Çin’de yeni hayata geçen büyük “yüz tarama” hamlesi - Oppo Forum
e
sv

Çin’de yeni hayata geçen büyük “yüz tarama” hamlesi

785 okunma — 02 Aralık 2019 14:53


Çin yüz tarama

Çin, güvenlik konusunda büyük bir adım daha attı. Elbette çok tepki çeken bu hamlenin arkasında geniş çaplı yüz tarama yer alıyor. İşte detaylar;

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden Çin, kısa süre önce önemli bir karar daha aldı. Bu karar çerçevesinde artık ülkede sözleşmeli olarak yeni bir akıllı telefon ya da mobil hat alan herkes, yüz tarama sistemiyle kayıt altına alınacak. Ulusal kimlik kartı yanında istenecek yüz taraması, elbette tepki çekiyor. Çin yüz verilerini özellikle dolandırıcılığa karşı önlem ve genel olarak “güvenlik” için aldıklarını belirtiyor. Vatandaşlar ise tahmin edebileceğiniz üzere “mahremiyet ihlali” odağında süreç hakkında farklı düşünüyor. Hali hazırda geniş kamera ağlarında yüz tanıma sistemi kullanan ve vatandaşlarını etkili olarak tarayan ülke, yeni sistem ile “yüz veri tabanını” ciddi şekilde geliştirecek gibi görünüyor. Daha önce burada paylaştığımız üzere Çin’de güvenlik güçleri yüz tanıma özellikli akıllı gözlükler de kullanıyor. Bu sayede suçluların daha kolay yakalanabildiği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin, yüz tarama ve yüz tanıma konusuna büyük önem veriyor

Bu konuda elbette başka ülkelerde de gelişmiş sistemler yer alıyor. Ayrıca artık başta iPhone’lar olmak üzere milyonlarca akıllı telefon da (Güvenli ya da değil) yüz tanıma özelliğiyle geliyor. Çoğu firma yapılan yüz taramalarının cihaz içinde kaldığını aktarıyor. Ancak bu konuda neredeyse kimsenin firmalara güveni bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir!  Pokemon Go’da Pikachu Nasıl Yakalanır?

İlginizi Çekebilir

Snapchat’in yaşlandırma filtresi

Kaynak: LogOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli