Bozulan Hafıza Kartını Nasıl Düzeltebilirim? - Oppo Forum
e
sv

Bozulan Hafıza Kartını Nasıl Düzeltebilirim?

275 okunma — 11 Mayıs 2023 13:06
Bozulan Hafıza Kartını Nasıl Düzeltebilirim?

Bozulan Hafıza Kartını Nasıl Düzeltebilirim? Günlük hayatımız içerisinde cep telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda ve genellikle dijital fotoğraf makinelerimiz için kullanmış olduğumuz hafıza kartlarının bozulması oldukça sinir bozucu bir durum. Bozulan Hafıza Kartını Düzeltmenin Yolları Nelerdir? “Bozulan Hafıza Karını Nasıl Düzeltebilirim?” derken sonunda doğru adrese ulaştınız. Çözüm yolları için detaylı bilgiler hazırladık!

Bozulan Hafıza Kartını Nasıl Düzeltebilirim?

Bozulan hafıza kartının cihazımıza defalarca takılmasına rağmen herhangi bir tepki vermemesi bizlerde kötü bir his oluşturmaktadır. Bu durum karşısında bozulduğu düşünülen hafıza kartlarının, donanımsal olarak hasar görmediği durumda, aşağıda sayacağımız yöntemler ile içerisinde ki bilgilere ulaşabilme şansımız mümkün olacaktır.

Hafıza Kartı Kilidi Kontrolü

Bozulmuş olduğunu düşündüğünüz hafıza kartının kilidinin açık mı kapalı mı olup olmadığını kontrol etmenizde fayda olacaktır.  Piyasada bulunan tüm hafıza kartlarında güvenlik amacı ile bir kilit mekanizması bulunmaktadır. SD kartlar, üzerine veri kaydı yapılmasına karşı korunmak için kilitlenmektedir. Kilitli şekilde bulunan hafıza kartı içerisinde ki bilgiler okunabilir fakat herhangi bir işlem yapılamaz. Hafıza kartı için herhangi bir okuma yazma sıkıntısı yaşadığınız durumda kartın kilidini kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Windows İşletim Sisteminde Bozulan Hafıza Kartını Nasıl Düzeltirim?

Windows işletim sistemi kullandığınız cihazınızda SD kart düzgün bir şekilde çalışmıyorsa, sistem üzerinde entegre olarak bulunan sistem araçlarını kullanarak SD kart düzeltilme işlemi yapılabilir.

İlginizi Çekebilir!  Samsung Galaxy S11 ailesi için heyecanlandıran “Bright Night Sensor” detayı

Windows işletim sistemi için, ekranın hemen sol alt kısmında bulunan Windows simgesinin yanında ki arama butonuna gelerek ekrana “CMD” yazılır ve bu komut üzerine gelerek farenin sağ tuşu tıklanır. “Yönetici olarak çalıştır” seçeneği seçilir. Komut çalıştırıldıktan sonra hangi disk biriminde sıkıntı yaşıyorsanız bu disk için “chkdsk” komutu girilir. Girmiş olduğumuz bu komut, sorunlu diskin kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Hafıza kartı takıldığı zaman disk sürücüsünün ismi D veya F ismini alır. Bu nedenle komut “chkdsk D:” veya “chkdsk F:” şeklinde verilmelidir.

Bu işlem sonrasında seçilen disk sürücüsü, Windows işletim sisteminde yer alan disk kontrol aracı ile taranır. Chkdsk aracı bozuk olan dizinleri belirler ve bu sorunları düzeltir.

MacOs İşletim Sisteminde SD Kart Kontrolü

Mac bilgisayarın MacOs işletim sisteminde de disk kontrolünü sağlayabilmek için entegre uygulamalar yer almaktadır.

MacOs işletim sisteminde disk kontrolü yapabilmek için, “Finder” menüsünden “Git” seçilir. “Yardımcı Programlar” öğesi ile devam edilir ve gelen ekranda, “Disk Yardımcı Programı” seçilerek devam edilir. Karşımıza gelen ekranın sol kısmından sorun yaşadığınız SD kart seçilir. Uygulama seçmiş olduğunuz SD kartı tarar ve bulduğu sorunları gidermeye çalışır.

İlginizi Çekebilir!  Sleepless AI coin nedir, nasıl alınır? | Yenilikçi Bir Oyun Deneyimi!

SD Kart Verilerini Kurtarmak İçin Ek Uygulamalar Yüklenebilir

SD kartınızda ki dosya ve klasörlere erişmede hala sorunlar yaşıyorsanız, ek uygulamalar sayesinde kurtarma işlemi yapabilirsiniz. Hemen aşağıda bahsedeceğimiz üç farklı uygulamanın da veri kurtarma anlamında sağlam geçmişi bulunmaktadır. Bu uygulamaları bilgisayarınıza kurduktan sonra, sorun yaşanan disk sürücünüzü tarayarak verileri kurtarabilirsiniz.

SD kart üzerinde ki verileri kurtarabilmek için kullanacağınız uygulamaya bir örnek olarak Recuva uygulamasını önerebilirim. Uygulamanın ücretsiz versiyonu dosya kurtarmayı sağladığı gibi ücretli versiyonu ise gelişmiş dosya kurtarmayı sağlayabilmektedir.

Veri kurtarma konusunda kullanılabilecek ikinci uygulama ise EaseUs Data Recovery uygulaması örnek verilebilir. Windows, Android ve MacOs işletim sistemlerine uyum sağlayabilen bu uygulamanın ücretsiz kullanımı kısıtlı olsa da ücretli versiyonu oldukça kapsamlı. Uygulamanın ücretli versiyonunda aynı zamanda ücretsiz teknik destek hizmeti de bulunmaktadır.

SD kart üzerinden veri kurtarma konusunda verebileceğim son örnek ise PhotoREC uygulaması olacaktır. Metin tabanlı bir arayüze sahip olan PhotoREC, açık kaynaklı ve ücretsiz bir program olarak ön plana çıkıyor. Linux, Windows ve MacOS işletim sistemlerinde de desteklenmektedir. Bu uygulama, SD kart üzerinden sadece fotoğrafların kurtarılmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir!  Telegram Maç Linkleri 2023 Canlı ve özetleri

“Bozulan Hafıza Kartını Nasıl Düzeltebilirim?” derken makalemizin sonuna geldik. Umarız önerilerimiz hafıza kartınızı kurtarmanıza yardımcı olabilmiştir. Deneyiminizi yorum bırakarak paylaşabilir ve diğer okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Bozuk SD kart tamir edilir mi?

Bozulan Hafıza Kartını Nasıl Düzeltebilirim?

Bozulan Hafıza Kartını Nasıl Düzeltebilirim?

Evet, bozuk bir SD kartın tamir edilebilmesi mümkündür. Ancak bu, ne kadar ciddi bir hasar olduğuna ve ne tür bir onarımın gerektiğine bağlı olarak değişebilir.

SD kartlar fiziksel olarak zarar görmüş olabilir veya dosyaları okuyamama sorunları yaşayabilirler. Öncelikle, SD kartınızda güncellemeler yapmak için üretici web sitesinden yazılım güncellemelerini kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte, fiziksel bir hasar varsa, deneyebileceğiniz bazı şeyler vardır.

Örneğin, SD kartın temizlenmesi veya yeniden formatlanması sorunu çözebilir. Ayrıca, SD kartın soketi veya bağlantı noktalarının temizlenmesi de sorunu çözebilir. Ancak, yüksek seviyede veri kurtarma işlemleri gibi daha ciddi onarımlar uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli