İnternet Ortamındaki Kişisel Bilgiler Nasıl Silinir? - Oppo Forum
e
sv

İnternet Ortamındaki Kişisel Bilgiler Nasıl Silinir?

763 okunma — 05 Aralık 2020 01:23
İnternet Ortamındaki Kişisel Bilgiler Nasıl Silinir? OppoTr.Com

İnternet Ortamındaki Kişisel Bilgiler Nasıl Silinir? Teknoloji’nin gelişmesi ve cep telefon, adres gibi çeşitli kişisel bilgilerin sürekli olarak istenmesi, bu bilgilerin çoğunun internette de yer almasına sebep olmaktadır. Bugün gerek sosyal medya, gerek çeşitli kurumlar tarafından tüm bilgilerimiz bilinmekte ve hiçbir şey saklı kalmamaktadır.

Özellikle isim ya da soyisim gibi temel bilgiler arama motorlarına girildiğinde bu kişi ile ilgili varsa resmi, twitter ya da facebook hesabı gibi çeşitli bilgiler hemen karşımıza gelmektedir. Ekonomi, moda, sağlık gibi paylaşımları takip etmek ve arkadaş edinmek, arkadaşlarımızla iletişim halinde olmak için kullandığımız sosyal medya hesaplarımız kişisel verilerimizi sonsuza kadar saklamaktadır. Genel olarak her şeyin bu denli halka açık oluşu da insanı bir yerde korkutmaktadır. Özel hayatının kalmadığını bilmek insana rahatsızlık veren bir durumdur.

İnternet Ortamındaki Kişisel Bilgiler Nasıl Silinir?

Eğer internetteki bilgilerinizin silinmesini istiyorsanız öncelikle facebook hesabından “özel” ayarını seçerek işe başlayabilirsiniz. Sonrasında blog yazılarınızın, yorumlarınızın ve farklı forumlardaki yorumlarınızın da silinmesi gerekmektedir. Ayrıca arama motoruna isminizi yazdığınızda eğer resminiz çıkıyorsa bu resmin yer aldığı sitelerle de irtibata geçerek bilgilerinizin silinmesini istemelisiniz.

İnternet Ortamındaki Kişisel Bilgiler Nasıl Silinir? OppoTr.Com

İnternet Ortamındaki Kişisel Bilgiler Nasıl Silinir? OppoTr.Com

Internet Archive sitesine başvurarak buradan da tüm bilgilerinizin silinmesini talep etmelisiniz. Fakat siz kendinizle ilgili her şeyi silseniz bile yine de sizinle ilgili yapılan yorumlar ya da yazılan yazılar bir başkası tarafından görülebilmektedir. Bir yerde sosyal medya dolayısıyla aslında “”kişiye özel” diye bir şey kalmamıştır. Bu nedenle yukarıdakiler tek tek uğraşılıp yapılsa bile yine de ucu bucağı olmayan internet ortamında sizin bile unuttuğunuz bazı yorumlar ya da yazılar yer alıyor olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir!  Merkezi Sınav Başvuru Bilgileriniz Kontrolü

Yeni çıkan KVKK ile zaten kişisel bilgiler paylaşmak suç olarak nitelendiriliyor artık.

KVKK Nedir?

Maddenin gerekçesinde de belirtildiği üzere Kanun’un amacı, kişisel verilerin işlenmesinin disiplin altına alınması ve Anayasa’da öngörülen başta özel hayatın gizliliği olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin korunmasıdırOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli