Apple’dan ölümler sonrasında gelen elektronik sigara yasağı - Oppo Forum
e
sv

Apple’dan ölümler sonrasında gelen elektronik sigara yasağı

862 okunma — 19 Kasım 2019 08:26


Apple elektronik sigara yasağı

Teknoloji devi Apple, bugün sürpriz bir adım attı. Firma açıklanan ölümler sonrasında dikkat çeken bir elektronik sigara yasağı getirdi.


Kısa süre önce The Centers for Disease Control and Prevention elektronik sigara kullanımı nedeniyle ABD’de 42 kişinin öldüğünü açıkladı. İşte bunun üstüne Apple’dan sağlam bir hamle geldi. Teknoloji devi bugün Apple Store’da yer alan elektronik sigaralarla bağlantı tüm uygulamaları kaldırdı. Burada yaklaşık olarak 181 uygulamanın kaldırıldığı belirtiliyor. Apple normalde uygulamalar içerisinden elektronik sigara ya da kartuşlarının satılmasına izin vermiyor. Bu uygulamaların çoğunun “akıllı” elektronik sigaraları kontrol etmek için olduğu söyleniyor. Hali hazırda iPhone’lara indirilen uygulamaların sorunsuz olarak kullanılabileceği aktarılırken, Apple’ın bu hamlesi özellikle gençlerin sağlığı için güzel görünüyor. Çünkü her ne kadar aksi iddia edilse de elektronik sigaraların gerçek sigaralar kadar zararlı olduğu görülüyor. Bu konuda ciddi araştırmalar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektronik sigara konusunda Türkiye’de önemli çalışmalar var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz aylarda “Nargileyi de bir tütün ürünü aynı kapsamda ele alıyoruz. Elektronik sigara, ülkeye girişi dahil olmak üzere yasaklı hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme çalışması yapıyoruz. Meclise gelecek. Kapalı ve açık alan tanımı yönetmelikle yapılabilecek bir düzenleme, ama kanunla yapılabilecek birkaç düzenlememiz de olacak. Elektronik sigaranın yasaklanması gibi” ifadelerini kullanmıştı.

İlginizi Çekebilir!  Loki Sezon 2 Dizipal

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ayrıca genel olarak normal sigarayla ilgili yeni bir çalışma olduğunu da belirterek, “Kapalı alan tanımını şekillendiriyoruz. En iyi alanların sigara içenlere ayrıldığını, sigara içmeyenlere daha geride alanların verildiğini biliyoruz. İstismar edildiğini görüyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme ve yeni bir tanımlama geliyor. Yarı açık ve kapalı alan istismar ediliyor. Yarı açılır-kapanır sistemi de kapalı tanımlayan ama açık alanı da nasıl bir alan olması gerektiğini netleştiren bir yaklaşım olacak. Ayrıca vatandaşın da katılımını sağlamak üzere, fahri sigara denetçiliğini getiriyoruz. Ceza kesip-kesemeyecekleri üzerinde çalışıyoruz. Cezalar dahil olmak üzere detaylı çalışıyoruz.” cümlelerini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni dizüstü modeli 16 inç MacBook Pro

Kaynak: LogOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli