Latham Sholes Klavye Düzeni Mucidi - Oppo Forum
e
sv

Latham Sholes Klavye Düzeni Mucidi

1602 okunma — 07 Aralık 2019 08:49

Latham Sholes Klavye Düzeni Mucidi

Tam adıyla Christopher Latham Sholes bulduğu klavye düzeni ile adını hala andırmayı başaran Amerikalı bir mucittir. Bu mucit tarafından bulunan klavye düzeni günümüzün en popüler mobil oyunları arasında olan bulmaca kategorisindeki oyunlarda bu soruyu görebilirsiniz.

Latham Sholes tarafından bulunan klavye düzeni bu yıl gençlerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Peki bu güne kadar tüm dünyanın kabul ettiği ve çoğunluğun kullandığı bu düzeni kimin bulduğunu bu güne kadar merak ettirecek neler oldu. Tabi’ki codycross gibi bulmaca oyunları her ne kadar eğitici olsa’da oynayanlar bilgilenmekten daha çok hırslarına yenik düştükleri için yani oyunda ilerlemek için cevapları arıyorlar.

Bizde diğer siteler gibi size sadece klavye düzeni ismini söylemek yerine mucit hakkında kısa bilgiler vermeyi tercih ettik.

Christopher Latham Sholes Kimdir?

Christopher Latham Sholes, 14 Şubat 1819 yılında Amerika’da doğdu. Her bulduğu boş vakitlerinde kendisinin işine yarayacak ve merak ettiği küçük küçük icatlar yapıyordu.

Christopher Latham Sholes

Yakın arkadaşı Carlos Glidden bir gün bir numaralama makinesi icat ettiğini gördü. Kendisi bu makineyi harf basma makinesine dönüştürmek istediğini söyledi ve arkadaşı ile çalışmalara başladı.

İlginizi Çekebilir!  Akıllı Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

1867 Yılında ilk Daktiloyu icat etmiş oldu. Bugün hala kullandığımız Q Klavye düzeni temelleri o zaman atılmıştı. Fakat bu icatları hiç bir gelir getirmeyince Remington and Sons adındaki şirkete buluşlarını sattılar.

Daktilonun haklarını satın alan şirket 1874 yılında bu makineyi üretmeye başladı ve kısa süre sonra tüm dünyada yaygın kullanılmaya başlandı.

Latham Sholes tarafından bulunan klavye düzeni

Latham Sholes tarafından bulunan klavye düzeninin adı; QWERTY günümüzde kısaca Q Klavye olarak biliniyor.

Kaynak: SiberStar.ComOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli