3D Yazıcı Özellikleri Nelerdir? - Oppo Forum
e
sv

3D Yazıcı Özellikleri Nelerdir?

387 okunma — 24 Mart 2022 07:46
3D Yazıcı Özellikleri Nelerdir?

3D Yazıcı Özellikleri Nelerdir? Bir çoğumuz 3D yazıcıların ne işe yaradıklarını az çok biliyoruzdur. İlk örnekleri 1980’li yıllarda yapılan 3 boyutlu yazıcılar 2010’lu yıllarda oldukça popüler hale gelmişlerdir. Bu makineler oldukça kısa süreler içerisinde üç boyutlu ürünleri nasıl üretiyorlar? 3 boyutlu yazıcılar filament adı verilen malzemeler vasıtasıyla 3 boyutlu nesneler üreten cihazlardır. Bu içerikte 3D yazıcılar ne işe yarar ve özellikleri nelerdir konularını ele alacağız.

3D Yazıcı Nedir ?

Bilgisayar üzerinde tasarlanan veya 3 boyutlu modelleri hızlı bir şekilde, çeşitli maddeler vasıtasıyla bir kalıba ihtiyaç duymadan üretebilen cihazlardır. Nesneler katmanlı bir yapıda üretildiği için katmanlı üretim de denir. 3D yazıcıların kullanımı artmış ve bu artışı sağlayan faktörlerin en başında kuşkusuz maliyet gelir. En küçük hacimlerde dahi düşük maliyet gerektirdiğinde makine sektörü için vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir.

3D Yazıcılar Nasıl Çalışır ?

3D yazıcıların çalışma prensibi, herhangi bir üç boyutlu modelin katmanlama teknolojisi kullanılarak plastiğin eritilmesiyle doğrudan üretimidir. 3 boyutlu yazıcıların çalışma prensiplerini daha iyi kavrayabilmek için şu maddelere ayırabiliriz:

İlginizi Çekebilir!  Taştan Kağıt Üretildi

3D Yazıcı Özellikleri Nelerdir?

  • Modelleme: Üretilmek istenen ürünün ilk olarak 3 boyutlu tasarım programları veya 3 boyutlu tarama sistemleriyle modeli oluşturulmalıdır. Oluşturulan model STL formatına dönüştürülerek 3 boyutlu baskı sürecinin ilk adımı atılmış olur.
  • 3D Baskı: Bu adım bir çoğumuzu büyüleyen, gözlerimizi ayıramadan izlediğimiz kısım. 3 boyutlu baskıya gönderilen model, üst üste katmanlar halinde oluşturulur. Bu katmanlar sterolitografi, laset sinterleme ve plastik ergitme gibi yöntemlerin kullanılması sonucu gerçekleştirilir.
  • Yüzey İyileştirme: 3 boyutlu yazıcı tarafından oluşturulan nesneler, diğer teknolojilere kıyasla bir takım boyutsal hatalar içerebilir. Bu hataları gidermek için ürünlere son bir yüzey temizleme, geliştirme ve iyileştirme işlemleri uygulanır.

3D Yazıcı İle Neler Yapılabilir ?

3D yazıcı ile yapabileceklerinizin sınırı yoktur, tamamen hayal gücünüze kalmıştır. Oyuncaklardan tutunda protez üretimine kadar her alanda kullanılabilir. Medikal ürünlerin üretiminde, giyilebilir teknoloji ve tekstil ürünlerinde ve hatta ev yapımında, ülkemizde örneği olmasa da Çin’de bir şirket 3 boyutlu yazıcıları kullanarak ev yapmakta. Yani dediğimiz gibi 3 boyutlu yazıcılarla yapabileceğiniz şeylerin hiçbir sınırı yok tamamen sizin yaratıcılığınıza ve hayal gücünüze kalmış.

3D Yazıcı Özellikleri Nelerdir?

3D Yazıcı Özellikleri Nelerdir?

Oppo Facebook Grubumuza katılmak için tıklayın =>> https://www.facebook.com/groups/oppotrOppo Forum Google News
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli