Elektronik Aletlerdeki Batarya Sorunu - Oppo Forum
e
sv

Elektronik Aletlerdeki Batarya Sorunu

794 okunma — 07 Aralık 2019 16:40

Elektronik Aletlerdeki Batarya Sorunu

Şarjlı elektronik aletlerdeki en büyük sorun, batarya sorunudur. Özellikle de uzun süre kullanım gerektiren aletlerde bu sorun can sıkıcı hale gelebilir. Bataryalar içerisinde depo edilen enerjinin verimli bir şekilde kullanılması bataryanın türüne ve elektronik aletin kalitesine göre değişebilir. Batarya sorunları özellikle cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlarda daha yaygın görülmektedir. Bu aletler gün içerisinde çok sık kullanıldığından, şarjları kısa bir sürede bitmektedir. Bataryalar ve elektronik aletlerin kullanımı konusunda çeşitli bilgilere sahip olmak, elektronik aletlerin daha sağlıklı bir şekilde kullanılmasına ve daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olabilir.

Şarj Konusunda En Çok Yapılan Hatalar

Yoğun bir günlük hayata sahipsek, bazı konularda aceleci davranabiliyoruz. Şarj konusu da aceleci davrandığımız konular arasındadır. Şarj işlemi tamamlanmadan aletleri prizden çekmek, elektronik aletleri sürekli şarja takılı olarak bırakmak ve elektronik aletleri şarj esnasında kullanmanın çeşitli zararları mevcuttur.
Yeni nesil şarj aletleri, batarya dolduktan sonra enerji akışını otomatik olarak keserek aletlerin zarar görmesini önler. Bu sayede elektronik alet şarjda unutulsa dahi herhangi bir zarar meydana gelmemektedir. Şarj işlemi tamamlamadan şarjdan çıkarmak ve şarj esnasında cihazları kullanmanın çeşitli zararları mevcuttur. Yaygın olarak yapılan bu hatalar, hem batarya ömrünün azalmasına hem de cihaz ömrünün azalmasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Optimism Coin Yorumları ve Geleceği 2023

Batarya Sorunlarını En Aza İndirmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Her bataryanın ömrü farklıdır. Bu noktada bataryada kullanılan malzemeler ve teknolojiler büyük önem taşır. Elektronik bir alet satın alırken, batarya özellikleri araştırılmalıdır. Elektronik aletler şarj edilirken, orijinal şarj aletleri kullanılmalıdır. Eskiyen bataryalar değiştirilirken de yine orijinal bataryalar tercih edilmelidir. Ucuz fiyatları nedeniyle tercih edilen bataryalar, cihaz ömrünün azalmasına neden olabilir. Elektronik aletlerin şarj esnasında kullanılmamasına özen gösterilmelidir.
Bu durum, bataryayı ciddi bir şekilde yorduğundan daha kısa sürede eskimesine ve şarjın daha kısa sürede azalmasına neden olur. Bataryalar eskidikçe aktif bir şekilde kullanılabilme süreleri de azalır. Yeni alınan bir bilgisayar 2,5 saat kullanılabilirken zamanla bu süre 1,5 saate düşecektir. Süredeki azalma ciddi boyutlara ulaştığı takdirde, en kısa sürede yeni batarya satın alınmalıdır. Bataryada oluşacak sorun, cihazı da doğrudan etkileyecektir.

Kaynak: SiberStar.ComOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli