Kablosuz Modem Gizleme Nasıl Yapılır? - Oppo Forum
e
sv

Kablosuz Modem Gizleme Nasıl Yapılır?

352 okunma — 11 Ekim 2022 01:34
Kablosuz Modem Gizleme Nasıl Yapılır?

Kablosuz modem gizleme, kablosuz modem güvenliği sağlamak için ve istenmeyen kişilerin bağlanmasını engellemek için yapılır. Bunun için önce modem ara yüzüne giriş yapın ve ardından modeminizin wirelles LAN ayarlarına ( WLAN) ayarlarına giriş yapın. Buradaki menüde mod, ülke, kanal, hız ayarları, SSID ismi, erişen aygıtların maksimum adedi, yayını gizle sekmesi olacaktır.

Siz yayını gizle sekmesinin önündeki kutuyu doldurduğunuzda, modeminiz, kablosuz olarak yayınına devam edecek ama etraftaki kablosuz cihazlar, sizin modeminizi göremeyecektir. Bu durumda sizin cihazların bağlanması ve yabancı cihazların bağlanmaması için, kablosuz ağınıza verdiğiniz ismi ve şifreyi bir kağıda not edin. Kablosuz ismi büyük küçük harf ve rakamlara dikkat ederek not alın. Çünkü örnek olarak, kablosuz ağınızın adı  “Horus” olursa siz, “horus” yazdığınızda modeme bağlanamazsınız.

Kablosuz Modem Yayını Gizle

Kablosuz Modem Gizleme Nasıl Yapılır?

Kablosuz Modem Gizleme Nasıl Yapılır?

Şimdi yayını gizle sekmesine tıkladığınızda artık sadece siz ve izin verdikleriniz, modeme bağlanacaklar. Pekiyi siz nasıl bağlanacaksınız. Eğer bilgisayardan bağlanacaksanız, hemen bir ağ ve paylaşım merkezini aç sayfasını bulun. Bilgisayardan açılan bu pencerede, ağ ve paylaşım merkezi gelecek. Kablosuz ağları yönet diyerek, şimdi görünmeyen ağ için “ekle” butonuna ve el ile ağ profili oluştur sekmesine tıklayacaksınız. Karşınıza gelen pencereye de ağ adını doğru olarak yazın, güvenlik türü ayarına dokunmayın, güvenlik türü sekmesinin önünde WPA2 kişisel sekmesini tıklayın. Şifreleme türü AES olarak kalsın. Son olarak da kablosuz şifrenizi girin. Daha sonra ileri deyip kablosuz modeminize bağlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  İnternete Bağlı Ev Aletlerinin Karanlık Yüzü

 

Cep Telefonundan Kablosuz Modeme Bağlanma

 

Cep telefon ayarlarında da ağ ekle sekmesinden yine aynı işlemleri yapmanız yeterli olacaktır. Kablosuz yayını gizli olan kablosuz modemler, etrafta görünmezler, sadece siz ve sizin seçtiğiniz cihazlar bağlanabilecekler. Kablosuz adı ve şifrenizi bilen herkes bağlanabilir. Bu yüzden kablosuz ağ adınızı karışık karakter ve rakamlardan seçebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, cep telefonlarda wifi şifre kırıcı programların, modeminizi görememesidir. Onlar modemi göremedikleri için şifre de kıramazlar. Olabilir ki, aile fertlerinizden biri, komşulara modem adını ve şifresini verirse, işte o zaman da kablosuz yayını gizle işlemi sizi korumaya yetmez.Oppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli