etmenin hem sorumluluğunu hem de heyecanını hissettiğini bildirdi.

Mandal, hayatı ilgilendiren yakın vakitteki gelişmelere bakıldığında, güçleşen ve gelecekte de daha da güçleşecek hususlar olduğuna işaret ederek, “Dolayısıyla Türkiye’nin bilim ve teknolojideki öncü kurumu bizsek iş yapma modellerimizin de bu kapsamda olması gerektiği görüşündeyiz.” sözünü kullandı.

Geçmiş devirlerde yapılanların azımsanmadığını lakin her vakit daha uygununun yapılabileceğini belirten Mandal, şunları kaydetti:

İlginizi Çekebilir!  Sağlık kurumundaki bir veri ihlali ölüme bile neden olabilir

“Daha düzgününü yapmak noktasında birlikte çalışma ve birlikte başarmayı daha fazla ön plana getirmeye çalışıyoruz. Bunu hem Başkanlıkta yürütülen dayanak programlarında hem de merkez ve enstitülerde yürütülen araştırmalarda yapmaya çalışıyoruz.”

Mandal, TÜBİTAK’ın 57’nci kuruluş yıl dönümünde Türkiye ve dünya için değerli başarılara imza attığını belirterek, “Türkiye’nin gelecekte hem bölgesel hem dünya başkanı olma argümanı kuvvetleniyor. Bunun olmazsa olmaz boyutu bilim ve teknoloji. Bilim ve teknoloji denilince de birinci akla gelen kurum TÜBİTAK.” bildirisi verdi.

TÜBİTAK uyumundaki “COVID-19 Türkiye Platformu”nda yürütülen aşı ve ilaç çalışmaları hakkında bilgi veren Mandal, platform çatısında yürütülen ilaç çalışmalarında etken materyallerin yurt dışından getirilmediğine, bu hususta yurtdışı bağımlılığının sona erdiğine ve sentez çalışmalarının da büsbütün özgün olarak yapıldığına dikkati çekti.

Mandal, TÜBİTAK’ın kuruluşundan bu yana Türkiye’nin geleceği için kritik değere sahip bilim ve teknoloji tabanlı çabaya katkıda bulunduğunu aktararak şunları kaydetti:

“Kurulduğu 1963 yılından bu yana, Türkiye’nin geleceği için kritik kıymete sahip bilim ve teknoloji tabanlı gayret içerisinde her yaşta bilim beşerinin desteklenmesi ve yetiştirilmesi için büyük katkılarda bulunan, faaliyetleri ve dayanaklarıyla ülkemizin her bir yanındaki akademisyene, sanayiciye, araştırmacıya, girişimciye, öğrenciye, bilim ve teknoloji sevdalısı her bir insanımızın hayatına dokunan kurumumuz bugün 57’nci kuruluş yıl dönümünü kutluyor. Bu manalı günde ülkemiz 2023 yılı maksatlarına gerçek ilerlerken Ar-Ge ve yenilik ekosisteminde ‘birlikte geliştirme’ ve ‘birlikte başarma’ yaklaşımının ne kadar kıymetli olduğunun bir sefer daha altını çizmek isterim. Ülkemizin bilimsel ve teknolojik bağımsızlığının sağlanması için kurumumuzun hedeflediği nitelikli bilgi ve nitelikli insan odağında Ar-Ge ve yenilik çıktı ve tesirlerine odaklanan stratejik yaklaşımın büyük değeri olduğuna inanıyoruz.”

İlginizi Çekebilir!  500 Doların Altındaki En İyi 3D Yazıcılar

Kaynak: AAOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli